Οι αλλαγές έδωσαν την νίκη

Αγχώθηκε όμως κέρδισε ο Ολυμπιακός στο Γ. Καραϊσκάκης. Απέναντι σε έναν Βόλο που του δημιούργησε αρκετά προβλήματα από την αρχή.

Οι Ερυθρόλευκοι υποδέχθηκαν την θεσσαλική ομάδα για λογαριασμό της Superleague, ερχόμενοι από νίκη στο ντέρμπι επί της ΑΕΚ την προηγούμενη αγωνιστική.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με παραλίγο “ψυχρολουσία” από νωρίς. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο όμως δεν κατάφεραν να μετωσιώσουν σε γκολ στο 10ο λεπτό.

8 λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός πανηγύρισε γκολ, μετά από κόρνερ. Όμως το τέρμα δεν μέτρησε, με το 0-0 να παραμένει μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να σκοράρουν. Όμως ούτε το δικό τους τέρμα μέτρησε, με την λευκή ισοπαλία να δείχνει ικανή να παραμείνει μέχρι το τέλος.

Στο τελευταίο ημίωρο ήταν μόνιμα έξω από την περιοχή ο γηπεδούχος, αλλά το γκολ δεν ερχόταν.

Στο τελευταίο δεκάλεπτό όμως, η ομάδα του Πέδρο Μαρτινς μίλησε και πάλι. Ο Ρέαμπτσουκ ανετράπη, ο Ελ Αραμπί ευστοχεί σε πέναλτι και 1-0.

Η απάντηση όμως ήταν άμεση από πλευράς Βόλου. Στο 88ο λεπτό ο Φαν Φεερτ θα σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Η ομάδα του Μαρτίνς όμως φημίζεται για τα buzzer beater της. Με τον Βαλμπουενά να περνάει στο παιχνίδι και να σκοράρει για το τελικό 2-1 στο 90+.

Σημαντική νίκη για τον Ολυμπιακό κόντρα σε έναν “ζημιάρη” αντίπαλο!

Πηγή: sports365.gr