ΠΑΣ κορυφή, ΠΑΟ… σαν πέρυσι!

Ο ΠΑΣ κέρδισε 4η φορά σερί τον Παναθηναϊκό (1-0) που έδωσε ρεσιτάλ… ανούσιου ποδοσφαίρου κατοχής! Ανώμαλη προσγείωση για τους πράσινους, στην κορυφή τα Γιάννενα.

Μετά τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα, ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού απόψε για να γνωρίσει την ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα, με το ίδιο σκορ (1-0), με παρόμοια τακτική, αλλά με ένα εντυπωσιακό γκολ του Γκαρντάβσκι στο ξεκίνημα του ματς (5’) και μέσα στους «Ζωσιμάδες».

Ο «Αγιαξ της Ηπείρου» κέρδισε για 4 σερί φορά και  έφτασε τις έξι νίκες στα ισάριθμα παιχνίδια που έχει υποδεχθεί ως γηπεδούχος τον Παναθηναϊκό, τέσσερα για το πρωτάθλημα και δύο για το Κύπελλο, ενώ έκανε το «δύο στα δύο» σε ξεκίνημα πρωταθλήματος για πρώτη φορά μετά το 1980!

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα του ματς και τα κατάφεραν με το απίθανο γκολ του Γκαρντάβσκι στο 5’ που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Διούδη και άνοιξε το σκορ για τους Ηπειρώτες (1-0). Το γεγονός αυτό έδωσε στους γηπεδούχους τη δυνατότητα να περιμένουν πίσω από τη μπάλα σε άμυνα χώρου και να βγαίνουν, όποτε αυτό ήταν εφικτό σε καταστάσεις επιθετικού τρανζίσιον.

Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή της μπάλας, πλην όμως έβρισκε σχεδόν πάντα οργανωμένη την άμυνα του ΠΑΣ και ο ρυθμός στην ανάπτυξή του ήταν αργός. Συν τοις άλλοις, με εξαίρεση τις εκλάμψεις του Βιτάλ από αριστερά, δεν μπορούσε να βρει ανάλογες εμπνεύσεις από δεξιά ή από τον άξονα, με τον Λούντκβιστ να είναι εκτός ματς, τον Καρλίτος αποκομμένο και τον Αϊτόρ να κινείται στη μετριότητα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε ως πλάνο τις μεγάλες μπαλιές προς τους δύο επιθετικούς και δη προς τον Περέα, που όχι μόνο έβαζε δύσκολα στον Σάρλια αλλά τις περισσότερες φορές τον εξέθεσε και αποτέλεσε πηγή κινδύνων για την πράσινη άμυνα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να έχει μόλις μία υποσχόμενη ευκαιρία με το πλασέ του Αϊτόρ που πέρασε άουτ από τη σέντρα «ξυράφι» του Χουάνκαρ στο 42’.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό του ματς δεν άλλαξε, με το τριφύλλι να έχει ανούσια κατοχή της μπάλας δίχως να δημιουργεί υποσχόμενες ευκαιρίες και τον ΠΑΣ να αμύνεται οργανωμένα και να προσπαθεί να βγει σε αντεπιθέσεις.

Ο Γιοβάνοβιτς καθυστέρησε να πάρει ρίσκα και το έκανε στο 70’ με τη διπλή αλλαγή των Βιγιαφάνιες και Παλάσιος αντί Μαουρίσιο και Αϊτόρ, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα μπήκαν και οι Μακέντα και Χατζηγιοβάνης.

Το αποτέλεσμα, εντούτοις, δεν άλλαξε παρότι οι πράσινοι είχαν δύο καλές στιγμές για να ισοφαρίσουν (85’ και 90’) και έτσι ο ΠΑΣ Γιάννινα πανηγύρισε μία τεράστια επιτυχία.

Πηγή: sdna.gr