Προσγείωση στην πραγματικότητα για την ΑΕΚ

Χρειάζεται αρκετή δουλειά ακόμα η ΑΕΚ! Το σύνολο του Βλάνταν Μιλόγεβιτς μετά την πολύ καλή εικόνα της στο φιλικό με τη Φίτεσε (3-1), επανήλθε… απότομα στην πραγματικότητα, γνωρίζοντας την ήττα 3-1 από τη Φέγενορντ.

Η «Ένωση» παρουσίασε μεγάλα κενά στο ανασταλτικό κομμάτι, προβλημάτισε έντονα με την εικόνα της στο κέντρο της άμυνας, γνωρίζοντας τελικώς δίκαιη ήττα στο δεύτερο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους.

Οι «κιτρινόμαυροι» άνοιξε το σκορ με ωραία ενέργεια του Τάνκοβιτς στο 14ο λεπτό, ωστόσο μέσα σε ένα ενιάλεπτο (29′-38′) πλήρωσε τα τραγικά λάθη της άμυνας και τις κακές τοποθετήσεις, δεχόμενη τρία γκολ.

Στο… μυαλό του κόουτς

Όπως και στο φιλικό απέναντι στη Φίτεσε, έτσι και τώρα ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς επέλεξε το σύστημα 4-1-4-1, έχοντας δύο αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο ματς. Ο Τσιντώτας πήρε τη θέση του Στάνκοβιτς (ο οποίος έχει γυρίσει στην Αθήνα) κάτω από την εστία, ενώ στην άμυνα ξεκίνησαν οι Μπακάκη, Νεντελτσιάρου, Λάτσι και Μιτάι. Μπροστά από τα στόπερ ξεκίνησε ο Σάκχοφ, με την τετράδα μπροστά του να αποτελείται από τους Σιμάνσκι, Γαλανόπουλο με τον Μάνταλο αριστερά και τον Τάνκοβιτς δεξιά, ο οποίος πήρε τη θέση του Αλμπάνη. Στην κορυφή τη επίθεσης βρέθηκε ο Ανσαριφάρντ.

Το ματς

Πολύ καλό το ξεκίνημα του αγώνα, με την «Ένωση» να παίζει με κοντά τις γραμμές, συγκεντρωμένα, έχοντας καλή συνοχή. Το σύνολο του Μιλόγεβιτς είχε παραχωρήσει την κατοχή της μπάλας στους Ολλανδούς, πιέζοντας ψηλά με τους Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ και Μάνταλο. Στο 6ο λεπτό, η Φέγενορντ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, γκολ το οποίο όμως ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ πάνω στον Τσιντώτα.

Δύο λεπτά αργότερα, οι Ολλανδοί άγγιξαν το γκολ όταν μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Έλληνα κίπερ με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια τον Μπακάκη να απομακρύνει.

Στο 14ο λεπτό, η πίεση της ΑΕΚ απέδωσε καρπούς! Στην πρώτη ουσιαστικά στιγμή τους στο ματς, οι «κιτρινόμαυροι» έκλεψαν την μπάλα στα χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Τάνκοβιτς διένυσε αρκετά μέτρα από τα δεξιά, πάτησε περιοχή και με όμορφο διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μπίλοου.

Οι γηπεδούχοι όσο περνούσε η ώρα ανέβαζαν στροφές βάζοντας δύσκολα στην άμυνα της ΑΕΚ, η οποία παρουσίασε μεγάλα κενά στην ανασταλτική της λειτουργία. Ειδικά τα δύο στόπερ, Λάτσι και Νεντελτσιάρου αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα με βαθιές μπαλιές στην πλάτη τους.

Η κάκιστη αμυντική αντίδραση της ΑΕΚ, έδωσε το δικαίωμα στη Φέγενορντ να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα τρεις φορές σε ισάριθμες στιγμές μέσα σε εννέα λεπτά. Αρχικώς, ο Λίνσεν στο 29′ έφερε το ματς στα ίσα μετά από ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και ακόμα καλύτερο τελείωμα, με ψηλοκρεμαστό πλασέ. Στο 32′, οι Ολλανδοί έκρυψαν την μπάλα μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ και με τον Μπάνις από κοντά έκαναν το 2-1.

Στο 38ο λεπτό, Τσιντώτας και Λάτσι τα έκαναν… μαντάρα, με τη Φέγενορντ να κλέβει την μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή, και τον Σινέστρα σαν σε προπόνηση να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Αμέσως μετά το τέρμα, ο Σέρβος τεχνικός της Ένωσης έριξε στο παιχνίδι τον Λόπες στη θέση του Λάτσι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ άλλαξε το σύστημά της, παίζοντας 4-4-1-1, με τον Μάνταλο να κινείται πίσω από τον Ανσαριφάρντ, και τον Λιβάι Γκαρσία να παίρνει τη θέση του Σάκχοφ. Στο 52′, η ελληνική ομάδα απείλησε μετά από πολύ ώρα, με τον Ιρανό φορ να πιάνει ένα δυνατό σουτ από τη μεγάλη περιοχή, με τον Μπίλοου να βγάζει δύσκολα.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, οι Ολλανδοί προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές, ενώ λίγο αργότερα ακολούθησε και η ΑΕΚ. Όπως ήταν φυσικό, ο ρυθμός έπεσε αρκετά, κάτι που βόλευε την Ένωση, η οποία κέρδισε μέτρα στο γήπεδο.

Ανασταλτικά πάντως συνέχισε να έχει προβλήματα, με τον Τσιντώτα να κάνει ακόμα ένα λάθος στο 70′, τροφοδοτώντας αντίπαλο, και τον Γαλανόπουλο να κόβει σωτήρια τελευταία στιγμή.

Στο 74′, ο Ραντόνια πάτησε περιοχή έκανε το σουτ όμως κόπηκε τελευταία στιγμή, ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο Χριστόπουλος έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά, άδειασε δύο παίκτες, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο, με τον κίπερ των Ολλανδών να μπλοκάρει εύκολα. Αυτή μάλιστα ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα.

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Τσιντώτας, Μπακάκης (67’ Νταντσένκο), Νεντελτσιάρου, Λάτσι (40’ Λόπες), Μιτάι (67’ Ραντόνια), Σάκχοφ (46’ Γκαρσία), Σιμάνσκι (67’ Σαμπανάτζοβιτς), Γαλανόπουλος (76’ Χριστόπουλος), Τάνκοβιτς, Μάνταλος (76’ Ρουκουνάκης), Ανσαριφάρντ (55’ Κοσίδης).

Πηγή: sport-fm.gr