Εντός έδρας νίκη της Ομόνοιας επί της ΕΘΑ

Η Ομόνοια ήταν η νικήτρια του τρίτου χρονικά αγώνα για την 10η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε της ΕΘΑ μέσα στην CBF Arena με 85-79. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ αυτό έφθασε μέχρι και τους 22 πόντους. Η ΕΘΑ πάλεψε και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και να διεκδικήσει την νίκη, με την Ομόνοια ωστόσο να διατηρεί το προβάδισμα της και να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνος από το γήπεδο. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Τζάρβις Γκάρετ με 28 πόντους (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 10 ασσίστ).

Με δύο τρίποντα από τους Γκάρετ και Γκάρνετ μπήκε στο παιχνίδι η Ομόνοια που προηγήθηκε με 6-0 στο 2’. Έπειτα οι Τόμας-Παρκς απάντησαν με τέσσερις πόντους (6-4), με την Ομόνοια μέχρι το 4:30 να σημειώνει πέντε ακόμα πόντους (τρίποντο ο Γκάρνετ, δύο ο Γκάρετ) φέρνοντας το σκορ στο 11-4. Στο 7’ το σκορ ήταν στο 17-12, ενώ με το τέλος της περιόδου η Ομόνοια ήταν μπροστά με 20-14.

Στο 10:30 ο Χιλ με τρίποντο μείωσε σε 20-17 για την ΕΘΑ, με τους γηπεδούχους να απαντούν με τέσσερις πόντους του Ρόμπινσον έως το 13’ (24-17). Μέχρι τα μισά της περιόδου οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (Παρκς για ΕΘΑ, Γκάρετ για Ομόνοια) με το σκορ να πηγαίνει στο 26-19. Στο 17:30 η Ομόνοια ήταν μπροστά με 30-24, ενώ στην συνέχεια ο Γκρίφιν με τρίποντο έκανε το 33-24. Με το φινάλε του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 38-26.

Ο Τομάς με δύο πόντους μέχρι το 21’ μείωσε σε 38-28 για την ΕΘΑ. Στο επόμενο δίλεπτο η Ομόνοια ήταν καλύτερη και σημείωσε δώδεκα σερί πόντους (τέσσερις ο Γκάρετ, από τρεις Νεοφύτου-Γκάρνετ, δύο ο Γκρίφιν) φέρνοντας το σκορ στο 50-28. Μέχρι το 25’ η ΕΘΑ αντέδρασε και σημείωσε οκτώ πόντους (πέντε ο Σμιθ, τρίποντο ο Παρκς) μειώνοντας σε 50-38. Έπειτα είδαμε την Ομόνοια να ανεβαίνει και μέχρι το τέλος της περιόδου το σκορ ήταν στο 60-41.

Έως το 31:30 οι «κιτρινόμαυροι» πέτυχαν πέντε πόντους και δέχθηκαν τρεις, μειώνοντας σε 63-46, ενώ ενάμιση λεπτό πιο μετά το σκορ πήγε στο 66-54. Έπειτα η Ομόνοια πέτυχε πέντε πόντους (τρίποντο ο Νεοφύτου, δύο ο Γκρίφιν) φέρνοντας την διαφορά στους δεκαπέντε (71-54). Στο 36:30 το σκορ ήταν στο 76-64 υπέρ των «πρασίνων». Μέχρι το 38:30 η ΕΘΑ μείωσε την διαφορά στους επτά (78-71), ενώ μισό λεπτό πιο μετά ο Τομάς με τρεις δικούς του πόντους μείωσε σε 78-74. Πριν την ολοκλήρωση του αγώνα οι «πράσινοι» σημείωσαν ακόμα επτά πόντους (τρεις ο Γκρίφιν, δύο ο Γκάρετ, από ένα οι Γεωργακούδης-Ρόμπινσον), ενώ δέχθηκαν πέντε από τον Χιλ, με το σκορ να οδηγείται στο τελικό 85-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 38-26, 60-41, 85-79