ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ στις νίκες με 3άρα / Πλήρωσε τα λάθη της η Ομόνοια

Άμεσα επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλωνας μετά την ήττα από το ΑΠΟΕΛ, επικρατώντας της Ομόνοιας με 3-1. Οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με 3-0 με γκολ των Ζελάγια, Σαρδινέρο και Παπουλή (πέναλτι) ενώ η Ομόνοια μείωσε με τον Ραμίρεζ.

Εξαιρετικός ο ρυθμός του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο με πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες.

Η πρώτη καλή φάση του αγώνα ήταν για την Ομόνοια στο 11’. Ο Τζιωνής έκανε τη σέντρα, πέρασε από όλους η μπάλα και έφτασε στον Κολοβό που έκανε το σουτ όμως ήταν από πλάγια θέση και η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Στην αμέσως επόμενη φάση άλλη μια καλή ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ατζαγκούν βρήκε χώρο και έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει μόλις έξω.

‘Ένα λεπτό αργότερα στο 13’ ο Απόλλωνας στην πρώτη του ουσιαστικά καλή στιγμή άνοιξε και το σκορ. Ο Πέδρο εκτέλεσε με σέντρα το  φάουλ και ο Ζελάγια έκανε την κεφαλιά αμαρκάριστος και έγραψε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα οι κυανόλευκοι είχαν άλλη μια εξαιρετική στιγμή. Ο Βασιλείου έκανε τη μπαλιά και  βρήκε τον Περέιρα που έκανε αμέσως το βολέ όμως απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μεχίας.

Στο 16’ άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Χάμπος έκανε το γύρισμα, μετά από σύγχυση στην περιοχή η μπάλα έφτασε στον Παπουλή που προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα όμως έδιωξε σε κόρνερ την τελευταία στιγμή ο Γκόμεθ. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Ζελάγια έκανε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Στο επόμενο λεπτό η Ομόνοια βγήκε στην αντεπίθεση, ο Ραμίρεζ έκανε το σουτ όμως απέκρουσε ο Βάλε.

Η επόμενη καλή φάση στον αγώνα ήρθε στο 30’ και πάλι για τον Απόλλωνα. Ο Βασιλείου έγινε αποδέκτης της μπάλας από αριστερά, μπήκε και στην περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

Στο 37’ ο Απόλλωνας πέτυχε το δεύτερο γκολ που έψαχνε.Εκτέλεσε το φάουλ ο Πέδρο, και ο Σαρδινέρο με τρομερό τακουνάκι νίκησε τον Μεχίας για το 2-0.

Με την έναρξη της επανάληψης, στο 50’ είχαμε μια τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Παπουλής έδωσε στον Περέιρα που έκανε το εξαιρετικό σουτ, απέκρουσε με τα ακροδάκτυλα σε κόρνερ ο Μεχίας

Στο 59’ ο Απόλλωνας πέτυχε και τρίτο γκολ, «σφραγίζοντας» ουσιαστικά το τρίποντο. Ο Σαρδινέρο κέρδισε πέναλτι από ανατροπή του Κατελάρη στην περιοχή. Ο Παπουλής ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος και έγραψε το 3-0.

Η Ομόνοια έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει στο 66’. Ο Ντάρμπισαϊαρ με μια εξαιρετική πάσα έδωσε στον Ατζαγκούν που μπήκε στην περιοχή, έκανε και το πλασέ αμαρκάριστος όμως ήταν εντελώς άστοχο.

Αυτό που δεν κατάφερε προηγουμένως, το κατάφερε στο 74’ η Ομόνοια η οποία μείωσε σε 3-1 με πλασέ του Ραμίρεζ μέσα από την περιοχή.

Τρία λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία. Ήταν η εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο, ο Σπόλιαριτς έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να φτάνει στον Παπουλή που έκανε το εξ επαφής σουτ όμως ο Μεχίας του είπε όχι, ενώ στην επαναφορά της μπάλας ακόμη ένα εξ επαφής σουτ από τον Σκέμπρι αυτή τη φορά, απέκρουσε και πάλι ο Μεχίας.

Το PROTATHLIMA στο Τσίρειο Στάδιο για τα πάντα γύρω από την αναμέτρηση:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

4 λεπτά καθυστερήσεις

84′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Τζιωνής έξω, Σοάρες μέσα

78′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ζελάγια έξω, Φαουπάλα μέσα

77′ Τεράστια διπλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Εκτελέστηκε το κόρνερ ο Πέδρο, εξ επαφής σουτ των Παπουλή και Σκέμπρι όμως τεράστια διπλή απόκρουση από τον Μεχίας

74′ ΓΚΟΟΟΛ για την Ομόνοια με πλασέ του Ραμίρεζ

74′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ατζαγκούν έξω, Μόντες μέσα

72′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Σαρδινέρο έξω, Σκέμπρι μέσα

66′ Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Ντάρμπισαϊαρ βρήκε τον Ατζαγκούν μέσα στην περιοχή, αυτός αμαρκάριστος έκανε ένα σουτ όμως ήταν άστοχο

62′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Γιούστε έξω, Σπόλιαριτς μέσα

59′ ΓΚΟΟΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Παπουλής ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, νίκησε τον Μεχίας και έκανε το 3-0

58′ ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Απόλλωνα σε ανατροπή του Κατελάρη στον Σαρδινέρο

56′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Κολοβός έξω, Ντάρμπισαϊαρ μέσα

54′ Σουτ του Ζελάγια από πλάγια θέση, άστοχο

Εκτελέστηκε το κόρνερ, πέρασε ανεκμετάλλευτο

50′ Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Παπουλής έδωσε στον Περέιρα που έκανε το εξαιρετικό σουτ, απέκρουσε με τα ακροδάκτυλα σε κόρνερ ο Μεχίας

Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο με τον Απόλλωνα στη σέντρα

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

2 λεπτά ο χρόνος καθυστερήσεων

44′ Εκτελέστηκε το κόρνερ πέρασε ανεκμετάλλευτο

43′ Εκτέλεσε ο Γκόμεθ, κόντραρε σε αμυντικούς η μπάλα και κόρνερ

42′ Κίτρινη στον Σακέτι και φάουλ σε καλό σημείο για την Ομόνοια

37′ ΓΚΟΟΟΛ για τον Απόλλωνα! Εκτέλεσε το φάουλ ο Πέδρο, και ο Σαρδινέρο με τρομερό τακουνάκι έκανε το 2-0 για τον Απόλλωνα!

37′ Κίτρινη στον Μαυρία και φάουλ για τον Απόλλωνα από πλάγια θέση

30′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Βασιλείου μπήκε στην περιοχή από αριστερά έκανε και το δυνατό σουτ, μόλις έξω η μπάλα

25′ Κίτρινη στον Σαρδινέρο

22′ Σέντρα του Πέδρο, κεφαλιά του Ζελάγια, άουτ

19′ Κίτρινη στον Παπουλή

18′ Σουτ του Ραμίρεζ απέκρουσε ο Βάλε

17′ Εκτελέστηκε το κόρνερ, κεφαλιά του Ζελάγια, μόλις έξω

16′ Άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Γύρισμα του Χάμπου, μια σύγχυση εκεί, η μπάλα έφτασε στον Παπουλή που προσπάθησε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίκτυα, όμως έδιωξε σε κόρνερ προ της γραμμής ο Γκόμεθ

15′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Βασιλείου έκανε τη μπαλιά, ο Περέιρα το βολέ όμως απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μεχίας

13′ ΓΚΟΟΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Πέδρο εκτέλεσε το φάουλ και ο Ζελάγια με κεφαλιά έκανε το 1-0

12′ Ευκαιρία για την Ομόνοια! Σουτ του Ατζαγκούν μόλις έξω

11′ Σέντρα του Τζιωνή, πέρασε από όλους, ο Κολοβός έκανε το σουτ από πλάγια, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων

10′ Σέντρα του Βασιλείου, μπλόκαρε ο Μεχίας

5′ Ο Κολοβός δοκίμασε ένα σουτ όμως κόντραρε σε σώματα αμυντικών