Ήττα της Εθνικής Παίδων από την Ουκρανία

Την ήττα με σκορ 4-2 δέχτηκε η Εθνικής μας ομάδας Παίδων από την αντίστοιχη της Ουκρανίας στο Στάδιο Στέλιος Κυριακίδης για τον Elite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-17.

Η Ουκρανία με το νικηφόρο αποτέλεσμα τέθηκε επικεφαλής στον όμιλο μας με 3 βαθμούς.

Η φιλοξενούμενη ομάδα άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό με τον Khan και η πρώτη αντίδραση για την Εθνική μας ήρθε στο 12ο λεπτό, όταν δυνατό σουτ του Ανδρέα Κωνσταντίνου απέκρουσε σωτήρια ο τερματοφύλακας τηςς Ουκρανίας.

Στο 22ο λεπτό ο Davyd πέτυχε το 2-0 για τους Ουκρανούς.

Στο 45ο λεπτό μετά από πάσα του Νικολάου ο Ιωάννης Αβραμίδης με γωνιακό σουτ μείωσε σε 2-1 για την Εθνική μας και στο αμέσως επόμενο λεπτό χάθηκε διπλή ευκαιρία για την ισοφάριση.

Στο 60ο λεπτό ο Pashko πέτυχε το 3-1 για την Ουκρανία και στο 82ο λεπτό έγινε το 4-1 με τον Ponomarenko.

Στο 90ο λεπτό ο Δημητριανός Τζουλίου με πέναλτι μείωσε σε 4-2 για την Εθνική μας, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κύπρος (Κ. Χαραλαμπίδης): Πισιήας, Πιριντζιής, Νικολάου, Γιαννακού (44′ Σωκράτους), Μικελλίδης, Αβραμίδης, Λουκαϊδης (66′ Τζουλίου), Καττιρτζής (66′ Ευαγγέλου), Κωνσταντίνου (88′ Ελευθερίου), Ανδρέου, Πουρσαϊτίδης (67′ Σοφοκλέους).

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι που έγινε στη Γεροσκήπου Ιρλανδία και Ιταλία αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2.

Πηγή: cfa.com.cy