Πρώτη νίκη για την Μαρσέιγ

Πρώτη νίκη και πρώτοι βαθμοί για τη Μαρσέιγ, που κέρδισε με 4-1 τη Σπόρτινγκ και μάλιστα με ανατροπή. Χάλασε έτσι το απόλυτο των Πορτογάλων που είχαν ως μοιραίο τον Αδάν, που είχε τεράστια ευθηνή στα δύο πρώτα γκολ και στο 23’ είδε και την κόκκινη κάρτα.

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα, ο Τρινκάο κινήθηκε στα δεξιά, έφερε την μπάλα στο αριστερό και με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 0-1.

Στο 5ο λεπτό ο Αρίτ βρέθηκε φάτσα με τον Αδάν και τον πλάσαρε αλλά ο Ισπανός κίπερ έβγαλε σε κόρνερ και στο 10’ ο Έντουαρντς έβγαλε όμορφα στον Πέδρο Γκονσάλβες που έφυγε μόνος με τον Λόπεθ αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Και στο 13’ ο Αδάν άργησε να διώξει και όταν το έκανε ο Αλέξις Σάντσες έβαλε την κόντρα κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Σπόρτινγκ για το 1-1 ενώ στο 15’ ο Αδάν έδωσε πάνω στον Γκεντουζί, εκείνος πέρασε στον Κλος που σέντραρε από δεξιά και ο Αρίτ με κεφαλιά έγραψε το 2-1.

Ο Αδάν ήταν ο μοιραίος της Σπόρτινγκ και ολοκλήρωσε το καταστροφικό του βράδυ στο 23ο λεπτό καθώς βγήκε από την περιοχή του, έκοψε με το χέρι την μπάλα και αποβλήθηκε από τον Μάσα. Και στο 28ο λεπτό ο Αρίτ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ίσραελ βγήκε στο πουθενά και ο Μπαλέρντι με κεφαλιά έκανε το 3-1.

Στο 43ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Ουντέρ από αριστερά ο Μπαλέρντι έβαλε την προβολή στο δεύτερο δοκάρι αλλά έστειλε την μπάλα στο πλαϊνό δίχτυ.

Στο 51ο λεπτό ο Αλεξανδρόπουλος πλάσαρε με τη μία έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω και στο 72’ το γυριστό του Ρονζιέ κόντραρε στα σώματα. Στο 85′ ο Ίσραελ έσωσε μετά από σουτ του Σάντσες από δεξιά αλλά ο Εμπεμπά πήρε το ριμπάουντ, έκανε όμορφη προσποίηση και πλάσαρε από το πέναλτι για το 4-1. Στο 87ο λεπτό ο Σάντσες πίεσε ψηλά, έκλεψε, απέφυγε και τον Ίσραελ από από πλάγια αριστερά κατάφερε να αστοχήσει σε κενό τέρμα.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Πάου Λόπεθ, Μπεϊγί (77’ Ζιγκό), Μπαλέρντι, Νούνο Ταβάρες, Εμπεμπά, Βερετού (62’ Ρονζιέ), Γκεντουζί, Κλος, Αρίτ (77’ Ζέρσον), Αλέξις Σάντσες, Ουντέρ (62’ Γκέιγ)

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Αδάν, Ματέους Ρέις, Στ.Γιούστε (46’ Μαρσά), Εσγάιο, Ινάσιο, Ουγκάρτε (46’ Αλεξανδρόπουλος), Νούνο Σάντος (46’ Παουλίνιο), Έντουαρντς (26’ Ίσραελ), Μορίτα, Τρινκάο, Πέδρο Γκονσάλβες (46’ Ναζίνιο)