Φιλική νίκη με ανατροπή και πολλές δοκιμές (pics)

Φιλική νίκη με σκορ 2-1 πέτυχε το ΑΠΟΕΛ σε αγώνα κόντρα στην Δόξα Κατωκοπιάς, που είναι ο τελευταίος πριν την έναρξη των επίσημων αγώνων για τον δεύτερο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς προηγήθηκε με γκολ του Μπραμπίλα στο 59′, ενώ το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε με τον Σάβιτς στο 116′ και πήρε τη νίκη με γκολ του Μπέζιακ στο 119′.

Ο Πάολο Τραμετσάνι έκανε τις δοκιμές του και είδε σχεδόν όλους τους παίκτες του αγωνιζόμενους, μεταξύ αυτών και τον Άλεφ που έκανε ανεπίσημο ντεμπούτο στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ιταλός προπονητής στην αρχική εντεκάδα επέλεξε να μην παρατάξει τον Μούσα Αλ Τάμαρι. Οι επιλογές του ήταν οι εξής: Μπέλετς, Βούρος, Ιωάννου, Λαφράνς, Γιάκολις, Μιχαΐλοβιτς, Σόουζα, Γκέντσογλου, Ντε Βιντσέντι, Πάβλοβιτς, Χαλένιους.

Στο πρώτο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ έφτιαξε κάποιες καλές ευκαιρίες χωρίς να έχει ουσία στην τελική προσπάθεια. Η Δόξα είχε δοκάρι στο 15′ με πλασέ του Καρλάο. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε ακόμη περισσότερο αφού οι δύο ομάδες δεν είναι ακόμη πλήρως έτοιμες, με την Δόξα να παίρνει προβάδισμα με γκολ του Μπραμπρίγια στο 59′.

Στο τελευταίο ημίωρο που παίχθηκε, το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει τη νίκη με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Στο 116′ ο Μακρή έκανε το γύρισμα στον Σάβιτς που με προβολή σκόραρε ενώ στο 119′ ο Μπέζιακ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

* Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

9′ Ο Χαλένιους βρέθηκε απέναντι από τον Γκρέμπσλ αλλά ο τερματοφύλακας της Δόξας απέκρουσε.

11′ Καλό σουτ του Καρλάο, ωστόσο η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς.

15′ Δοκάρι για την Δόξα με πλασέ του Καρλάο.

18′ Καλή προσπάθεια και σουτ του Ιωάννου, η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

26′ Σέντρα του Μιχαΐλοβιτς, κεφαλιά του Πάβλοβιτς η μπάλα πέρασε έξω.

38′ Καλή στιγμή με το σουτ Μιχαΐλοβιτς, η μπάλα πέρασε έξω.

45′ Τέλος ημιχρόνου.

46′ Έναρξη του Β’ ημιχρόνου

46′ Σάβιτς στην θέση του Λαφράνς.

46′ Εξώ οι Αρτάμπε και Καρλάο στην θέση τους οι Άδωνη και Μπατίν.

50′ Καλή στιγμή με τον Πάβλοβιτς να κάνει το δυνατό σουτ και τον Γκρεμσλ να απομακρύνει σε κόρνερ.

59′ Γκολ για την Δόξα με τον Μπραμπίγια να κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ για το 0-1.

59′ Εννιά αλλαγές για την Δόξα. Μέσα οι Σωκράτους, Χατζηκωνσταντή, Βαλέντε, Παρασκευά, Βαλεντίνας, Φασουλιώτης, Χαραλάμπους, Χριστοφή και Μπά

60′ Μάτιτς στην θέση του Γκέντζογλου.

65′ Σιέλης στην θέση του Βούρου.

71′ Τάμαρι και Βίντιγκάλ στην θέση των Χαλένιους και Πάβλοβιτς.

75′ Άλεφ στην θέση του Ντε Βινσέντι.

82′ Ζοαοζίνιο στην θέση του Μιχαΐλοβιτς.

88′ Μακρής στην θέση του Γιάκολις.

90′ Τέλος δευτέρου ημιχρόνου.

91′ Έναρξη ημίωρου τρίτου ημιχρόνου.

91′ Μπέζιακ, Καλογήρου, Βάτερμαν στην θέση των Σόουζα, Ιωάννου, Μπέλετς.

116′ Γκολ για το ΑΠΟΕΛ με τον Μακρή να κάνει το γύρισμα και τον Σάβιτς να βάζει από κοντά την προβολή για το 1-1.

119′ Γκολ για το ΑΠΟΕΛ με τον Μπέζιακ με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή.

Τέλος του αγώνα.

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Μπέλετς (91΄ Βάτερμαν), Βούρος (65΄ Σιέλης), Λαφράνς (46΄ Σάβιτς), Ιωάννου (91′ Καλογήρου), Γιάκολις (88΄ Μακρής), Μιχαΐλοβιτς (83΄ Ζοαοζίνιο), Σόουζα (91′ Μπέζιακ), Γκέντσογλου (60΄ Μάτιτς), Ντε Βινσέντι (75΄ Άλεφ), Χαλένιους (70΄ Τάμαρι), Πάβλοβιτς (70΄ Βιντιγκάλ)

ΔΟΞΑ (Λούκας Χατζηλούκας): Γκρεμσλ (59′ Παρασκευά), Μουχτάρης (59′ Μπα), Παπαφώτης (59′ Ζε Βαλέντε), Μπόλιεβιτς (59′ Χριστοφή), Ασαμόα, Αρτάμπε (46′ Άδωνη), Αλεξάνδρου (59′ Βαλεντινάς), Τραϊτσέφσκι (59′ Χαραλάμπους), Μιντίκκης (59′ Ντερβίτε), Καρλάο (46′ Μπατίν), Μπραμπίγια.