H Αϊντχόφεν «τιμώρησε» με σκληρό τρόπο τον Απόλλωνα (pics)

Σε ένα «εφιαλτικό» δεύτερο ημίχρονο, ο Απόλλωνας δέχθηκε την ήττα με από την Αϊντχόφεν και πλέον τα πράγματα δυσκόλεψαν αρκετά όσον αφορά την υπόθεση πρόκριση. Για τους Ολλανδούς σκόραραν οι Ιχατέρεν (47’), Γκάκπο (56’) και Ντάμφρις (61’).

Στο πρώτο μέρος η Αϊντχόφεν μπήκε δυνατά στο παιγνίδι με σκοπό να βρει το γρήγορο γκολ ωστόσο ο Απόλλωνας στάθηκε εξαιρετικά στο ανασταλτικό κομμάτι και δεν επέτρεψε στους Ολλανδούς να φανούν απειλητικοί. Μάλιστα με την πάροδο του χρόνου οι κυανόλευκοι ανέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο και με δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για κάποιο γκολ κυρίως με τον πολύ επικίνδυνο Γιαννιώτα. Στο 29ο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ αφού το σουτ του Γιαννιώτα χτύπησε σε αμυνόμενο και άλλαξε πορεία, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Αϊντχόφεν απομάκρυνε με υπερένταση.

Στην επανάληψη η Αϊντχόφεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ με το «καλημέρα» αφού στο 47ο λεπτό μετά από εξαιρετική αντεπίθεση, ο Ιχατέρεν βρέθηκε μόνος στην περιοχή και με κοντινό πλασέ έγραψε το 1-0 για τους Ολλανδούς. Εννιά λεπτά αργότερα η Αϊντχόφεν έφτασε στο 2-0 με τον Γκάκπο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μολ με όμορφο φαλτσαριστό σουτ. Οι Ολλανδοί δεν έμειναν εκεί αφού στο 61ο λεπτό ο Ντάμφρις έγραψε το 3-0 προ κενής εστίας μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα του Απόλλωνα. Στο 73ο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού έφτασε κοντά στο γκολ ωστόσο η κεφαλιά του Περέιρα πέρασε μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μολ. Έξι λεπτά αργότερα ο Παπουλής βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή ωστόσο δεν κατάφερε να νικήσει τον Ζετ που μάζεψε εντυπωσιακά.

Το PROTATHLIMA σας μεταφέρει όλα όσα έγιναν.

Το φιλμ του αγώνα:

Τέλος αγώνα.

4 λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

79′ Nέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Παπουλής έκανε το πλασέ απέναντι στον Ζετ, ωστόσο ο δεύτερος κατάφερε να μαζέψει την μπάλα.

76′ Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Απόλλωνας. Ο Πίττας πέρασε στην θέση του Γκακπέ.

73′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Περέιρα έπιασε την κεφαλιά μετά από μπαλιά του Πέδρο, ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μολ.

67′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Παπουλής πέρασε στην θέση του Σαρδινέρο.

61′ Γκολ για τους Ολλανδούς. Μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα του Απόλλωνα και λανθασμένη έξοδο του Μολ, ο Ντάμφρις έστειλε την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας.

56′ Γκολ για την Αϊντχόφεν. Ο Γκάκπο έκανε το φαλτσαριστό πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μολ.

54′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Γκακπέ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή ωστόσο η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

47′ Γκολ για την Αϊντχόφεν με τον Ιχατέρεν να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ έπειτα από εξαιρετική αντεπίθεση.

Έναρξη β’ μέρους.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

1 λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

38′ Κεφαλιά από τον Μπομγκάρντι, η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία του Μολ.

34′ Σουτ από τον Μποσκάλι, η μπάλα χτύπησε σε αμυνόμενο και κατέληξε σε κόρνερ.

29′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Γιαννιώτας έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και άλλαξε πορεία ωστόσο ο Ζετ απομάκρυνε με υπερένταση.

24′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γκάκπο,  η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Μολ.

23′ Κίτρινη κάρτα στον Σακέτι και φάουλ σε καλό σημείο για την Αϊντχόφεν.

18′ Καλύτερος ο Απόλλωνας στα τελευταία λεπτά που δημιουργεί προϋποθέσεις μπροστά από την εστία του Ζετ.

16′ Σουτ από τον Γιαννιώτα, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και έπειτα μάζεψε με ευκολία ο Ζετ.

11′ Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Ο Ζελάγια έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο, ωστόσο ο Ζετ ήταν στην σωστή θέση και μάζεψε την μπάλα.

10′ Κεφαλιά από τον Ντάμφρις, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μολ.

7′ Νέο κόρνερ για τους Ολλανδούς, απευθείας έξω η μπάλα.

3′ Κόρνερ για την Αϊντχόφεν, απομάκρυνε η άμυνα του Απόλλωνα.