Καλό ποδαρικό με γκολάρα Μακρή

Μια γκολάρα του Αντρέα Μακρή ήταν αρκετή για την ΑΕΛ να κερδίσει την Πάφο και να επιστρέψει στις νίκες αλλά και στην πρώτη θέση. Σε ένα παιγνίδι κακό στο πρώτο μέρος αλλά πολύ πιο καλό στην επανάληψη η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ κέρδισε με 1-0 την Πάφο και μπήκε με το δεξί στο 2019.

Πολύ κακό το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να έχουν μαζί μόλις μια τελική προσπάθεια. Η ΑΕΛ είχε την κατοχή της μπάλας όμως αδυνατούσε να φτιάξει ευκαιρίες αν και είχε κάποιες καλές προϋποθέσεις, ενώ η Πάφος που είχε την μοναδική τελική με τον Νέμετς είχε περισσότερο το μυαλό της στην άμυνα και πως θα κρατούσε μακριά από την εστία της τους επιθετικούς της ΑΕΛ. Ετσι μοιραία το ημίχρονο τέλειωσε ισόπαλο 0-0. Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο παιγνίδι υπήρξαν πολλά νευρά και διαμαρτυρίες στον διαιτητή Νεοκλέους για κάποιες αποφάσεις του, ενώ 4 ποδοσφαιριστές, από δυο για κάθε ομάδα, δέχθηκαν κίτρινη κάρτα με αποτέλεσμα να χάσουν το επόμενο παιγνίδι της ομάδας τους.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε την ΑΕΛ πιο επιθετική και στο 55ο λεπτό άνοιξε το σκορ με καταπληκτικό σουτ του Μακρή από μακρινή απόσταση, και αφού είδε εκτός εστίας τον Μολ. Η λεμεσιανή ομάδα μετά το τέρμα πήρε τα πάνω της και θα μπορούσε να σημειώσει και δεύτερο τέρμα όμως ο Μολ σταμάτησε τον Αντάμοβιτς και στην συνέχεια ο Τεξέϊρα δυο λεπτά αργότερα δεν βρήκε στόχο από καλή θέση. Η Πάφος προσπάθησε να αντιδράσει και στο 67 ο Ράκελς νικήθηκε από τον Πρόσεκ.

Το φιλμ του αγώνα:

Τέλος.

93- Κίτρινη κάρτα στον Λουλίνια.

5 λεπτά οι καθυστερήσεις.

90- Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Λεάντρο στην θέση του Μακρή.

84- Κίτρινη κάρτα στον Μπανγκάαρντ.

71- Αλλαγές για την ΑΕΛ. Ο Μαρκόσκι στην θέση του Χουράδο και ο Φιντέλις στην θέση του Αντάμοβιτς.

68- Αλλαγή για την Πάφο. Ο Λουλίνια στην θέση του Ντόβμπνια.

67- Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο. Ο Ράκελς έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή όμως ο Πρόσεκ απόκρουσε.

62- Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Νιλς Τεξέϊρα.

60- Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Μολ να σταματά τον Αντάμοβιτς που έφυγε μόνος μετά από πάσα του Μακρή.

58- Αλλαγή για την Πάφο. Ο Φιλιώτης στην θέση του Ανγκούλο.

55- ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΛ. Γκολάρα από τον Αντρέα Μακρή που δίνει το προβάδισμα στην ΑΕΛ. Είδε τον Μολ εκτός εστίας και με φοβερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

46- Ο Αβραάμ έπεσε στην περιοχή, στην ΑΕΛ διαμαρτυρηθήκαν για πέναλτι, όμως ο Νεοκλέους έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Ξεκίνησε το β ημίχρονο.

46- Αλλαγή για την Πάφο. Ο Ράκελς στην θέση του Ράσιτς.

Τέλος α ημιχρόνου. Πολύ κακό το παιγνίδι χωρίς καθόλου φάσεις και με πολλά νεύρα και διαμαρτυρίες για τις υποδείξεις του Νεοκλέους.

45+1- Κίτρινες κάρτες σε Ζάντερ και Νέμετς. Και οι δυο συμπλήρωσαν 3 κάρτες και χάνουν τον επόμενο αγώνα της ομάδας τους.

41- Κίτρινη κάρτα στον Νταβόρ, ο οποίος τις έκανε 6 και θα χάσει και αυτός τον επόμενο αγώνα της ΑΕΛ.

24- Κίτρινη κάρτα στον Αντάμοβιτς, που συμπληρώνει 3 και χάνει τον αγώνα με την Αλκή.

21- Πρώτη καλή στιγμή στο παιγνίδι για την Πάφο. Ο Νέμετς έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της περιοχής όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Πιο επιθετικά μπήκε η ΑΕΛ στο πρώτο δεκάλεπτο, είχε μια 1-2 καλές προϋποθέσεις για να φτιάξει ευκαιρίες αλλά δεν τα κατάφεραν. Η Πάφος για την ώρα μόνο αμύνεται.