Καθάρισε με Μάγκλα-Ζέλα ο Απόλλωνας

Με τους Μάγκλιτσα και Ζελάγια να σκοράρουν στο πρώτο ημίχρονο, και τον Βάλε να αποκρούει το 4ο φετινό του πέναλτι στο δεύτερο, ο Απόλλωνας κέρδισε εύκολα την Δόξα με 2-0 στο Τσίρειο και πλησίασε στον ένα βαθμό από την κορυφή. Έπαιξε όσο χρειαζόταν η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή που έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τον πολύ απαιτητικό Ιανουάριο.

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο παιγνίδι και άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μάγκλιτσα. Οι παίκτες της λεμεσιανής ομάδας άλλαξαν την μπάλα εκπληκτικά και ο Κροάτης άνοιξε το σκορ. Μετά το γκολ ο Απόλλωνας έριξε τον ρυθμό του όμως αυτό δεν τον εμπόδισε να πετύχει και δεύτερο τέρμα με καρφωτή κεφαλιά του Ζελάγια μετά από κόνρερ του Πέδρο στο 28ο λεπτό.

Στην επανάληψη, η Δόξα κέρδισε πέναλτι (το 6ο φετινό σε βάρος του Απόλλωνα) για φάουλ του Ρομπέρζ στον Παβλόφ. Ο Βάλε νίκησε τον Μιτρέα και για 5η φορά φέτος δεν παραβιάστηκε η εστία του από την εσχάτη των ποινών. Στην συνέχεια οι κυανόλευκοι επέλεξαν να κρατήσουν μπάλα και να μην ψάξουν και άλλα γκολ.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-92. Νέα απόκρουση Γκρεμσλ σε σουτ του Παπουλή.

-90. Ο Γκρεμσλ σταμάτησε το δυνατό σουτ του Καραγιόλ.

-89. Αλλαγή για την Δόξα. Ο Άδωνη στην θέση του Σωτηρίου.

-80. Αλλαγή για την Δόξα. Ο Τίνγκου στην θέση του Αλεξάνδρου.

-80. Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Παπουλής στην θέση του Σαρδινέρο.

-76. Καλό σουτ από τον Μπόλιεβιτς η μπάλα έφυγε έξω.

-72. Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Σκέμπρι στην θέση του Ζελάγια.

-64. Αλλαγή για την Δόξα. Ο Χατζηβασίλης στην θέση του Ζατλ.

-63. Ο Ζελάγια βρήκε τον Σαρδινέρο όμως ο Γκρεμσλ απέκρουσε το πλασέ του.

-62. Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Καραγιόλ στην θέση του Περέϊρα.

-55. Το απόκρουσε ο Βάλε. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μιτρέα.

-54. Πέναλτι για την Δόξα. Το έκανε ο Ρομπέρζ στον Παβλόφ και κίτρινη στον Γάλλο αμυντικό.

-48. Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Βασιλείου έκανε μια καλή σέντρα, όμως Ζελάγια και Μάγκλιτσα δεν μπόρεσαν να βρουν την μπάλα και να σκοράρουν.

Ξεκίνησε το β ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες.

Τέλος α ημιχρόνου.

-44. Μεγάλη απόκρουση Βάλε σε πλασέ του Παβλοφ.

-31. Κίτρινη κάρτα στον Αρτάμπε.

-28. ΓΚΟΟΟΛ για τον Απόλλωνα. Κόρνερ ο Ζοάο Πέδρο, καρφωτή κεφαλιά ο Ζελάγια και 2-0.

-20. Κίτρινη κάρτα στον Παβλόφ.

2- ΓΚΟΟΟΛ για τον Απόλλωνα. Εξαιρετική κίνηση από τους παίκτες του Απόλλωνα, ο Μάγκλιτσα με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ για την λεμεσιανή ομάδα.