Κλείδωσε πρωτιά και άνοδο το Καζακστάν

Το Καζακστάν κέρδισε τη Λευκορωσία με 2-1 και κλείδωσε μαθηματικά την πρωτιά και την άνοδο στη 2η κατηγορία.

Χαρές και πανηγύρισα στην Αστάνα, όπου το Καζακστάν κέρδισε με 2-1 τη Λευκορωσία και κλείδωσε πρωτιά και άνοδο στη 2η κατηγορία. Ταυτόχρονα, οι Καζάκοι θα βρεθούν και στα play offs των προκριματικών του euro 2024, εφόσον δεν καταφέρουν να κερδίσουν την πρόκριση μέσω του ομίλου τους. Από την άλλη, η Λευκορωσία έμεινε στην τελευταία θέση και βρίσκεται μια ανάσα από τα μπαράζ παραμονής στην 3η κατηγορία του Nations League.

Μετά από ένα πρώτο κακό 25λεπτο, το Καζακστάν βρήκε δίχτυα στην παρθενική του ευκαιρία στο ματς. Συγλλεριμένα στο 29ο λεπτό ο Οράζοβ άνοιξε δεξιά στον Χάμπισεβ που πάτησε περιοχή και με σουτ έκανε το 1-0.

Ωστόσο στο 45+3’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Πετσένιν, η μπάλα έσκασε στην περιοχή του Σάτσκι και ο Σαβίτσκι με κεφαλιά έγραψε το 1-1.

Στο 57ο λεπτό μετά από κόρνερ, ο Αϊμπέτοβ πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι αλλά ο Μαλί δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα από το μισό μέτρο ενώ στο 60’ ο Χάμπισεβ πέρασε και τον Χάτκεβιτς αλλά έχασε το κοντρόλ προ κενής εστίας!

Τελικά στο 79ο λεπτό ο Αϊμπέτοβ έδωσε στον Ζαϊνουτντίνοβ, που από κοντά πλάσαρε τον Χάτκεβιτς κι έγραψε το 2-1. Στο 86ο λεπτό μετά από κόρνερ, η μπάλα έμεινε στην περιοχή του Καζακστάν και ο Γιαμπλόνσκι έκανε το σουτ από το πέναλτι αλλά ο Σάτσκι έσωσε εντυπωσιακά.

Στο 90+4′ αποβλήθηκε ο Ταγκιμπέργκεν με 2η κίτρινη κάρτα.

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: Σάτσκι Μαλί, Βορογκόβσκι, Μαρότσκιν, Χάμπισεβ (68’ Καΐροβ), Νταραμπάγεβ, Αλίπ, Ταγκιμπέργκεν, Οράζοβ (75’ Αστάνοβ), Ζαϊνουτντίνοβ (87’ Κουάτ), Αϊμπέτοβ (87’ Ζουμάμπεκ)

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ: Χάτκεβιτς, Πoλιάκοβ, Σβέτσοβ, Γιουντένκοβ, Σαουτσένκα (84’ Μάλκεβιτς), Πετσένιν, Σαβίτσκι (76’ Χρόμικο), Εμπόνγκ, Γιαμπλόνσκι, Κλίμοβιτς (61’ Λισακόβιτς), Μποχομόλσκι (61’ Μπαχάρ)