Κοίταξε στα μάτια την Σεβίλλη αλλά… υπέκυψε το ΑΠΟΕΛ

Ήττα για το ΑΠΟΕΛ στο «Σάντσες Πιθχουάν» με 1-0 από την Σεβίλλη με γκολ του Τσιτσαρίτο από το 17ο λεπτό. Οι γαλαζοκίτρινοι στο πρώτο ημίχρονο περιορίστηκαν σε θέση άμυνας ωστόσο στην επανάληψη πατούσαν καλύτερα και προσπάθησαν να βγουν μπροστά για να πετύχουν κάποιο γκολ όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε.

Μονόλογος το πρώτο ημίχρονο από τους γηπεδούχους που μπήκαν από την αρχή με διάθεση να σκοράρουν νωρίς.

Μόλις στο 6’ η Σεβίλλη έχασε την πρώτη της καλή στιγμή για να πετύχει ένα γκολ με τον Γκουντέ μετά από σέντρα να προσπαθεί να κάνει την προβολή ωστόσο ο Μπέλετς κατάφερε και άγγιξε όσο χρειαζόταν την μπάλα για να την στείλει σε κόρνερ.

Μετά από συνεχόμενα κόρνερ οι Ανδαλουσιάνοι άνοιξαν το σκορ με τον Τσιτσαρίτο στο 17’. Ο Μουνίρ έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Τσιταρίτο με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μπέλετς για το 1-0.

Ακολούθως, κατέβασε ταχύτητα η Σεβίλλη με το παιχνίδι να γίνεται κυρίως στο χώρο του κέντρου και το ΑΠΟΕΛ στο ένα και μοναδικό κόρνερ που κέρδισε στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί.

Προς το τέλος του ημιχρόνου η Σεβίλλη είχε άλλες δύο καλές στιγμές για να σκοράρει ξανά όμως δεν τα κατάφερε. Στο 42’ ο Τσιτσαρίτο έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Τζορντάν δοκίμασε ένα καλό σουτ όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

Στην επανάληψη το ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και η Σεβίλλη δεν πατούσε τόσο καλά. Για να δούμε μια καλή στιγμή έπρεπε να φτάσουμε στο 68’ όπου ο Βάσκεθ έκανε ένα δυνατό σουτ όμως ο Μπέλετς απέκρουσε ασταθώς αρχικά και στη συνέχεια ο Μιχαΐλοβιτς έδιωξε.

Δύο λεπτά αργότερα μετά από μια βαθιά μπαλιά από την άμυνα του ΑΠΟΕΛ, ο Γιάκολις βρέθηκε σε θέση βολής όμως το σουτ του έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπουνού.

Στα επόμενα 20 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων, δεν άλλαξε κάτι και έτσι το ΑΠΟΕΛ γνώρισε την ήττα στον αγώνα για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Μαζί παρακολουθήσαμε την εξέλιξη του αγώνα:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

4 λεπτά καθυστερήσεις

Εκτελέστηκε το κόρνερ, μπλόκαρε ο Μπέλετς

90′ Κόρνερ για τη Σεβίλλη

88′ Εκτελεί απευθείας το φάουλ ο Μπανέγκα, άστοχο

87′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Σεβίλλη

84′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Τάμαρι έξω, Αλωνεύτης μέσα

81′ Ο Γιάκολις τσίμπησε την μπάλα, ο Τάμαρι είχε όλο το χρόνο να μπει με προϋποθέσεις στην περιοχή της Σεβίλλης όμως έχασε την ισορροπία του και χάθηκε η ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ

80′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Γκέντσογλου έξω, Εφραίμ μέσα

79′ Τελευταία αλλαγή για τη Σεβίλλη. Τσιτσαρίτο έξω, Νταμπούρ μέσα

77′ Κίτρινη στον Βάσκεθ για φάουλ στον Μάτιτς

76′ Μακρινό σουτ του Γκούντελι, λίγο πάνω από την εστία του Μπέλετς

72′ Αλλαγή για τη Σεβίλλη. Λόπες έξω, Μπανέγκα μέσα

Εκτελέστηκε το κόρνερ, διώχνει ο Γκέντσογλου, νέα σέντρα και κεφαλιά του Βάσκεθ, άουτ η μπάλα

70′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Βαθιά μπαλιά από την άμυνα στον Γιάκολις που έκανε το σουτ με το δεξί όμως η μπάλα έφυγε μόλις άουτ

68′ Δυνατό σουτ του Βάσκεθ, αποκρούει ασταθώς ο Μπέλετς και ακολούθως διώχνει ο Μιχαΐλοβιτς

66′ Σκοράρει η Σεβίλλη με τον Τσιτσαρίτο ωστόσο το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ

66′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Πάβλοβιτς έξω, Χαλένιους μέσα

60′ Αλλαγή για τη Σεβίλλη. Μουνίρ έξω, Γκιλ μέσα

Πιο δραστήριο το ΑΠΟΕΛ στην επανάληψη. Βγαίνει περισσότερο μπροστά ωστόσο δεν έχει δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση για γκολ

-Σέντρα στην επανάληψη

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

2 λεπτά οι καθυστερήσεις

43′ Ευκαιρία για τη Σεβίλλη. Σουτ του Τζορντάν, μόλις άουτ η μπάλα

42′ Σουτ του Τσιτσαρίτο, αποκρούει ο Μπέλετες

39′ Σουτ του Λόπες, μπλοκάρει σταθερά ο Μπέλετς

Εκτελέστηκε το κόρνερ, δεν μπόρεσε να απειλήσει το ΑΠΟΕΛ

30′ Κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ

17′ ΓΚΟΟΟΛ για τη Σεβίλλη! Ο Μουνίρ έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Τσιτσαρίτο από κοντά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους

Ξανά πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ για τους γηπεδούχους

8′ Νέο κόρνερ για τη Σεβίλλη

8′ Επαναρχίζει το παιχνίδι

7′ Μικρή διακοπή στο παιχνίδι. Στο έδαφος ο Μερκής, φαίνεται να αντιμετωπίζει πρόβλημα στο χέρι

6′ Ευκαιρία για την Σεβίλλη. Έγινε η σέντρα, ο Γκουντέ μπήκε στη φάση όμως ο Μπέλετς έδιωξε σωτήρια σε νέο κόρνερ

5′ Νέο κόρνερ για τη Σεβίλλη

Εκτελέστηκε το κόρνερ, έδιωξε με κεφαλιά ο Γκέντσογλου

3′ Κόρνερ για τη Σεβίλλη