ΚΟΚΚΙΝΕΣ, ΠΑΡΑΤΑΣΗ και στο τέλος… Σαρδινέρο!/ΠΡΟΚΡΙΣΗ για τον Απόλλωνα

Πρόκριση για τον Απόλλωνα απέναντι στην Σάμροκ Ρόβερς, με τους παίκτες του Αυγουστή να παίρνουν την νίκη με 3-1 στην παράταση και να ανατρέπουν την ήττα της Ιρλανδίας.

Επικό ματς με καρδιές να σπάζουν, ωστόσο στο τέλος ευτυχώς χαμογέλασαν οι γαλάζιοι.

Ο Ζελάγια άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό, ενώ ο Σάλαϊ στο 64ο λεπτό έκανε το 2-0.

Στο 67ο λεπτό ο Παπουλής είδε την κόκκινη κάρτα.

Στο 69ο λεπτό η Σάμροκ μείωσε σε 2-1 με κεραυνό του Γκριν.

Το παιχνίδι έμεινε στο 2-1 και έτσι οδηγηθήκαμε στην ημίωρη παράταση.

Στο 94΄ο Γκρέις είδε 2η κίτρινη και αποβλήθηκε.

Στο 101΄ο Σαρδινέρο με σουτ εντός περιοχής έκανε το 3-1 για τον Απόλλωνα.

Στον επόμενο γύρο ο Απόλλωνας θα αντιμετωπίσει την Αούστρια Βιέννης με το πρώτο παιχνίδι να είναι εκτός έδρας την ερχόμενη εβδομάδα.

Το παιχνίδι:

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 5ο λεπτό ο Αγκίρε απείλησε με ένα μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Γενικά ο Απόλλωνας στα πρώτα λεπτά προσπαθούσε να διατηρήσει την κατοχή και να βρει χώρους στην αντίπαλη άμυνα με την Σάμροκ να ψάχνει τις αντεπιθέσεις.

Η πίεση του Απόλλωνα έφερε αποτέλεσμα αφού στο 17ο λεπτό ο Ζελάγια με κεφαλιά έκανε το 1-0 μετά από σέντρα του Γιαννιώτα από τα δεξιά.

Στο 31 ο Γκακπέ σύγκλινε, έκανε το σουτ, ο τερματοφύλακας απέκρουσε ασταθώς και σε 2ο χρόνο ο Παπουλής δεν πρόλαβε να γίνει απειλητικός.  5 λεπτά μετά, ο Γιαννιώτας έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 42΄ο Μάρκοβιτς εκτέλεσε με δύναμη ένα φάουλ, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε σε κόρνερ.

Σε γενικές γραμμές ο Απόλλωνας είχε επιθετικό μονόλογο, πέτυχε ένα γκολ και περιόρισε αισθητά τους Ιρλανδούς κάνοντας το δικό του παιχνίδι.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 48ο λεπτό ο Γιαννιώτας επιχείρησε ένα σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να πηγαίνει πάνω από τα δοκάρια. Στο 54ο λεπτό ο Μπιντά έκανε μια κούρσα από το κέντρο, έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά ο τερματοφύλακας έπεσε και απέκρουσε.

Στο 64ο λεπτό έγινε η εκτέλεση του κόρνερ, ο Αγκίρε έκανε το σουτ και ο Σάλαϊ στην επαναφορά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-0!

Στο 67ο λεπτό ο Παπουλής είδε την κόκκινη κάρτα και ο Απόλλωνας έμεινε με παίκτη λιγότερο! 2 λεπτά μετά η Σάμροκ μείωσε σε 2-1 με ένα κεραυνό του Γκριν στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία της Σάμροκ!

Στο 85΄ένα σουτ του Μπίρνε απέκρουσε ο Μολ. Στο 90+2 έγινε λάθος στην άμυνα της Σάμροκ αλλά ο Πίττας δεν πρόλαβε να τελειώσει την φάση.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Στο 94 ο Γκρέις με 2η κίτρινη άφησε την Σάμροκ με 10 παίκτες.

2 λεπτά μετά παραλίγο να έχουμε αυτογκόλ με τον Γιούστε αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 101΄μετά από κάθετη πάσα στην περιοχή,  ο Σαρδινέρο έκανε το σουτ μετά από πάσα του Ζελάγια και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 3-1!

Στο 108΄ο Αγκίρε εκτέλεσε ένα φάουλ με τον πορτιέρο να αποκρούει. 2 λεπτά μετά ο Καρ έκανε το σουτ, αλλά ο Μολ απέκρουσε εύκολα. Στο 115 ο Μολ απέκρουσε ένα σουτ εντός περιοχής.

Δείτε πως μεταφέραμε την εξέλιξη του αγώνα:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ!

116- Προβολή του Ολούβα πάει έξω.

115- Σουτ και απόκρουση του Μολ!

110-Σουτ του Καρ, εύκολα ο Μολ.

108- Εκτέλεση φάουλ του Αγκίρε, αποκρούει ο τερματοφύλακας.

106-Πάμε για το τελευταίο 15λεπτο.

ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ 15ΛΕΠΤΟ

101-ΓΚΟΛ! Ο Απόλλωνας κάνει το 3-1! Ο Ζελάγια έδωσε στον Σαρδινέρο που έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

97- Πήγε να γίνει λάθος με τον Γιούστε στην άμυνα, κόρνερ για την Σάμροκ.

94-ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΙΤΡΙΝΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΚΡΕΪΣ. ΜΕ 10 η Σάμροκ!

91′-ΕΝΑΡΞΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

90+2 Λάθος στην άμυνα της Σάμροκ, ο Πίττας δεν προλαβαίνει να τελειώσει την φάση.

5 τα επιπλέον λεπτά

85- Σουτ του Μπίρνε, εύκολα ο Μολ.

69- ΓΚΟΛ για την Σάμροκ που με ένα κεραυνό του Γκριν μειώνει σε 2-1! Αυτή ήταν η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία για τους Ιρλανδούς.

67- ΚΟΚΚΙΝΗ στον Παπουλή!

63- ΓΚΟΛ! 2-0 για τον Απόλλωνα με τον Σάλαϊ! Έγινε το κόρνερ, ο Αγκίρε έκανε το σουτ και ο Ούγγρος στην επαναφορά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

54- Κούρσα του Μπιντά που έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά ο πορτιέρο απέκρουσε.

48-Σουτ του Γιαννιώτα πάει πάνω απο τα δοκάρια.

46- ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

42-Δυνατή εκτέλεση φάουλ απο τον Μάρκοβιτς, σε κόρνερ ο τερματοφύλακας.

40-Σουτ του Γιαννιώτα, νέο κόρνερ…

36- Εξαιρετικό σουτ του Γιαννιώτα εκτός περιοχής, σε κόρνερ ο τερματοφύλακας.

31-Σουτ του Γκακπέ, αποκρούει ασταθώς ο τερματοφύλακας, σε δεύτερο χρόνο ο Παπουλής δεν μπορεί να φτάσει την μπάλα.

17- ΓΚΟΛ! Ο Ζελάγια με κεφαλιά κάνει το 1-0 για τον Απόλλωνα μετά απο σέντρα του Γιαννιώτα απο τα δεξιά.

15- Σουτ του Γιαννιώτα σε σώματα και κόρνερ.

5- Σουτ του Αγκίρε εκτός περιοχής, πάει έξω.