Στην Αρένα βασίλισσα ήταν η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε με σκορ 2-1 της Ομόνοιας στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής και πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα. Τα γκολ για την ΑΕΚ πέτυχαν στο 53′ ο Τρισκόφσκι και στο 75′ ο Ντάρμπισαϊρ. Η Ομόνοια που ξεκίνησε τη νέα σεζόν με ήττα, κατάφερε να μειώσει στο 81′ με τον Παπουλή.

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε πιο επιθετική στο πρώτο ημίχρονο, και είχε καλές ευκαιρίες για να σκοράρει κυρίως με τον Γκιούρσκο, που ήταν ο κινητήριος μοχλός της ομάδας. Η Ομόνοια σταδιακά κατάφερε να ισορροπήσει και είχε τις δικές της καλές ευκαιρίες με Τσέποβιτς και Γκόμεθ.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι στο 53′ μετά από μαρκάρισμα του Χούμποτσαν στον Μάμα, και ο Τρισκόφσκι με εύστοχη εκτέλεση έγραψε το 1-0. Στο 75′ η ΑΕΚ διπλασίασε το σκορ με κεφαλιά Ντάρμπισαϊρ, ο οποίος δεν πανηγύρισε το γκολ.

Η Ομόνοια μείωσε στο 81′ με πλασέ Παπουλή μετά από ωραία ασίστ του Κακουλλή.

ΑΕΚ: Μαρτίνεθ, Τάντι, Λουίς Γκουστάβο, Ακοράν (85΄ Ρόμο), Τρισκόφσκι, Γκαρθία, Μιλίτσεβιτς, Γκονζάλεθ, Μάμας, Γκιούρσκο (66΄ Εγγλέζου), Ντάρμπισαϊαρ (85΄ Χριστοφόρου)

Στον πάγκο: Λεάλ, Τούμπας, Α.Γκονζάλεθ, Φαράζ, Ολατούντζι, Αναστασίου, Εσπινόσα, Ναούμ, Μακρής

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Σεχού (77΄ Ψάλτης), Λέζιακς, Χούμποτσαν (87΄ Γιούστε), Λανγκ, Γκόμεθ, Μπασιρού, Τζιωνής (77΄ Ατιέμγουεν), Ζαχαρίου (68΄ Κακουλλής), Τσέποβιτς (68΄ Παπουλής), Λοϊζου

Στον πάγκο: Παναγή, Χοράτσκα, Κίκο, Παναγιώτου, Χαραλάμπους,Ντούρις

Κίτρινες: Τάντι, Μάμας, Ακοράν, Μαρτίνεθ / Γκόμεθ, Λέζιακς