ΑΕΛΑΡΑ στην Λεμεσό, έκοψε την φόρα στο ΑΠΟΕΛ και το ανάγκασε σε ήττα μετά από 4 μήνες! (pics)

Με το γκολ του Αντρέα Μακρή στο 55′, η ΑΕΛ νίκησε με 1-0 το ΑΠΟΕΛ στο «ΑλφαΜέγα» και ανάγκασε τους «γαλαζοκίτρινους» σε ήττα μετά από τέσσερις μήνες.

Στους 25 βαθμούς η ομάδα του Γιανέφσκι που «βλέπει» εξάδα, υποχώρησε δεύτερο το ΑΠΟΕΛ με 40 βαθμούς, ένα πίσω από την ΑΕΚ. Αποβολή για τον Εφραίμ στις καθυστερήσεις.

Ο αγώνας:

To ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο για τα πρώτα δέκα λεπτά, όμως η ΑΕΛ στο 12′ είχε την πρώτη προϋπόθεση για γκολ, όταν ο Μπεραχίνο από ευνοϊκή θέση δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά.

Στο επόμενο λεπτό ο Μαρκίνιο βρέθηκε μόνος μέσα στην μεγάλη περιοχή της ΑΕΛ, πλάσαρε τον Μούριελ όμως ήταν άστοχος.

Ο Σατσιάς στο 32′ προσπάθησε να νικήσει τον Μούριελ με φαλτσαριστό σουτ εκτός μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μιραλάς εξαπέλυσε κεραυνό από τα 30 μέτρα, αναγκάζοντας τον Μπέλετς σε δύσκολη απόκρουση.

Β ημίχρονο

Το ΑΠΟΕΛ είχε την πρώτη ευκαιρία στο Β΄ ημίχρονο, όταν στο 52′ μετά από λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Κβιλιτάια κέρδισε μπάλα, θέλησε να κρεμάσει τον Μούριελ, με την μπάλα να κτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να απομακρύνεται.

Οι γηπεδούχοι στο 55′ ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Αντρέα Μακρή, μετά από ασίστ του Κέβιν Μιραλάς, και να βάλουν νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Στο 66′ ο Κβιλιτάια ήταν έτοιμος να πλασάρει τον Μούριελ όμως ο Μπιλοβάρ κατάφερε να απομακρύνει.

Με την συμπλήρωση 80 λεπτών ο Εφραίμ κατέβασε άψογα, ξέφυγε από τον αμυντικό της ΑΕΛ, βρέθηκε φάτσα με τον Μούριελ, όμως το πλασέ του σταμάτησε στον Βραζιλιάνο.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ: Μούριελ, Σάντος, Τζάλμα, Τεϊσέιρα, Μπολιβάρ, Ζντραφκόσκι, Τσιμπόλα, Μιραλάς (Παπαφώτης 88΄), Χάσα (Μακρής 35΄), Σις, Μπεραχίνο.

Πάγκος: Φερνάντες, Παπαφώτης, Μακρής , Παντελή, Ανδρέου, Σιλβέστρος, Μιλιτσεάνου, Κολιάς, Ιωάννου, Ζαχαρία

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι, Σατσιάς (Ντογκαλά 68΄), Σαρφό, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (Εφραίμ 68΄), Δώνης (Ηλία 73′), Κβιλιτάια.

Πάγκος: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντβάλι, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Ηλία, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ντίας, Ντονγκαλά, Μορέιρα

Kίτρινες: Τειξέιρα, Μιραλάς,Μπέκερ,Σίς- Δώνης, Εφραίμ, Σατσιάς Φεράρι

Κόκκινες: Εφραίμ