Δεν ήταν η γνωστή Ανόρθωση/Τι έπαιξε ρόλο…

Απώλεσε δύο βαθμούς η Ανόρθωση στο «Αμμόχωστος» απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα σε ένα παιχνίδι που δεν παρουσιάστηκε με το καλό της πρόσωπο.

Θα μπορούσε να κερδίσει η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια όπως εξελίχτηκε το ματς όμως η αλήθεια είναι ότι πήρε ότι έδωσε στο γήπεδο.

Για πρώτη φορά στην φετινή χρονιά (ανεξάρτητα αν έχασε βαθμούς επίσης με ΑΕΛ και Ομόνοια) η Ανόρθωση δεν ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο της στο γήπεδο.

Κι αυτό έγινε για δύο λόγους. Ο πρώτος έχει να κάνει με τον αντίπαλο. Η Νέα Σαλαμίνα έκανε την καλύτερη της φετινή εμφάνιση κι έβαλε πολύ δύσκολα στην «Κυρία».

Ο δεύτερος λόγος έχει να κάνει με το ότι η Ανόρθωση δεν ήταν η ομάδα που είδαμε σε άλλα παιχνίδια. Η απουσία του Μαργκάσα στη μεσαία γραμμή ήταν εμφανέστατη. Ο Βασιλακάκης δεν μπόρεσε να προσφέρει τα αναμενόμενα και η ομάδα έδειχνε να μην έχει την ένταση και την ενέργεια που είχε σε άλλα ματς.

Δεν έφτανε μάλιστα η απουσία του Μαργκάσα, προέκυψε και η αναγκαστική αλλαγή του Ράγιος στο ημίχρονο που έπαιξε και αυτή το ρόλο της.

Επίσης ήταν το πρώτο παιχνίδι που δεν αμύνθηκαν σωστά οι «κυανόλευκοι». Δέχθηκαν πολύ εύκολα γκολ και έδωσαν την ευκαιρία στον αντίπαλο να δημιουργήσει κι άλλες ευκαιρίες.

Έκανε μια εξαιρετική απόκρουση ο Λόρια στο πρώτο ημίχρονο σε σουτ του Ελουντού και είχε ακόμα κάποιες δύσκολες αποκρούσεις.

Η Ανόρθωση θα μπορούσε να προηγηθεί μετά το 2-2 με την εξαιρετική ενέργεια του Οκριασβίλι που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του αλλά ήταν άστοχος στην τελική προσπάθεια.

Όπως και να χει η ισοπαλία με τη Νέα Σαλαμίνα εκτός έδρας δεν είναι το τέλος του κόσμου. Η ομάδα συνεχίζει να είναι στην πρώτη θέση και με παιχνίδι λιγότερο. Οφείλει όμως να μην επαναλάβει λάθη που έκανε σε αυτό το ματς.