Έμειναν στην ισοπαλία ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ

Μια μεγάλη ευκαιρία έχασαν ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ, οι γαλαζοκίτρινοι για να περάσουν για πρώτη φορά στην κορυφή και οι κιτρινοπράσινοι για να μπουν εκ νέου δυναμικά στη διεκδίκηση του τίτλου. Το ισόπαλο 1-1 στο ΓΣΠ χάρη στα τέρματα των Μάγκλιτσα και Γκαρσία, επανέφερε την ομάδα του Αυγουστή στο -1 και την αντίστοιχη του Μπαντία στο -5.

Την ερχόμενη εβδομάδα θα διεξαχθεί το ματς τίτλου στο Τσίρειο ανάμεσα στον Απόλλων και το ΑΠΟΕΛ, ενώ μεσοβδόμαδα η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό στον επαναληπτικό του 1-2.

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Από δυο ευκαιρίες και ένα γκολ με τον ίδιο τρόπο πέτυχαν οι ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Ο ρυθμός ήταν αρκετά καλός, σκοπιμότητες δεν υπήρξαν και ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, πίεσαν ψηλά και έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Στο 2’ μετά από λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Ντανίλο και μετά ο Μάγκλιτσα έκαναν κοντινά σουτ, όμως, αμφότερα αποκρούστηκαν σωτήρια.

Η ομάδα της Λάρνακας συγκεντρώθηκε στο παιχνίδι και στο 12’ ο Φαράς με κοντινό σουτ χωρίς πίεση, έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλό διάστημα, κρατούσαν μπάλα, αλλά μέχρι το 26’ όταν οι γαλαζοκίτρινοι άνοιξαν το σκορ.
Ο Νατέλ από αριστερά έκανε τη σέντρα και ο Μάγκλιτσα με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη γωνιά του Τούμπα για το 1-0. Η ένταση στο ΓΣΠ ανέβηκε ακόμα περισσότερο, όμως, οι ποδοσφαιριστές του Αυγουστή δεν εκμεταλλεύτηκαν τη ψυχολογία που απέκτησαν μετά το γκολ.

Δέκα λεπτά μετά το τέρμα του Κροάτη, η ΑΕΚ απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Ο Λέδες εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γκαρσία ανέβηκε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έφερε το ντέρμπι στα ίσα. Ο κόσμος της ομάδας μπήκε στην εξίσωση, ο Γκιούρσκο έκανε το σουτ στο 43’ αλλά είδε την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δοκάρι του Μιχαήλ.

Η τελευταία φάση ήρθε από το πόδι του Νατέλ, ο οποίος εκτέλεσε το φάουλ, όμως, ο Τούμπας ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Δεν είχε τον ίδιο ρυθμό το δεύτερο ημίχρονο. Οι δυο ομάδες ήταν πιο προσεκτικές και είχαν ως πρώτο στόχο να διαφυλάξουν την άμυνα τους. Οι προπονητές από την άλλη προχωρούσαν στις αλλαγές προκειμένου να δώσουν φρεσκάδα στον αγωνιστικό χώρο και να χτυπήσουν το παιχνίδι προς το τέλος.

Στο 66’ καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη, με τον Θεοδώρου να κάνει το κοντινό σουτ και τον Τούμπα να δηλώνει έτοιμος, όπως έπραξε και στο 72’ όταν ο Σαμπάλα δοκίμασε το πόδι του.

Η κλεψύδρα άδειαζε επικίνδυνα για τις δυο ομάδες που ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν να πετύχουν το πολυπόθητο τέρμα. Στο 89’ ο Ρόμο μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, αλλά το σουτ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία του ντέρμπι, όπου άφησε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ στο ισόπαλο και άβολο 1-1.

Οι συνθέσεις:

ΑΠΟΕΛ: Μιχαήλ, Σαμπάλα, Βινίσιους, Έσελινγκ, Πέδρο, Σαρφό, Σόουζα, Νατέλ (88′ Σατσιάς), Ντανίλο (54′ Οκριασβίλι), Θεοδώρου (69′ Εφραίμ), Μάγκλιτσα.

Στον πάγκο: Σκουφέτ, Τσιλιγκίρης, Εφραίμ, Μιντίκκης, Οκριασβίλι, Σατσιάς, Γαβριήλ, Τσεμπάκ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουήλερ, Γεωργίου.

ΑΕΚ: Τούμπας, Γκαρσία (87′ Τάντι), Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Μάμας (74′ Εσπινόσα), Λέδες, Άλτμαν (61′ Ρόμο), Φαράς (61′ Ακοράν), Γκιούρσκο, Τρισκόφσκι (87′ Λαμπόικο).

Στον πάγκο: Λεάλ, Τάντι, Ακοράν, Ρόμο, Λαμπόικο, Γκονζάλεθ, Ολατούντζι, Εσπινόσα, Χριστοφόρου, Παναντέρο, Ντάρμπισαϊρ, Ναούμ

Κίτρινες: Θεοδώρου, Οκριασβίλι, Σαμπάλα / Μάμας, Γκαρσία