Επέστρεψε στις νίκες με 3άρα το ΑΠΟΕΛ! (pics)

Ο ΑΠΟΕΛ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα αφού επικράτησε της Δόξας στο «Μακάρειο» με 3-0 για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» σκόραραν τρεις φορές σε 21 λεπτά και πήραν τρίποντο μετά από δύο αρνητικά αποτελέσματα.

Ντε Βινσέντι στο 22′ και 37΄και Μερκής στο 43΄ τα γκολ.

Ανησυχία για τον Τάμαρι που αποχώρησε τραυματίας.

A΄ημίχρονο

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα στον αγώνα και μόλις στο 3ο λεπτό είχε την πρώτη του τελική προσπάθεια με το σουτ του Πάβλοβιτς να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκράσα.  Στο 12ο λεπτό ο  Ντε Βινσέντι μοίρασε στον Γιάκολις, αυτός μόνος από το ύψος της μεγάλης περιοχής περιοχής πλάσαρε άουτ.

Η Δόξα αντέδρασε και στο 13ο λεπτό είχε την πρώτη της τελική με τον Ασαμόα. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ζορζίνιο να απηλήσει, με το σουτ του να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Μπέλετς.

Στο 20ο λεπτό ο Βασίλης Δημητρίου είδε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Ντερβίτ στον Μιχαήλοβιτς και καταλόγισε πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντε Βισνέντι και στο 22ο λεπτό άνοιξε το σκορ από τα 11 βήματα.

Η Δόξα στο 30ο λεπτό είχε σημαντική στιγμή όταν το σουτ του Μαρτίνου Χριστοφή κόντραρε την τελευταία στιγμή και κατέλεξε άουτ.

Επτά λεπτά μετά ο ΑΠΟΕΛ διπλασία σε τα τέρματα του και πάλι με τον Ντε Βινσέντι. Ο Ιωάννου έκανε το γύρισμα στην περιοχή, η μπάλα πέρασε από όλους, κατέληξε στον Γιάκολις, αυτός έκανε χαμηλή σέντρα και ο Ντε Βισνέντι με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Δύο λεπτά πριν το ημίχρονο ο Μερκής είδε την μπάλα να στρώνεται μπροστά του και με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 3-0 και ουσιαστικά σφράγισε την νίκη για το ΑΠΟΕΛ.

Β΄ημίχρονο:

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ έριξε ρυθμούς και η Δόξα ήταν απειλητική.

Μιντίκης και Καρλίτος δοκίμασαν σε τρεις περιπτώσεις να νικήσουν τον Μπέλετς, κυρίως με μακρινά σουτ, όμως ο κίπερ του ΑΠΟΕΛ ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 72ο λεπτό ο Πάβλοβιτς έπιασε το ανάποδο ψαλίδι, η μπάλα όμως κόντραρε σε συμπαίκτη του και πέρασε άουτ.

Ο Βιντιγκάλ στο 81ο λεπτό ανάγκασε τον Γράσα σε δύσκολη απόκρουση με πολύ όμορφο πλασέ.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος και το 0-3 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.