«Κτύπησε» με Δώνη στην αρχή, Σαρφό στο τέλος το ΑΠΟΕΛ και 4η σερί νίκη! (pics)

Την τέταρτη του σερί νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε το ΑΠΟΕΛ, καθώς επικράτησε της ΕΝΠ στο ΓΣΠ με 2-0, με γκολ που πέτυχαν οι Τάσος Δώνης και Κίνγκσλεϊ Σαρφό.

Με αυτή τη νίκη το ΑΠΟΕΛ έφτασε στους 21 βαθμούς και έπιασε τον Άρη στην 2η θέση της βαθμολογίας, ενώ πλέον βρίσκεται δύο βαθμούς από την κορυφή.

Να σημειώσουμε ότι η ΕΝΠ τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Έχμαν στο

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:  Το παιχνίδι ξεκίνησε με μία μεγάλη φάση για την ΕΝΠ, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό, ο Λαμί πήρε την μπάλα μέσα στη περιοχή από τα αριστερά, έκανε το σουτ το οποιος όμως πέρασε έξω.

Τρία λεπτά αργότερα το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μαγκλιτσα πήρε την γυριστή κεφαλιά, με τον Δώνη να βρίσκεται μόνος στο δεύτερο δοκάρι και να σπρώχνει την μπάλα μέσα στα δίκτυα με το κεφάλι!

Μετά το γκολ, η ΕΝΠ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το μόνο που κατάφερε να δημιουργήσει ήταν ένα σουτ του Λαμί έξω από την περιοχή, που μάζεψε σταθερά ο Μπέλετς.

Στην συνέχεια, το ΑΠΟΕΛ «πατούσε» καλύτερα μέσα στο γήπεδο και γυρόφερνε την μπάλα γύρω από την περιοχή της Ένωσης.

Στο 16ο λεπτό έχασε καλή ευκαιρία με τον Γουίλερ να πασάρει στον Ντάλσιο μέσα στη περιοχή και τον τελευταίο να επιχειρεί σε πρώτο χρόνο το σουτ το οποίο όμως ήταν αδύναμο δίνοντας την ευκαιρία στον Κόστιτς να μαζέψει εύκολα.

Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο μέρος, καθώς ότι άλλο δημιουργήθηκε, δεν ήταν κάτι το αξιόλογο.

Άλλαξαν όμως τα αριθμητικά δεδομένα στο 42’ όταν ο Έχμαν της ΕΝΠ έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Μαρκίνιος, με αποτέλεσμα να δεχτεί την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Στην επανάληψη, έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα το ΑΠΟΕΛ, είχε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να πετύχει ένα δεύτερο γκολ.

Στο 50ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν ο Μαρκίνιος έκανε την σέντρα από τα δεξιά μετά από κόρνερ, ο Τσεμπάκ επιχείρησε το σουτ στη κίνηση με τον Κόστιτς να αποκρούει.

Έξι λεπτά αργότερα το ΑΠΟΕΛ απείλησε ξανά, όταν ο Δώνης έκανε την σέντρα από τα δεξιά, με τον Μαρκίνιος να παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κόστιτς.

Μετά και από αυτή την φάση, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με αποτέλεσμα να μην δημιουργείται το παραμικρό, μέχρι το 75ο λεπτό, όπου το ΑΠΟΕΛ έχασε ακόμα μία μεγάλη φάση με τον Ηλία.

Ο διεθνής επιθετικός έκανε την ατομική ενέργεια και μέσα από την περιοχή, έπιασε ένα δυνατό σουτ, το οποίο έφυγε λίγο έξω.

Στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης, το παιχνίδι άνοιξε αρκετά και το ΑΠΟΕΛ σε μία αντεπίθεση με τον Σαρφό κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις.

ΑΠΟΕΛ (Βλ.Μιλόγεβιτς): Μπέλετς (70′ Χριστοδούλου), Τσεμπάκ, Ντβάλι, Κρέσπο, Γουίλερ, Σαρφό, Ντάλσιο (60′ Κονσταντίνοφ), Βιγιαφάνες, Μαρκίνιος (87′ Μπλουμ), Δώνης (70′ Εφραίμ), Μάγκλιτσα (70′ Ηλία).

ΕΝΠ (Μ.Σατσιάς): Κόστιτς, Κορσία (46′ Ντρέκσα), Ντα Σίλβα, Έχμαν, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου (46′ Βούκσεβιτς), Κατσιάρης (81′ Λόπεθ), Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Λαμί (65′ Ντιαβαρά).