Με… συνοπτικές διαδικασίες πέρασε από το Μακάρειο η Ανόρθωση

Σημαντική νίκη με 3-0 επί του Ολυμπιακού πέτυχε το βράδυ της Δευτέρας η Ανόρθωση στο Μακάρειο.

Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε πρωταγωνιστή τον Νίκο Καλτσά ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα και με τη νίκη αυτή πλησίασε στους τρεις βαθμούς την κορυφή και τον Απόλλωνα, με παιγνίδι όμως περισσότερο.

Πρώτο ημίχρονο

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά με την Ανόρθωση να είναι η ομάδα που προσπαθούσε περισσότερο να επιτεθεί, και τον Ολυμπιακό να περιμένει πίσω και να προσπαθεί να φύγει στους κενούς χώρους.

Στην πρώτη της τελική προσπάθεια, η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ. Στο 9’ του αγώνα, από τα αριστερά ο Χάουσμπαουερ έκανε την παράλληλη μπαλιά στον Καλτσά ο οποίος με ένα μονοκόμματο σουτ έκανε το 1-0 για την Ανόρθωση. Λάθος του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού στο τέρμα ο οποίος έβαλε λάθος τα χέρια του στη μπάλα με αποτέλεσμα να της δώσει πορεία στα δίχτυα.

Από το γκολ και μετά ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανέβει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός. Η Ανόρθωση πίεζε ψηλά και στο 21’ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή πάνω στον Κβιλιτάια.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, πετυχαίνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Στο 24’ ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο παιγνίδι, όταν ο Κα έκανε το μακρινό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Λόρια.

Η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που απείλησε περισσότερο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, τα σουτ όμως των Νταουσβίλι, Μίχα και Αμπαρτζουμιάν δεν βρήκαν στόχο.

Δεύτερο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός μπήκε στην επανάληψη με σκοπό να πιέσει την Ανόρθωση ενώ η ομάδα της Αμμοχώστου περίμενε να βρει τους κενούς χώρους για να «σκοτώσει» το παιγνίδι.

Και αυτό ακριβώς έκανε στο 56′ μετά από μία εξαιρετική αντεπίθεση, με τον Μίχα να γυρίζει παράλληλα στον Καλτσά μέσα στην περιοχή και ο Ελλαδίτης με δυνατό πλασέ να κάνει τρία τα τέρματά του και δύο τα προσωπικά του στο παιγνίδι.

Από εκεί και πέρα η Ανόρθωση κρατούσε εύκολα τη μπάλα χωρίς ο Ολυμπιακός να μπορεί να απειλήσει ιδιαίτερα.

Μέχρι και το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με τα τελευταία λεπτά του παιγνιδιού να είναι διαδικαστικά και την Ανόρθωση να φεύγει από τη Λευκωσία με μία πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας.