Νίκη στο 85′ και πρώτο τρίποντο για το ΑΠΟΕΛ (pics)

Πρώτη νίκη για το ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα καθώς επικράτησε με σκορ 1-0 της ΑΕΛ στο ντέρμπι που έγινε στο ΓΣΠ, με αυτογκόλ του Μεντόγεβιτς στο 85′. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη βρήκε αρκετές φάσεις για να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο, είχε δοκάρι με τον Ζαχίντ στο 63′ ενώ είχε μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 73′ με τον Μπεν Σαχάρ που αστόχησε σε πέναλτι που απέκρουσε ο Βοζίνια.

Στον αντίποδα, η ΑΕΛ ήταν επιθετικά ανύπαρκτη στο πρώτο μέρος, όμως ήταν πολύ καλή στο δεύτερο μέρος και μπορούσε να σκοράρει στο ξεκίνημα της επανάληψης. Είχε μεγάλη φάση στο 49′ με τον Παπαφώτη που κατέληξε στο δοκάρι. Πρώτη ήττα για την ΑΕΛ στο πρωτάθλημα.

Όσον αφορά την εικόνα του αγώνα, καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ, που παρουσιάστηκε βελτιωμένο σε σχέση με προηγούμενους αγώνες. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη διατήρησε τον έλεγχο της μπάλας και δημιούργησε φάσεις για να σκοράρει ένα γκολ, κυρίως στο 12′ με τον Ντε Βινσέντι και στο 13΄με τον Μπεν Σαχάρ, όμως και στις δύο φάσεις απέκρουσε ο Βοζίνια.

Στον αντίποδα η ΑΕΛ έπαιξε συντηρητικά και δεν δημιούργησε φάσεις επιθετικά, ενώ γενικά δεν οργανώθηκε καθώς έκανε αρκετά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Διαφορετική εικόνα της ΑΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο, με τους παίκτες του Κέρκεζ να μπαίνουν πιο επιθετικά και να χάνουν δύο καλές φάσεις, στο 49′ με τον Παπαφώτη που σημάδεψε το δοκάρι και στο 55′ με τον Τόρες. Σταδιακά το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε και απάντησε με δύο μεγάλες ευκαιρίες, στο 62′ με το πλασέ του Ζαχίντ στο δοκάρι και στο 65′ με το σουτ του Τάμαρι από θέση βολής που απέκρουσε ο Βοζίνια.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ στο 73′ με τον Μπεν Σαχάρ να εκτελεί το πέναλτι, αλλά ο Βοζίνια έπεσε σωστά και απέκρουσε την μπάλα. Το πέναλτι δόθηκε στο 71′ όταν ο Ενσούε έδωσε στον Τάμαρι, ο Μπουνόζα τον ανέτρεψε και ο διαιτητής σφύριξε την παράβαση. Διαμαρτυρήθηκαν οι παίκτες της ΑΕΛ, και ακολούθησε ένταση για ένα δίπλεπτο. Από τις κοκορομαχίες δόθηκαν κάρτες σε Παπαφώτη και Ανουάρ.

Το γκολ για το ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 85′ όταν ο Μεντόγεβιτς στην προσπάθεια του να απομακρύνει την σέντρα του Τάμαρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ενσούε, Σιέλης (76′ Ζεράλδες), Σάντος, Γουίλερ, Ανουάρ, Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι, Ντονγκαλά (57′ Τάμαρι), Κλωναρίδης (52′ Ατζίλι), Σαχάρ

-Στον πάγκο Πρινιωτάκης, Ζόρζε, Ντίας, Λουντέμο, Σατσιάς, Κατσαντώνης

ΑΕΛ: Βοζίνια, Έουλερ (82′ Αβραάμ), Κυριάκου, Ράσο, Μπουνόζα, Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης, Γκαζαριάν (52′ Αντωνίου), Ντανίλο (67′ Νταβόρ), Μαέ, Τόρες

-Στον πάγκο Πρόσεκ, Αντάμοβιτς, Ριέρα, Κέρκεζ, Μαϊντεβατς, Μπάμπιτς

Κίτρινες: Ντονγκαλά, Γουίλερ, Ανουάρ / Γκαζαριάν, Ντανίλο, Έουλερ, Μαέ, Κυριάκου, Παπαφώτης

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α’ Βοηθός Διαιτητής:  Καλογήρου Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης
Παρατηρητής: Αργυρού Μιχάλης