Πέρασε με 5άρα από το Παραλίμνι!

Ο Απόλλωνας έφυγε με τον διπλό (1-5) από την έδρα της Ένωσης και ανέβηκε στην δεύτερη θέση. Ο Γιαννιώτας στο 29΄, ο Πίττας στο 33΄, 86΄, Πέδρο στο 88΄ και ο Ντιγκινί στο 90 τα γκολ. Για την Ένωση μείωσε σε 2-1 ο Ντένιγνκ στο 69΄.
Παραμένει στην τελευταία θέση η Ένωση με 7 βαθμούς.

Α΄ημίχρονο:

Επιθετικός μονόλογος από τον Απόλλωνα το πρώτο ημίχρονο με τον Γιάννη Πίττα μόλις στο 7ο λεπτό να χάνει κλασική ευκαιρία μετά από γύρισμα του Πίττα για να ανοίξει το σκορ. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 18ο λεπτό υποδέχτηκε την μπαλιά του Γιαννιώτα από τα αριστερά όμως το τελείωμά του δεν ήταν το ιδανικό, με την μπάλα να φεύγει ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 21ο λεπτό ο Γιαννιώτας πλάσαρε λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε συμπαίκτη του, πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Πίττας έπιασε το δυνατό πλασέ έξω από την περιοχή, ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Ο Απόλλωνας στο 29ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Γιαννιώτα. Ο Ελλαδίτης εκμεταλλεύτηκε την ασταθής απόκρουση του Πέτρου και πλάσαρε για το 0-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πίττας βρίσκει δίκτυα. Ο Γιαννιώτας πέρασε την μπαλιά από τα δεξιά, ο Ντένιτς έβαλε την προβολή, ο Πέτρου απέκρουσε δύσκολα, η μπάλα έφτασε στον Πίττα που εύκολα πλάσαρε για το 0-2.

Στο 43ο λεπτό Πίττας έκανε το γυριστό σουτ, η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Στις καθυστερήσει ο Απόλλωνας απείλησε εκ νέου με σουτ του Γιαννιώτα, ο Πέτρου δεν έδιωξε σωστά, ο Πίττας έκανε την κεφαλιά σε κενή εστία όμως δεν βρήκε στόχο.

Β΄ημίχρονο:

Με τον Απόλλωνα να απειλεί με ένα σουτ του Ματέι ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Η επόμενη ευκαιρία ήρθε στο 66ο λεπτό. Οι παίκτες του Απόλλωνα με ωραία συνεργασία μπήκαν στην περιοχή των γηπεδούχων, ο Πίττας έκανε το τελείωμα όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Στο 69΄ η Ένωση έφτασε στο γκολ με τον Ντένιγκ. Ο Ουντόζι έκανε το σουτ, ο Δημητρίου δεν έδιωξε σωστά και με προβολή ο Ντένινγκ μείωσε σε 1-2.

Ο Απόλλωνας στο 86΄σε μία αντεπίθεση έκανε το 1-3 με τον Πίττα ενώ στο 88΄ο Πέδρο μετά από χαμένη ευκαιρία του Πίττα πλάσαρε σε καινή εστία για το 1-4.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στις καθυστερήσει ο Ντιγκινί με το πέμπτο γκολ του Απόλλωνα.