Πύρρειος και δύσκολη νίκη για Ομόνοια

Νίκη επί του Ολυμπιακού (2-0) και επιστροφή στην κορυφή για την Ομόνοια, μετά και τη νίκη νωρίτερα σήμερα της ΑΕΛ επί της ΑΕΚ.

Σκόρερ για την Ομόνοια ο Τσέποβιτς με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο πρώτο ημίχρονο και ο Τζιωνής στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η Ομόνοια μπήκε δυνατά στο παιγνίδι θέλοντας να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα, αλλά ήταν ο Ολυμπιακός που είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιγνίδι.

Συγκεκριμένα, στο 8’ του αγώνα μετά από πάσα στον Σάλι στον κενό χώρο, ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού έφυγε μόνος απέναντι στον Φαμπιάνο αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο έξω.

Στην πρώτη της τελική όμως η Ομόνοια, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Τσέποβιτς. Συγκεκριμένα ο επιθετικός της ομάδας της Λευκωσίας με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ στο 24, νίκησε τον Μιχαήλ και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Η επόμενη φάση στο παιγνίδι ανήκε στον Ολυμπιακό, αλλά ο Φαμπιάνο έδιωξε σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Σαρφό στο 36’. Τρία λεπτά αργότερα απάντησε στις χαμένες ευκαιρίες ο Κούσουλος, ο οποίος είδε το σουτ του να φεύγει λίγο έξω.

Στο 44’ ο Λοίζου μετά από παράλληλο γύρισμα του Λέζιακς, έκανε την κεφαλιά-ψαράκι αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Μιχαήλ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με σπουδαία διπλή ευκαιρία της Ομόνοιας. Συγκεκριμένα στο 5-0’, ο Κούσουλος από κοντά έκανε την κεφαλιά με τον Μιχαήλ να αποκρούει εξαιρετικά, στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Μποτεάκ πέρασε λίγο έξω.

Η Ομόνοια ήταν η ομάδα που συνέχιζε να έχει την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες, αλλά δεν μπορούσε να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα που θα έκανε το έργο της πιο εύκολο.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να επιτεθεί σωστά και να γίνει επικίνδυνος, όπως έκανε στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 73’ ο Τζιωνής με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή του Ολυμπιακού και έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά απόκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μιχαήλ.

Όσο περνούσε η ώρα ο Ολυμπιακός κέρδιζε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει τελικές προσπάθειες.

Στο 90’+1 ο Μποτεάκ μπήκε στην περιοχή του Ολυμπιακού, έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Δύο λεπτά αργότερα όμως ο Τζιωνής υποδέχθηκε τη μακρινή πάσα του Κούσουλου, πέρασε και τον Μιχαήλ και σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ομόνοια Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Σέχου, Λανγκ, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος, Τιάγκο, Λοΐζου (Μποτεάκ 45+3′), Ασάντε (Παπουλής 34′), Τσέποβιτς (Τζιωνής 70′).

Πάγκος: Παναγή, Χοράσκα, Παναγιώτου, Μαυρίας, Γκόμες, Χαραλάμπους, Τζιωνής, Παπουλής, Μποτεάκ.

Ολυμπιακός Μιχάηλ, Ψάλτης (Χάνι 80′), Κωνσταντινίδης, Σάλι (Ευτυχίδης 60′), Γκουστάβο (Γαρουφαλιάς 45′), Σαρφό (Χαραλάμπους 80′), Ανδρέου, Σωτηρίου, Κοστόφ (Ζαχαρίου 60′), Νάνι, Κυριάκου.

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Γαρουφαλιάς, Ηρακλέους, Ανδρέου, Ευτυχίδης, Βενιζέλος, Ζαχαρίου, Χάνι, Χαραλάμπους.

Ολυμπιακός Μιχάηλ, Ψάλτης, Κωνσταντινίδης, Σάλι, Γκουστάβο, Σαρφό, Ανδρέου, Σωτηρίου, Κοστόφ, Νάνι, Κυριάκου.

ΑΚΡΙΤΑΣΑΣΙΛ ΛΥΣΗΣΕΝΑΔ ΠΟΛΗΣ ΧΡΥΣΟΧΟΥΣΕΝΠΕ.Ν.Υ. ΔΙΓΕΝΗΣ ΥΨΩΝΑΑΟΑΝ ΑΓΙΑΣ ΝΑΠΑΣΔΙΓΕΝΗΣ ΜΟΡΦΟΥΠ.Ο. ΑΧΥΡΩΝΑΣ-ΟΝΗΣΙΛΟΣΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΜΕΑΠ ΠΕΡΑ ΧΩΡΙΟΥΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29 ΜΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΠΑΕΕΚ ΚΕΡΥΝΕΙΑΣΠΕΓΕΙΑ 2014Π.Ο. ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ 2006