Τρίποντο από το ημίχρονο

Η Ομόνοια πέρασε εύκολα με 2-0 από την έδρα του Ερμή και έπιασε κορυφή. Τα γκολ για το «τριφύλλι» οι Τσέποβιτς και Ασαντέ.

Στους 53 πόντους οι «πράσινοι» που είδαν Τσέποβιτς και Γκόμες να αποχωρούν τραυματίες.

Ο αγώνας:

H Ομόνοια ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή από τα πρώτα λεπτά, χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Το πρώτο σουτ για τους «πράσινους» ήταν στο 29′ από τον Κούσουλου. Δύο λεπτά μετά ο Τιάγκο βρήκε τον Ασαντέ στην περιοχή, ο Γκανέζος από ευνοϊκή θέση έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Καϊκέ.

Στο 32΄η Ομόνοια έφτασε στο γκολ με όμορφη κεφαλιά του Τσέποβιτς, μετά από ασίστ του Λέζιακς.

Ο Ερμής είχε την δική του στιγμή με το σουτ του Καϊσερλίδη στο 42΄, όμως ο Φαμπιάνο είπε «όχι».

Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ο Γκόμες βρήκε τον Ασαντέ στην περιοχή, αυτός από πλάγια δεξιά δεν αστόχησε και έκανε το 0-2 για το «τριφύλλι».

Β΄ημίχρονο:

Η πρώτη ευκαιρία στην επανάληψη ήταν για τον Ερμή. Ο Κύπρου κατέβασε μέσα στην περιοχή, έπιασε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, ο Φαμπιάνο απέκρουσε και με διπλή προσπάθεια μάζεψε την μπάλα.

Από εκεί και πέρα η Ομόνοια κράτησε εύκολα το υπέρ της αποτέλεσμα και πρόσθεσε ακόμη 3 βαθμούς στο καλάθι.

ΕΡΜΗΣ: Καϊκέ, Καραγκούνης, Καϊσερλίδης, Μέιρα (78’Παπαθανασίου), Κύπρου (63’Αλαμπρίτης), Ντίαζ (53’Γκάταριτς), Φόλπρεχτ, Κοβάσεβιτς, Χολτ, Κυριακίδης (46’Σάντο), Σιντιμπέ.

Στον πάγκο: Φιρινίδης, Παπαθανασίου, Αλαμπρίτης, Σάντο, Βάλπορτ, Γκάταριτς, Γεωργίου, Παντελή.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Γκόμες (78’Παναγιώτου), Χούμποτσαν, Λέζιακς, Λανγκ, Κούσουλος, Τσέποβιτς (46’Παπουλής), Τιάγκο (87’Τζιωνής), Λοΐζου (87’Μποτεάκ), Ασάντε (87’Ντούρις).

Στον πάγκο: Παναγή, Κίκο, Μποτεάκ, Παπουλής, Ντούρις, Τζωνής, Παναγιώτου, Μαυρίας, Χαραλάμπους.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σιντιμπέ.

ΑΚΡΙΤΑΣΑΣΙΛ ΛΥΣΗΣΕΝΑΔ ΠΟΛΗΣ ΧΡΥΣΟΧΟΥΣΕΝΠΕ.Ν.Υ. ΔΙΓΕΝΗΣ ΥΨΩΝΑΑΟΑΝ ΑΓΙΑΣ ΝΑΠΑΣΔΙΓΕΝΗΣ ΜΟΡΦΟΥΠ.Ο. ΑΧΥΡΩΝΑΣ-ΟΝΗΣΙΛΟΣΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΜΕΑΠ ΠΕΡΑ ΧΩΡΙΟΥΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29 ΜΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΠΑΕΕΚ ΚΕΡΥΝΕΙΑΣΠΕΓΕΙΑ 2014Π.Ο. ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ 2006