H πύρρειος νίκη, το «διπρόσωπο» ΑΠΟΕΛ και η αντίδραση για την διαιτησία

Τα χρειάστηκε στο τέλος το ΑΠΟΕΛ αλλά πήρε την πολύτιμη νίκη απέναντι στον Εθνικό που αποτελούσε αδιαπραγμάτευτο στόχο. Μια νίκη η οποία ήταν πύρρειος αφού η ομάδα έχασε άλλους δύο παίκτες με τραυματισμούς, τον Ντανίλο και τον Νταουσβίλι και ειδικά για τον δεύτερο υπάρχουν φόβοι για σοβαρό τραυματισμό.

Όσον αφορά την εικόνα της ομάδας, στο α΄ ημίχρονο ήταν καλό το ΑΠΟΕΛ. Είχε ενέργεια, ένταση και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες. Θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα γκολ (πέραν του πολύ όμορφου φάουλ του Οκρασβίλι) όμως του έλειψε ξανά η αποτελεσματικότητα σε κάποιες φάσεις.

Στο β΄ ημίχρονο έπεσε πολύ η απόδοση του ΑΠΟΕΛ και λίγο έλειψε να το πληρώσει. Ο Σωφρόνης Αυγουστή επικαλέστηκε ως σοβαρότερο λόγο της πτώσης τις δύο αναγκαστικές αλλαγές. Προφανώς η έξοδος των Ντανίλο (ήταν δραστήριος) και Νταουσβίλι επηρέασε όμως στην περίπτωση του ΑΠΟΕΛ δεν είναι η πρώτη φορά που το είδαμε να παρουσιάζεται διπρόσωπο κι αν δεν το λύσει άμεσα δεν θα μπορεί να ελπίζει σε διάκριση.

Στα θετικά η αντίδραση που έβγαλε η ομάδα παρά την πίεση χρόνου μετά το 1-1. Ο Καρρώ πέτυχε το νικητήριο γκολ που ήταν το δεύτερο του μετά το τέρμα στο Τσίρειο στο ματς με τον Απόλλωνα.

Το ΑΠΟΕΛ βλέπει πλέον το επόμενο πολύ δύσκολο παιχνίδι με τον Άρη στο Τσίρειο. Η διοίκηση εξέφρασε πολλά παράπονα για την διαιτησία αφού θεωρούν ότι η ομάδα δεν έχει ίση αντιμετώπιση.

Ο Σωφρόνης Αυγουστή όμως και οι παίκτες του ασχολούνται μόνο με το αγωνιστικό. Υπάρχουν πολλά που έχει ακόμα να βελτιώσει ο Κύπριος τεχνικός σε όλες τις φάσεις του παιχνιδιού και το δύσκολο είναι ότι δεν έχει περιθώριο χρόνου. Παίζει κάθε ματς με την πλάτη στον τοίχο λόγω των πολλών χαμένων βαθμών.