Νίκη με το επιβλητικό 6-0 της Εθνικής Ελπίδων στο Λίχτενσταϊν

Η Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων πανηγύρισε σήμερα την πρώτη της νίκη στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ21.

Ανώτερη σε όλους τους τομείς σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα, επικράτησε με το επιβλητικό 6-0 του Λίχτενσταϊν στο Sportpark Eschen-Mauren – Eschen.

Οι διεθνείς μας από το ξεκίνημα του αγώνα με σοβαρότητα στην προσπάθεια τους, επέβαλαν τον ρυθμό τους και έφτασαν στην ευρεία νίκη που ανέβασε την Κύπρο στους 4 βαθμούς μετά από δύο αγώνες στον 4ο όμιλο.

Το σκορ άνοιξε στο 12ο λεπτό με πέναλτι ο Ρούελ Σωτηρίου, στο 22ο λεπτό ο Κακουλλής πέτυχε το 2-0 και στο 36ο λεπτό ο Ιωάννης Κωστή ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 53ο λεπτό ο Δανιήλ Παρούτης μετά από σέντρα του Σιέλη με κεφαλιά πέτυχε το 4-0 και στο 61ο λεπτό ο Χαραλάμπους μετά από πάσα του Παρούτη σκόραρε για πέμπτη φορά (5-0) για την Εθνική μας.

Το 6-0 διαμόρφωσε στο 89ο λεπτό ο Έκτορ Κυπριανού.

Με το Λίχτενσταϊν θα ξαναβρεθούμε αντιμέτωποι την ερχόμενη Τρίτη στην Κύπρο και συγκεκριμένα στο ΑΕΚ Αρένα (19:00).

Ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Γιάννος Οκκάς στο σημερινό παιχνίδι χρησιμοποίησε τους Κίττο, Σεργίου (46′ Παρούτης), Νικολάου (69′ Πική), Σιέλη, Κυπριανού, Κωστή (60′ Χαραλάμπους), Σωτηρίου, Κέρκεζ, Χρυσοστόμου (60′ Κ. Ηλία), Μάμα (46′ Ναούμ), Κακουλλή.

Πρόγραμμα
Η Κύπρος συμμετέχει στον 4ο όμιλο της προκριματικής φάσης και μέχρι τώρα έδωσε δύο αγώνες.

6 Σεπτεμβρίου: Πορτογαλία – Λευκορωσία
7 Σεπτεμβρίου: Κύπρος – Λίχτενσταϊν, Ισλανδία – Ελλάδα