Νίκη-παραμονή με Τζιωνή-Πιέρο / Για σχεδόν ένα ημίχρονο έπαιζε με παίκτη λιγότερο (pics)

Την παραμονή της στην Γ’ κατηγορία του Nations League κέρδισε η Εθνική μας ομάδα μετά την νίκη με 2-0 κόντρα στην Εσθονία στο «ΑΕΚ Αρένα». Τα γκολ των Τζιωνή και Πιέρου σε συνδυασμό με το σκορ του πρώτου αγώνα στο Ταλίν (0-0), κράτησαν την Κύπρο στην κατηγορία.

Στην Δ’ κατηγορία η Εσθονία. Με δέκα παίκτες για 43 λεπτά η Εθνική μας, μετά την κόκκινη στον Σπόλιαρις.

Ο αγώνας:

Μόλις στα 30 δευτερόλεπτα η Κύπρος είχε την πρώτη της τελική εντός στόχου, με τον Ίνγκονεν να αποκρούει το σουτ του Τζιωνή.

Η Εθνική μας συνέχισε να έχει την μπάλα και τις πρωτοβουλίες για να φτάσει σε ένα γκολ.

Στο 19′ έγινε αλλαγή παιχνιδιού στα αριστερά για τον Ιωάννου, αυτός ανέβηκε, βρήκε τον Τζιωνή που με ένα σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Ίνγκονεν για το 1-0.

Η Εσθονία στο 34′ απείλησε με την κεφαλιά του Σινιάσκι να φεύγει παράλληλα με την εστία και να καταλήγει άουτ.

Mέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή, κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο όμως δεν βρήκαν τις ευκαιρίες για ισοφάριση.

Β’ ημίχρονο

Μόλις στο 47′ ο Πορτογάλος διαιτητής έδειξε την δεύτερη κίτρινη στον Σπόλιαριτς και ακολούθως την κόκκινη για καθυστέρηση. Μία αυστηρή απόφαση από τον Αρτούρ Ντίας που άλλαξε τα αριθμητικά δεδομένα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παπουλής πίεσε την άμυνα των Εσθονών, ανάγκασε σε λάθος τον Κρέιντα, ο Τζιωνής κέρδισε την μπάλα, μοίρασε στην Παπουλή, αυτός έδωσε στον Πιέρο που με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 2-0.

Στο 65′ μετά από πολύ ωραία συνεργασία Τζιωνή-Ιωάννου, η μπάλα πήγε στον Παπουλή που από πολύ ευνοϊκή θέση δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Οι Εσθονοί απάντησαν στο 67′ με την προβολή του Σόργκα να αποκρούεται από τον Μιχαήλ εξ επαφής.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος, με την Κύπρο να εξασφαλίζει την νίκη-παραμονή στην Γ’ κατηγορία.

Εντεκάδες:

Κύπρος: Μιχαήλ, Παναγιώτου, Χάμπος, Γκόκιτς, Αντωνίου (Κυριάκου Ε. 85′), Σπόλιαριτς, Αρτυματάς, Παπουλής, Ιωάννου, Τζιωνής (Αβραάμ 79΄), Πιέρος (Χριστοφή 79′)

Εσθονία: Ίνγκονεν, Μετς, Τααμ, Κλάβαν, Λούκκα (Σόρκα 54′), Ογιάμα, Βασίλιεφ, Κρέιντα, Σινιάφσκι (Πούρι 46′), Σάπινεν, Ανιέρ (Ζενιόφ 46′)

Στον πάγκο: Ατσαλού, Μίριτς, Πασκοτσί, Πικ,Πούρκ, Πούρι, Σόρκα, Ζενιόφ, Λίλαντερ, Κις, Σούμετς

Κίτρινες: / Τααμ, Μέτς

Κόκκινες: Σπόλιαριτς