Πρώτο βήμα για Εθνικό / Έμεινε «ζωντανή» η Δόξα στο τέλος (pics)

Προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του κυπέλλου πήρε ο Εθνικός Άχνας, ο οποίος κέρδισε στον πρώτο αγώνα της δεύτερης φάσης του θεσμού την Δόξα με 3-1 στο Δασάκι.

Το σκορ θα ήταν ακόμα καλύτερο, αφού η ομάδα της Άχνας προηγήθηκε με 3-0 και κρατούσε αυτό το σκορ μέχρι το 84ο λεπτό.

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο ο Εθνικός Άχνας, ο οποίος κυριάρχησε και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Σε αντίθεση με την ομάδα της Δόξας που αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο.

Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στο 13ο λεπτό, όταν ο Μάζουρεκ εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Μάριος Ηλία έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Πρινιωτάκης απέκρουσε σταθερά.

Στο 21ο λεπτό ο Μάριος Ηλία έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ωστόσο από ευνοϊκή θέση ο Βοϊτκόφσκι πλάσαρε έξω. Ενώ, στο επόμενο λεπτό, ο Βοϊτκόφσκι έδωσε ωραία πάσα στον Ντούρις, αλλά το σουτ του έδιωξε σε κόρνερ ο Πρινιωτάκης.

Στο 36ο λεπτό ο Πηλέας σέντραρε στην περιοχή, ο Ντούρις πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ. Στο 42’ είχαμε ακόμη ένα σουτ από τον Μάζουρεκ, αλλά ο Πρινιωτάκης απέκρουσε σταθερά.

Στο 43ο λεπτό ήρθε η δικαίωση για την ομάδα της Άχνας, όταν ο Μάριος Ηλία έκανε την κίνηση μέσα στην περιοχή και σουτ ανοίγει το σκορ.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Η εικόνα του παιχνιδιού στην επανάληψη ήταν η ίδια με τον Εθνικό να μπαίνει δυνατά και να επιδιώκει το δεύτερο γκολ. Ωστόσο, η Δόξα ήταν η ομάδα που είχε την πρώτη καλή στιγμή, όταν στο 48’ ο Φιλιώτης έκανε το σουτ, η μπάλα κοντράρει και έφυγε σε κόρνερ.

Στο 52ο λεπτό ήρθε όμως το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους, όταν ο Μάζουρεκ εκτέλεσε το φάουλ και ο Ντούρις με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Δύο λεπτά αργότερο ο Εθνικός ο διαιτητής εξέτασε φάση για πέναλτι και τελικά έδωσε την παράβαση σε χέρι του Κυριάκου μέσα από το VAR. Έτσι, στο 57ο λεπτό ο Ντούρις στο 57ο λεπτό ο Ντούρις ευστόχησε στο πέναλτι, κάνοντας το 3-0.

Μετά το 70η Δόξα ανέβασε την απόδοση της και προσπάθησε να πιέσει τον Εθνικό. Έπρεπε όμως να έρθει το 81ο λεπτό για να βρει μία αξιόλογη φάση, όταν ο Μέσκα έδωσε στον Ασαμόα, αλλά το σουτ από πλεονεκτική θέση έφυγε έξω.

Η μείωση του σκορ ήρθε στο 84ο λεπτό με τον Ντίας, ο οποίος έδωσε ελπίδες στην Δόξα ενόψει επαναληπτικού.

Εθνικός Άχνας (Νταβίντ Μπαντία): Χριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη (83′ Ταράσοφς), Κ. Ηλία, Μ. Ηλία (90′ Ελουντού), Χουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Μάζουρεκ, Βοϊτκόφσκι (77′ Καρασάουκς), Χολ, Ντούρις

Δόξα (Ηλίας Χαραλάμπους): Πρινιωτάκης, Σάϊθ, Ντίας, Τιτζανί, Ολιβέιρα (58′ Μέσκα), Οικονομίδης (71′ Ασαμόα), Φασουλιώτης (58′ Κοβάσεβιτς), Τραϊτσέφσκι (81′ Αντάμοβιτς), Καραμανώλης, Κυριάκου, Σασί (71′ Εμπραλίτζε)

Σκόρερ: 43′ Μάριος Ηλία, 52′ Ντούρις, 57′ Ντούρις (πέναλτι)/ 85′ Ντίας

Κίτρινες: Χουντόμπιακ, Μάριος Ηλία, Ντούρις, Πηλέας/ Τιτζανί