Στα ημιτελικά η Ανόρθωση, τέσσερις κόκκινες κάρτες για το ΑΠΟΕΛ (pics)

Μεγάλο ντέρμπι διεξάγεται σήμερα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», με την Ανόρθωση να φιλοξενεί το ΑΠΟΕΛ στον επαναληπτικό  της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Coca – Cola.

Θυμίζουμε ότι στον πρώτο αγώνα που είχε διεξαχθεί στο ΓΣΠ, οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν κερδίσει με 2-1 και πήραν ένα προβάδισμα ενόψει του αποψινού παιχνιδιού.

Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του κυπέλλου πέτυχε η Ανόρθωση, η οποία κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 1-0, ανατρέποντας την ήττα με 2-1 του πρώτου αγώνα που έγινε στο ΓΣΠ.

Το αξιοσημείωτο της αναμέτρησης ήταν οι τέσσερις αποβολές του ΑΠΟΕΛ, καθώς δέχτηκαν την κόκκινη κάρτα οι Νατέλ, Ντανίλο, Βινίσιους και Σόουζα.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Στο πρώτο 45λεπτί κυριάρχησε η ένταση, που έφερε δύο κόκκινες κάρτες και αρκετές κίτρινες. Η πρώτη αποβολή ήρθε πολύ νωρίς στο παιχνίδι, καθώς ο Νατέλ στο 5ο λεπτό έκανε φάουλ στον Αρτυματά. Αρχικά ο Νεοκλέους έδωσε κίτρινή κάρτα, αλλά μετά από υπόδειξη του VAR, έλεγξε ξανά την φάση και απέβαλε τον Βραζιλιάνο.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να απειλήσει την εστία της Ανόρθωσης στο 14ο λεπτό. Εκτελέστηκε το φάουλ στην περιοχή, λάθος έξοδο από τον Τζουρ, ο Σόουζα παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πάει σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Αμπαρτζουμιάν σέντραρε από δεξιά, ο Ουάρντα πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Μετά από εκείνη την φάση, πέρασαν περίπου 20 λεπτά για να δούμε κάτι αξιόλογο. Πιο συγκεκριμένα, στο 33’ ο Λάζαρος έκανε το σουτ από πλάγια, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά έξω.

Στην συνέχεια, μέσα σε 3 λεπτά ο Ντανίλο δέχτηκε δύο κίτρινες κάρτες και αποβλήθηκε στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο 43ο λεπτό ήρθε το γκολ για την Ανόρθωση. Έγινε μία σέντρα από τον Αμπαρτζουμιάν και ο Ουάρντα από κοντά ανοίξει το σκορ, το οποίο ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Η ίδια εικόνα και στην επανάληψη. Δεν είχαμε πολλές φάσεις, αλλά κι άλλες δύο κόκκινες κάρτες για το ΑΠΟΕΛ που διαμόρφωσαν την εικόνα του παιχνιδιού και έγειρε την πλάστηκα υπέρ της Ανόρθωσης.

Στο 49ο λεπτό ο Χουσμπάουερ έκανε το σουτ από μακρινή απόσταση, αλλά ο Μιχαήλ δεν δυσκολεύτηκε να μαζέψει την μπάλα. Στο 54’ ο  Σόουζα πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, με τον Τζουρ να μαζεύει εύκολα.

Ενώ, στο 65ο λεπτό είχαμε μεγάλη ευκαιρία από τον Ντέλετιτς, ο οποίος από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Στο 67ο λεπτό ο ήρθε η 3η αποβολή για το ΑΠΟΕΛ, καθώς ο Βινίσιους δέχτηκε δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Χουσμπάουερ.

Πέντε λεπτά αργότερα, δέχτηκε και δεύτερη κίτρινη κάρτα, καθώς κτύπησε με τον αγκώνα τον Νοβότνι σε μία διεκδίκηση της μπάλας.

Μετά και τη νέα αποβολή, η Ανόρθωση προσπάθησε να πετύχει ένα δεύτερο γκολ που θα της έδινε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης. Έχασε κάποιες καλές φάσεις, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Ανόρθωση (Τ.Κετσπάγια): Τζουρ, Κορέια, Ρισβάνης (46′ Εσκοβάλ), Κορρέα, Αμπαρτζουμιάν, Χούσμπαουερ (70′ Πόποβιτς) , Αρτυματάς, Ουάρντα, Λάζαρος (64′ Βερχόβετς), Χριστοφή (46′ Ρουσιάς), Νοβότνι (61′ Ντέλετιτς).

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Μιχαήλ, Θεοδώρου (66′ Ντονγκαλά), Βινίσιους, Σάβιτς, Έσελινγκ, Γουίλερ (61′ Ζαμπάλα), Σόουζα, Σατσιάς (68′ Σαρφό), Ντανίλο, Νατέλ, Μάγκλιτσα (70′ Οκριασβίλι).

Τετάρτη, 06.04.2022 / 19:00