«Διπλάρα» στην Πάφο και «πάτησε» εξάδα

Μία φοβερή Σαλαμίνα «ξέρανε» την Πάφο και με ένα σπουδαίο διπλό με 2-1 έκανε σημαντικό βήμα εξάδας.

Προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με πέναλτι, ισοφάρισε η Πάφος στο πρώτο ημίχρονο αλλά με αντεπίθεση-σεμινάριο η Σαλαμίνα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου πέτυχε το δεύτερο τέρμα που της έδωσε τη σπουδαία νίκη.

Μεγάλο πισωγύρισμα για την Πάφο το αποψινό παιγνίδι, με ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ να έχουν την ευκαιρία να φύγουν ακόμα πιο πάνω αν κερδίσουν τα δικά τους παιγνίδια.

Πρώτο ημίχρονο

Το παιγνίδι ξεκίνησε με τη Νέα Σαλαμίνα να μπαίνει πιέζοντας από ψηλά θέλοντας να αιφνιδιάσει την Πάφο. Μάλιστα στο 5’ οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτοι τους ευκαιρία, με το σουτ του Τσίκο να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ.

Μάλιστα στο κόρνερ που εκτελέστηκε, η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ζάιρο, φάση που ελέγχθηκε μετά από παρέμβαση του VAR. Το πέναλτι στο 8’ ανέλαβε ο Ντορεγκαράι ο οποίος ήταν εύστοχος, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του με την Πάφο από πολύ νωρίς να κυνηγάει το σκορ.

Η Πάφος μετά το τέρμα προσπάθησε να βγει μπροστά αλλά οι παίκτες της δεν είχαν το καθαρό μυαλό στο επιθετικό τρίτο. Μάλιστα ήταν η Σαλαμίνα που είχε την επόμενη τελική, με τον Τσίκο να παίρνει την κεφαλιά μετά από σέντρα αλλά η μπάλα να φεύγει πολύ έξω.

Στο 18’ η Πάφος είχε την πρώτη της ευκαιρία στο παιγνίδι, με τον Μπρούνο να δίνει την κάθετη πάσα στον Ζάιρο, ο τελευταίος να κάνει το δυνατό διαγώνιο σουτ αλλά να βγάζει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μελίσσας.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Πάφος είχε νέα σπουδαία ευκαιρία. Ήταν η γρήγορη αντεπίθεση από τους γηπεδούχους, ο Ζάιρο πέρασε τη μπάλα στον Χέσταντ, αυτός έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να βάζουν πίεση στην άμυνα της Σαλαμίνας, με τον Ζάιρο στο 33’ να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα να πηγαίνει απευθείας στον Μελίσσα.

Η υπεροχή όμως της Πάφου εξαργυρώθηκε στο 39’ με ένα υπέροχο τέρμα του Τάνκοβιτς. Ο Μπρούνο με φοβερή κάθετη πάσα έβγαλε τον Τάνκοβιτς απέναντι στον Μελίσσα και με υποδειγματικό πλασέ έφερε το παιγνίδι στο 1-1.

Μετά το τέρμα της Πάφου η Σαλαμίνα βρήκε ανοιχτούς χώρους στην άμυνα της Πάφου αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τις επιθετικές προσπάθειές της, όπως και οι γηπεδούχοι. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Δεύτερο ημίχρονο

Η επανάληψη ξεκίνησε με την Πάφο να έχει σπουδαία ευκαιρία στο 48΄ όταν ο Τάνκοβιτς από εξαιρετική θέση, δεν έκανε καλό πλασέ το οποίο μπλόκαρε ο Μελίσσας. Όχι μόνο αυτό, αλλά στη Σαλαμίνα έπαιξαν γρήγορα, βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Σάλαλιχ από τα αριστερά έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Μιγκελίτο με ένα δυνατό πλασέ έβαλε ξανά μπροστά την Σαλαμίνα!

Η Πάφος προσπάθησε να αντιδράσει και στο 52’ είχε σπουδαία φάση, με το Ζουνίνιο να βγάζει από αριστερά στον Ζάιρο ο οποίος από πολύ κοντά δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε στέλνοντας την έξω. Ένα λεπτό αργότερα ο Τάνκοβιτς δοκίμασε το δυνατό σουτ αλλά ο Μελίσσας κράτησε το 2-1 για την ομάδα του.

Εκείνο το εκρηκτικό δίλεπτο δεν είχε την ανάλογη συνέχεια για την Πάφο η οποία κυνηγούσε το τέρμα αλλά δεν είχε τις ξεκάθαρες ευκαιρίες, με τη Σαλαμίνα να είναι επικίνδυνη όταν έφευγε μπροστά στην κόντρα.

Φθάσαμε στο 75’ για να απειλήσει ξανά η Πάφος, όταν μετά από σέντρα από τα αριστερά, ο Ζουνίνιο έκανε το σουτ το οποίο όμως ήταν αδύνατο και κατέληξε απευθείας πάνω στον Μελίσσα.

Στο 86’ ο Αμπντουραχίμι έκανε το σουτ αλλά και πάλι ο Μελίσσας ήταν εκεί, βγάζοντας εξαιρετικά.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ζάιρο μπήκε στην περιοχή της Σαλαμίνας, καθυστέρησε, γύρισε έξω στον Μπρούνο ο οποίος από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μελίσσα.

Παρά τις προσπάθειες των παικτών της Πάφου, μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με τη Σαλαμίνα να παίρνει ένα σπουδαίο διπλό που την ανεβάζει στην πέμπτη θέση.

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Κβίντα, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο (17’ Μπρούνο), Χέσταντ (69’ Αμπντουραχίμι), Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Ναμ (83’ Βαλακάρι), Μπάιριτς, Πελάζιο (69’ Δημητρίου).

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο (87’ Κλίμοβιτς), Τσίκο, Σαλάλιχ (77’ Τιάγκο), Καρλίτος (77’ Μαργκάσα), Οφόρι (65’ Μαλεκκίδης), Ντορεγκαράι (87’ Φλοριάν), Ντιακιτέ.

Κίτρινες: Πελάζιο, Μελίσσας / Ντορεγκαράι, Άδωνη, Καρλίτος

Κόκκινες: – / –