ΜΑΤΣΑΡΑ και…ΔΙΠΛΟ η Νέα Σαλαμίνα! (φωτος)

Του Άντρου Ιωάννου

Σπουδαία νίκη για την Νέα Σαλαμίνα που κέρδισε με 1-0 την ΑΕΚ στην «Αρένα» και πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στο νέο γήπεδο των «κιτρινοπρασίνων». Ο Κίνγκσλεϊ στο 16′ το γκολ για την ομάδα της Αμμοχώστου.

Στο πρώτο μέρος έγινε ένα εξαιρετικό από πλευράς θεάματος παιγνίδι με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει συνεχώς και τις δύο ομάδες να δημιουργούν τις δικές τους ευκαιρίες.Με το «καλησπέρα» στον αγώνα η ΑΕΚ απείλησε τους «ερυθρόλευκους», αφού στο 4ο λεπτό ο Φλοριάν έκανε το πλασέ, ωστόσο ο Βεσελόφσκι ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.  Στο 16ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα άνοιξε το σκορ αφού ο Κίνγκσλεϊ εκμεταλλεύτηκε την όμορφη μπαλιά του Κορέια και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τόνιο με δυνατή κεφαλιά. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αφού ο Φλοριάν έκανε την κεφαλιά, ωστόσο ο Βεσελόφσκι απομάκρυνε σε κόρνερ με υπερένταση.

Στο 26ο λεπτό ο Ελουντού βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση ωστόσο δεν έπιασε σωστά το σουτ και απώλεσε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ της ομάδας του.  Στο 29’ η ΑΕΚ απώλεσε τεράστια ευκαιρία, αφού το γυριστό σουτ του Φλοριάν πέρασε μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βεσελόφσκι.

Στο 45ο λεπτό η ομάδα της Λάρνακας απώλεσε μοναδική ευκαιρία έτσι ώστε να φέρει το ματς στα ίσα αφού ο Φλοριάν έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, ωστόσο ο Βεσελόφσκι πραγματοποίησε εντυπωσιακή  επέμβαση εξ επαφής και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιγνίδι με σκοπό να βρει το γρήγορο γκολ και να μπει εκ νέου στην διεκδίκηση της νίκης. Στο 53ο λεπτό οι Λαρνακείς απώλεσαν μεγάλη ευκαιρία αφού ο Φλοριάν έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενους και ακολούθως ο Γιάννου δεν μπόρεσε να βρει σωστά την μπάλα στην επαναφορά έτσι ώστε να φέρει το ματς στα ίσα.  Στο 57ο λεπτό η ΑΕΚ απείλησε εκ νέου, με τον Ακοράν να κάνει το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή ωστόσο ο Βεσελόφσκι ήταν στην σωστή θέση και απομάκρυνε την μπάλα.

Στο 90+5’ η ΑΕΚ απώλεσε τεράστια ευκαιρία αφού ο Ρουσιάς έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ωστόσο ο Βεσελόφσκι απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Απ’ εκεί και πέρα, η Νέα Σαλαμίνα διαφύλαξε το υπέρ της αποτέλεσμα και πανηγύρισε ένα πολύτιμο τρίποντο και ταυτόχρονα την πρώτη της νίκη στην «Αρένα».

Το PROTATHLIMA ήταν στο γήπεδο και σας μεταφέρει όλα όσα έγιναν.

Τέλος αγώνα.

90+5′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Ρουσιά να κάνει το δυνατό σουτ, ωστόσο ο Βεσελόφσκι απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

90+1′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Φλοριάν να κάνει το σουτ, ωστόσο ο Γκολομπάρτ απομάκρυνε την τελευταία στιγμή.

4′ λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90′ Σουτ από τον Χέφελ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Βεσελόφσκι.

89′ Δεύτερη αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα. Ο Σικόρσκι πήρε την θέση του Ελουντού.

87′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ρουσιάς πήρε την θέση του Γκονζάλες.

86′ Σουτ του Ακοράν, η μπάλα πολύ μακριά από την εστία του Βεσελόφσκι.

75′ Η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Ασούμπρε από τον Κωστή ωστόσο ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιγνίδι.

72′ Κίτρινη κάρτα στον Γκολομπάρτ που θα χάσει τον επόμενο αγώνα κόντρα στον Απόλλωνα.

71′ Αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα. Ο Κωστή πήρε την θέση του Νουρ που δεν μπορεί να συνεχίσει στο παιγνίδι.

69′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ασούμπρε παίρνει την θέση του Λαρένα.

68′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Τρουγιόλς να κάνει το δυνατό σουτ, ωστόσο για ακόμα μια φορά  ο Βεσελόφσκι απομάκρυνε εντυπωσιακά.

62′ Κεφαλιά από τον Φλοριάν, ο Βεσελόφσκι μάζεψε την μπάλα.

57′ Νέα ευκαιρία για την ομάδα της Λάρνακας με τον Ακοράν να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο ο Βεσελόφσκι ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε την μπάλα.

53′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Φλοριάν να κάνει το σουτ, η μπάλα κόντραρε και ο Γιάννου δεν κατάφερε να βρει σωστά την μπάλα στην επαναφορά.

49′ Κόρνερ για την ΑΕΚ, ο Γκονζάλεζ έκανε το σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε πολύ μακριά από την εστία του Βεσελόφσκι.

47′ Κίτρινη κάρτα στον Τομάς μετά από φάουλ στον Ελουντού.

46′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Τομάς πήρε την θέση του Ιωάννου.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

2′ λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Φλοριάν να κάνει την δυνατή κεφαλιά από την μικρή περιοχή, ωστόσο ο Βεσελόφσκι απομάκρυνε εντυπωσιακά την μπάλα.

41′ Κίτρινη κάρτα στον Ελουντού.

40′ Η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Ίγκορ από τον Γκολομπάρτ ωστόσο ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιγνίδι.

34′ Μεγάλη φάση για την Νέα Σαλαμίνα με τον Ελουντού να κάνει το σουτ, ωστόσο ο Καταλά απομάκρυνε εντυπωσιακά την τελευταία στιγμή.

29′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Φλοριάν να κάνει το γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βεσελόφσκι.

26′ Μεγάλη ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα με τον Ελουντού να μην μπορεί να πιάσει σωστά το σουτ από πολύ πλεονεκτική θέση.

23′ Κίτρινη κάρτα στον Νουρ.

20′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Φλοριάν να κάνει την κεφαλιά, ωστόσο ο Βεσελόφσκι απομάκρυνε σε κόρνερ με υπερένταση.

16′ Γκολ για την Νέα Σαλαμίνα με τον Κίνγκσλεϊ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με δυνατή κεφαλιά, μετά από όμορφη μπαλιά από τον Κορέϊα.

11′ Καλός ο ρυθμός του αγώνα μέχρι στιγμής, με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει συνεχώς και τις δύο ομάδες να προσπαθούν να φανούν απειλητικές.

4′ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ με τον Φλοριάν να κάνει το πλασέ, ωστόσο ο Βεσελόφσκι ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.

1′ Έναρξη αγώνα

Στο γήπεδο για ζέσταμα οι δύο ομάδες.

Η ταυτότητα του αγώνα

Συνθέσεις:

ΑΕΚ: Τόνιο, Ίγκορ, Τρουγιόλς, Καταλά, Λαρένα(69′ Λαρένα), Ακοράν, Χέφελ, Γκονζάλεζ(87′ Ρουσιάς), Ιωάννου(46′ Τομάς), Φλοριάν, Γιάννου.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Αντωνιάδης, Τομάς, Τρισκόφσκι, Κάσες, Λαμπάν, Ασούμπρε, Αναστασίου, Ρουσιάς.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Γκολομπάρτ, Φουστάρ, Χριστοφόρου, Μαρκάσα, Νουρ(71′ Κωστή),  Κορέια, Μιντίκκης,Ελουντού(89′ Σικόρσκι), Τιάγκο(90+4′ Αζίζ), Κίνγκσλεϊ.

Στον πάγκο: Αλμπόγκε, Σεργίου, Σικόρσκι, Αζίζ, Θεοδώρου, Κωστή, Πική, Νικολάου, Χατζηκωνσταντή.

*H AEK προέρχεται από την ισοπαλία με 3-3 κόντρα στον Απόλλωνα, ενώ η Νέα Σαλαμίνα από την λευκή ισοπαλία κόντρα στην ΕΝΠ.

*Εκτός αποστολής για την ΑΕΚ έμειναν οι Μοϊσόφ, Σίλβα και ο Τέτε που είχε ενοχλήσεις μετά το παιγνίδι κόντρα στον Απόλλωνα και δεν τις έχει ξεπεράσει.

*Εκτός αποστολής για την Νέα Σαλαμίνα έμειναν οι Παύλου και Σιαθάς.