Ματσάρα και… στο +4 η ΑΕΚ! (pics)

Σε ένα σπουδαίο παιγνίδι στο Τσίρειο, η ΑΕΚ πήρε μεγάλο διπλό αφού κέρδισε την ΑΕΛ με 3-2 και άνοιξε την διαφορά από την ομάδα της Λεμεσού στους 4 βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιγνίδι με την ΑΕΛ να δημιουργεί τις πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Στο 11ο λεπτό ο Αγκάνοβιτς έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή ωστόσο η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τόνιο. Η ΑΕΚ στην πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο παιγνίδι κατάφερε να ανοίξει το σκορ αφού ο Τρισκόφσκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βοζίνια με φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής στο 25ο λεπτό. Η ΑΕΛ ανέβασε ρυθμούς και στο 33ο λεπτό απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Α. Τεξέιρα έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα χτύπησε για δεύτερη φορά στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τόνιο. Το συγκρότημα του Ντούσαν Κέρκεζ κατάφερε να φτάσει στο γκολ δύο λεπτά αργότερα αφού ο Φίντελις έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ κατάφερε με το «καλησπέρα» να μπει εκ νέου μπροστά στο σκορ αφού στο 50ο λεπτό ο Τρουγιόλς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με όμορφη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Η ΑΕΛ ανέβασε ρυθμούς, είχε περισσότερο την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δυσκολευόταν να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Τόνιο. Στο 69ο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα από στατική φάση. Ο Χουράδο έστρωσε στον Λαφράνς και αυτός με πλασέ εντός περιοχής έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα. Στο 82ο λεπτό η ΑΕΚ κατάφερε να μπει ξανά μπροστά στο σκορ αφού αο Καταλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τζέφρεν. Η ΑΕΚ διαφύλαξε το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το τέλος, ενώ στο 90+2’ ο Γκοντάλ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

To PROTATHLIMA σας μεταφέρει όλα όσα έγιναν.

Το φιλμ του αγώνα:

9+2′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Γκοντάλ.

6 λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

82′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Καταλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Τζέφρεν.

82′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γιάννου έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή ωστόσο ο Βοζίνια απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

78′ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Τρισκόφσκι έκανε την μπαλιά, ωστόσο ο Γιάννου δεν πρόλαβε την μπάλα έτσι ώστε να γίνει επικίνδυνος.

69′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ. Ο Λαφράνς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ εντός περιοχής.

62′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Χουράδο πήρε την θέση του Σρανζ.

50 ‘ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Τρουγιόλς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με όμορφη κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Έναρξη β’ μέρους.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

35′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ. Ο Φίντελις έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή μέσα από την περιοχή.

33′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Τεξέιρα έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα χτύπησε για δεύτερη φορά στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τόνιο.

33′ Κίτρινη κάρτα στον Γκονζάλες.

25′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Τρισκόφσκι έκανε το φαλτσαριστό πλασέ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βοζίνια.

22′ Κίτρινη κάρτα στον Φίντελις.

19′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ακίνο, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Βοζίνια.

11′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Αγκάνοβιτς έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τόνιο.

10′ Σουτ από τον Γιάννου εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε μακριά από την εστία του Βοζίνια.

5′ Χωρίς την μεγάλη ευκαιρία ολοκληρώθηκε το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα.

1′ Έναρξη αγώνα.

Συνθέσεις

ΑΕΛ: Βοζίνια, Α. Τεξέιρα, Λεάντρο(69′ Ντα Σίλβα), Νταβόρ(56′ Αντάμοβιτς), Μυτίδης, Λαφράνς, Φίντελις, Γκοντάλ, Γουήλερ, Σρανζ(62′ Χουράδο), Αγκάνοβιτς.

Στον πάγκο: Πρότσεκ, Γκαστανάγια, Αβραάμ, Ντα Σίλβα, Μακρής, Χουράδο, Κυριάκου, Ν.Τεξέιρα, Αντάμοβιτς.

ΑΕΚ: Ραμίρεζ, Αντωνιάδης(69′ Τζέφρεν), Τρουγιόλς, Καταλά(87′ Ιωάννου), Ακοράν, Τρισκόφσκι(79′ Φλοριάν), Γκαρσία, Κάσες, Γκονζάλες, Ακίνο, Γιάννου.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Ιωάννου, Φλοριάν, Αναστασίου, Παναγίδης, Αναστασίου, Τζέφρεν, Ρουσιάς.

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

*Η ΑΕΛ προέρχεται από την ήττα με 3-0 από το ΑΠΟΕΛ. Την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα.

*Η ΑΕΚ προέρχεται από την νίκη με 2-0 απέναντι στην Ομόνοια. Την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει το ΑΠΟΕΛ στην «Αρένα».

Διαιτητής: ΛΟΥΚΑΣ ΣΩΤΗΡΙΟΥ

Α’ βοηθός διαιτητής: ΣΩΤΗΡΗΣ ΒΙΚΤΩΡΟΣ

B’ βοηθός διαιτητής: ΝΙΚΟΣ ΕΓΓΛΕΖΟΥ

Τέταρτος: ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ

Παρατηρητής: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ