Με ισοπαλία σφράγισε το εισιτήριο πρόκρισης ο Απόλλωνας (videos-pics)

Ο Απόλλωνας εξασφάλισε την πρόκριση στην προημιτελική φάση του κυπέλλου καθώς εξήλθε ισόπαλος 1-1 με την Ομόνοια στο ΓΣΠ, όμως ευνοήθηκε από το εκτός έδρας γκολ που σημείωσε (1-0 ο πρώτος αγώνας).

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή προηγήθηκε στο σκορ στο 69′ με γκολ του Κέβιν Μπρου, ενώ η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ισοφάρισε στο 78′ με κεφαλιά του Νταβίντ Ραμίρεζ, μετά από σέντρα του Λόρα.

Ισοζυγισμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να δίνουν ένα γρήγορο ρυθμό κατά διαστήματα, όμως αν αποφεύγουν να ρισκάρουν. Ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο 20λεπτο, όμως σταδιακά η Ομόνοια ανέλαβε τον έλεγχο και προσπάθησε να οργανωθεί για να σκοράρει.

Στο 21′ ο Ντάρμπισαιρ έφυγε μόνος από πλάγια θέση απέναντι στον Βάλε, όμως το πλασέ απέκρουσε σωτήρια ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα. Οι πράσινοι είχαν νέα ευκαιρία στο 29′ με το σουτ του Ντάρμπισαιρ στην κίνηση μετά από πάσα του Κατελάρη, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Ο Απόλλωνας δεν έκανε την πολύ μεγάλη φάση, όμως είχε ένα αρκετά καλό σουτ του Σακέτι από το ύψος της μεγάλης περιοχής που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στην επανάληψη, οι πράσινοι διατήρησαν την επιθετική πρωτοβουλία και προσπάθησαν να πιέσουν την εστία του Απόλλωνα που ήταν επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις. Η λεμεσιανή ομάδα κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 69′ με γκολ του Μπρου μετά από δυνατό σουτ που κόντραρε στον Κούσουλο και κατέληξε στα δίχτυα.

Η Ομόνοια πίεσε στην συνέχεια και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 78′ με γκολ του Νταβίντ Ραμίρεζ μετά από σέντρα του Λόρα. Οι πράσινοι προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να πετύχουν και άλλα γκολ, είχαν μια φάση με το σουτ του Μόντες στο 87′ που απέκρουσε ο Βάλε, όμως τίποτα δεν άλλαξε με το τελικό σφύριγμα.

Η ιστοσελίδα μας βρέθηκε στο γήπεδο για να σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα.

*Τέλος του αγώνα.

87′ Δυνατό σουτ του Μόντες όμως απέκρουσε δύσκολα ο Βάλε.

86′ Κίτρινη στον Γκόμεθ.

85′ Κίτρινη στον Ντίλαν.

80′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα, Ο Κερμπρ στην θέση του Καραγιόλ.

79′ Δυνατό σουτ του Σαρδινέρο, όμως ο Παναγή έπεσε και απέκρουσε την μπάλα.

78′ ΓΚΟΟΟΛ. Μπαλιά του Λόρα στον Ραμίρεζ που με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

76′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Σκέμπρι στην θέση του Ζελάγια.

73′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Λόπεζ στην θέση Μαύρια.

70′ ΓΚΟΟΟΛ. Ο Μπρου έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε στον Κούσουλο και κατέληξε στα δίχτυα του Παναγή.

69′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Μόντες στη θέση του Κολοβού.

66′ Εκτέλεση κόρνερ για την Ομόνοια, ο Βύντρα έπιασε την κεφαλιά όμως απέκρουσε ο Βάλε.

63′ Κίτρινη κάρτα στον Βασιλείου.

59′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Μπρου στην θέση του Μάρκοβιτς που έφυγε με φορείο. Τραυματίστηκε μόνος στην προσπάθεια του να σταματήσει τον Κολοβό στην προηγούμενη φάση.

58′ Αντεπίθεση για την Ομόνοια, ο Κολοβός διέσχυσε το γήπεδο πάσαρα στον Ραμίρες που προσπάθησε να αποφύγει τον Βάλε, όμως απέκρουσε την μπάλα σε κόρνερ.

50′ Μια καλή αντεπίθεση του Απόλλωνα ανακόπηκε με υπόδειξη επιθετικού φάουλ του Ζελάγια στον Κατελάρη.

46′ Δυνατο σουτ του Φακούντο, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.

*Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

*Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

44′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Σακέτι που έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

41′ Ευκαιρία με τον Κολοβό που έγινε κάτοχο της μπάλας μέσα στην περιοχή όμως το σουτ κόντραρε.

35′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Ραμίρεζ στην θέση του Ντάρμπισαιρ που τραυματίστηκε.

29′ Καλή ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Κατελάρης έκανε την μπαλιά στον Ντάρμπισαιρ που έκανε απευθείας το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

26′ Ο Περέϊρα εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

24′ Δυνατό σουτ του Ατζαγκούν όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

21′ Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια. Κάθετη πάσα του Ατζαγκούν στον Ντάρμπισαιρ που έφυγε μόνος απέναντι στον Βάλε, που απέκρουσε σωτήρια το πλασέ.

20′ Ο Γκόμεθ εκτέλεσε το φάουλ εξω από την περιοχή όμως ο Βάλε απέκρουσε σε κόρνερ.

14′ Ο Φακούντο μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως ο Παναγή απέκρουσε την μπάλα.

10′ Λίγες φάσεις στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Απόλλωνα να παρουσιάζεται πιο επιθετικός.

7′ Καλό σουτ του Σαρδινέρο από το ύψος της περιοχής η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.