Με ορεξάτο Νεϊμάρ και ασύλληπτο γκολ από τον καλλιτέχνη Μέσι! (vid)

Χαμόγελα σκόρπισε η πρεμιέρα της Παρί Σεν Ζερμέν στο «Γκαμπριέλ Μποντπίντ», με τους πρωταθλητές Γαλλίας να πραγματοποιούν μια εντυπωσιακή εμφάνιση κόντρα στην Κλερμόν και να καθαρίζουν από το ημίχρονο εν τη απουσία του τραυματία Κιλιάν Εμπαπέ, με πρωταγωνιστή τον πολύ κεφάτο Νεϊμάρ και με τον Λιονέλ Μέσι να πετυχαίνει δύο γκολ (το ένα ήταν αριστούργημα) και να μοιράζει μια ασίστ.

Ο Βραζιλιάνος βρισκόταν το καλοκαίρι στην πόρτα της εξόδου ωστόσο έδειξε τις ορέξεις του από το πρώτο ματς της σεζόν έχοντας συμμετοχή στα τέσσερα από τα πέντε (0-5) γκολ των φιλοξενούμενων στο ντεμπούτο του Κριστόφ Γκαλτιέ.

Ο Νεϊμάρ άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό από τη γλυκιά ασίστ του Μέσι ενώ εν συνεχεία έβγαλε στην κόντρα τον Χακίμι που με δυνατό δεξί σουτ έκανε το 0-2 στο 26′. Ο Βραζιλιάνος έφτιαξε και το γκολ του Μαρκίνιος (38′) που σκόραρε με κεφαλιά για να ακολουθήσουν αρκετά λεπτά διαχείρισης στο δεύτερο μέρος.

Ο Γκαλτιέ έριξε στο ματς τους νεαρούς Εκιτικέ και Ζαΐρ-Εμερί (στα 16 του έγινε ο νεαρότερος ποδοσφαιριστής που, με την Παρί να ξαναπατά το γκάζι μετά το 80′ και να βρίσκει άλλα δύο γκολ με τον Μέσι. Ο Αργεντινός συνεργάστηκε με κλειστά μάτια με τον Νεϊμάρ για το 0-4 στο 80′ και έξι λεπτά αργότερα με ένα ασύλληπτο ψαλιδάκι από τη βαθιά μπαλιά του Παρέδες διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και έθεσε υποψηφιότητα για ένα από τα ωραιότερα γκολ της σεζόν παρότι βρισκόμαστε μόλις στην αρχή.

ΚΛΕΡΜΟΝ: Ντιαό, Σεϊντού, Βιετέσκα, Οζιέ, Μπόρχες, Γκοναλόν (85′ Μπέιγ), Γκαστιάν, Αλεβινά (73′ Ντοσού), Ρασάνι (82′ Καουί), Σαράτσεβιτς (73′ Μανίν), Άντριτς

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Ντοναρούμα, Ράμος (67′ Μουκιέλε), Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μέντες (78′ Μπερνάτ), Βεράτι (82′ Ζαΐρ-Εμερί), Χακίμι, Βιτίνια (67′ Παρέδες), Σαράμπια (78′ Εκιτικέ), Μέσι, Νεϊμάρ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 5/8

Λιόν – Αζαξιό 2-1 (12’ Τετέ, 22’ πεν. Λακαζέτ / 31’ πεν. Μανγκανί)

Σάββατο 6/8

Στρασμπούρ – Μονακό 1-2 (65′ Ντιαλό / 43′ Ντιατά, 53′ Ντιόπ)

Κλερμόν – Παρί Σεν Ζερμέν 0-5 (9′ Νεϊμάρ, 26′ Χακίμι, 38′ Μαρκίνιος, 80′, 86′ Μέσι)