Νίκη «χρυσάφι» για την «Κυρία» (pics)

Του Άντρου Ιωάννου

Η Ανόρθωση πήρε το ζητούμενο αφού κέρδισε με 2-0 την Ένωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Μια πολύ σημαντική νίκη για την «Κυρία» αφού ανέβηκε στην 4η θέση με 27 βαθμούς. Στο 2′ ο Κατσαράβα και στο 60′ ο Πράνιτς με εκτέλεση πέναλτι πέτυχαν τα γκολ για την ομάδα της Αμμοχώστου.

Στο πρώτο μέρος η Ανόρθωση κατάφερε με το «καλησπέρα» να μπει μπροστά στο σκορ. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Κατσαράβα κατάφερε να στείλει τα δίχτυα με κοντινή προβολή, δίνοντας στην «Κυρία» το προβάδισμα. Στο 12ο λεπτό η Ένωση απείλησε για πρώτη φορά με το πλασέ του Ουντόζι να φεύγει μόλις έξω. Απ εκεί και πέρα οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τους χώρους έτσι ώστε να φανούν απειλητικές με την Ανόρθωση να είναι αυτή που απώλεσε δύο μεγάλες ευκαιρίες. Στο 42ο λεπτό ο Μικελντάτζε έκανε το πλασέ ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κλέιμαν. Ένα λεπτό αργότερα ο Κλέιμαν έκανε το λάθος, ο Μικελντάτζε έκανε το πλασέ προ κενής εστίας, ωστόσο ο Κυριάκου έπεσε με αυτοθυσία και απομάκρυνε την μπάλα.

Στην επανάληψη η «Κυρία» κατάφερε να φτάσει σε δεύτερο γκολ, αφού κέρδισε πέναλτι στο 60ο λεπτό μετά από ανατροπή του Ιωάννου από τον Αμπαρτζουμιάν. Ο Πράνιτς ανέλαβε την εκτέλεση και δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0 από την άσπρη βούλα. Στο 81ο λεπτό ο Ιωάννου στάθηκε άτυχος αφού το δυνατό σουτ που επιχείρησε, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν. Απ εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι στο παιγνίδι με την Ανόρθωση να πανηγυρίζει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Το PROTATHLIMA  σας μεταφέρει όλα όσα έγιναν.

Το φίλμ του αγώνα:

Τέλος αγώνα.

3 λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

86′ Τρίτη αλλαγή για την “Κυρία”. Ο Οικονομίδης πήρε την θέση του Κατσαράβα.

84′ Ολοκληρώνει τις αλλαγές της η Ένωση. Ο Κολοκούδιας πήρε την θέση του Ριέρα.

81′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Ιωάννου έκανε το μακρινό σουτ ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν.

77′ Σουτ από τον Πίττα ωστόσο η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

74′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Εγγλέζου πήρε την θέση του Πράνιτς.

72′ Αλλαγή για την Ένωση. Ο Σιερμπάκοφ στην θέση του Ενόχ.

68′ Αλλαγή για την Ένωση. Ο Μουλαζίμης πήρε την θέση του Αμπαρτζουμιάν.

62′ Κίτρινη κάρτα στον Βίκτορ.

60′ Γκολ για την Ανόρθωση με τον Πράνιτς να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα.

60′ Πέναλτι για την Ανόρθωση μετά από ανατροπή του Ιωάννου από τον Αμπαρτζουμιάν.

55′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Κυριάκου πήρε την θέση του Λαβόρδε.

51′ Kίτρινη κάρτα στον Λαβόρδε.

Έναρξη β’ μέρους.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

43′ Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Κλέιμαν έκανε το λάθος, ο Μικελντάτζε έκανε το πλασέ προ κενής εστίας ωστόσο ο Κυριάκου πρόλαβε την τελευταία στιγμή να απομακρύνει την μπάλα.

42′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Μικελντάτζε έκανε το πλασέ, ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κλέιμαν.

30′ Καλό σουτ από τον Μικελντάτζε, ωστόσο ο Κλέιμαν ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.

24′ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Ο Κοφί έκανε το σουτ ωστόσο η μπάλα έφυγε έξω.

19′ Κίτρινη κάρτα στον Ενόχ.

17′ Σουτ από τον Ζάρατε, ο Βάργκιτς απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ.

12′ Καλή στιγμή για την Ένωση. Ο Ουντόζι έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

5′ Κόρνερ για την Ανόρθωση, ο Στρούνα έκανε την προβολή, ωστόσο ο Κλέιμαν μάζεψε την μπάλα.

2′ Γκολ για την Ανόρθωση με τον Κατσαράβα να στέλνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα.

1′ Έναρξη αγώνα

Η ταυτότητα του αγώνα:

Συνθέσεις

ΑνόρθωσηΒάργκιτς, Κοφί, Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Στρούνα, Κατσαράβα(86′ Κατσαράβα), Μικελτάντζε, Ζοάο Βίκτορ, Λαβόρδε(55′ Κυριάκου), Πράνιτς(74′ Εγγλέζου), Ιωάννου.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Εγγλέζου, Μπουφ, Κυριάκου, Οικονομίδης, Παναγιώτου.

Ένωση: Κλέιμαν, Ριέρα(84′ Κολοκούδιας), Ενόχ(72′ Σιερμπάκοφ), Ζάρατε, Ουντόζι, Αμπαρτζουμιάν(68′ Μουλαζίμης), Ολίβα, Κυριάκου, Φυτανίδης, Μαϊσουράντζε, Πίττας

Στον πάγκο: Πέτρου, Μουλαζίμης, Σερμπάκοφ, Κουμής, Κολοκούδια, Κοσμά, Αγγελή, Βαλλιάνος, Φράγκος

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

*Εκτός αποστολής για την Ανόρθωση έμειναν οι Ιγκιεμπόρ, Ντούρις, Ράγιος, Ντουγκλάο και Μπεσάτ.

*Η Ανόρθωση προέρχεται από την ήττα με 4-0 από το ΑΠΟΕΛ. Την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στην «Αρένα».

*Εκτός αποστολής για την Ένωση έμειναν οι Ρασμούσεν και Βαλλιανός.

*Η Ένωση προέρχεται από την ήττα με 1-0 κόντρα στην Δόξα. Την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει την ΑΕΛ στο «Τάσος Μάρκου».

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λαβόρδε/Ενόχ, Κυριάκου