Ποδαρικό με… ΠΕΝΤΑΡΑ (pics)

Του Άντρου Ιωάννου

Η Εθνική μας έκανε το καθήκον της στο «ΓΣΠ» αφού κέρδισε με 5-0 την αντίστοιχη του Σαν Μαρίνο. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιβλήθηκε από την αρχή του παιγνιδιού, καθάρισε τον αγώνα από το πρώτο μέρος και μπήκε με το δεξί στις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του EURO 2020. Για την Εθνική μας σκόραραν οι Πιέρος (19’, 23’), Κούσουλος (26’), Εφραίμ (31’) και Λαίφης (56’). Τραυματίας αποχώρησε ο Πιέρος που αντικαταστάθηκε από τον Μακρή στο 27ο λεπτό.

Στο πρώτο μέρος η Εθνική μας μπήκε πολύ δυνατά στο παιγνίδι, έλεγξε από νωρίς τον ρυθμό του αγώνα και με το τέλος του 45λεπτου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 4-0. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας ήρθε στο 10ο λεπτό με τον Παπουλή να κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή και την μπάλα να φεύγει μόλις έξω. Στο 18ο λεπτό το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Σιμοντσίνι με τον Πιέρο να ευστοχεί ένα λεπτό αργότερα από την άσπρη βούλα. Στο 23ο λεπτό η Εθνική μας κέρδισε νέο πέναλτι μετά από ανατροπή του Δημητρίου, με τον Πιέρο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη φορά μέσα σε 4 λεπτά. Στο 26ο λεπτό ο Κούσουλος έγραψε το 3-0 με κοντινό πλασέ ενώ 5 λεπτά αργότερα ο Εφραίμ έκανε το 4-0 με όμορφο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής. Η Εθνική μας είχε ακόμα δύο ευκαιρίες με τους Μακρή και Κούσουλο ωστόσο πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Στην επανάληψη η Εθνική συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στο 56ο λεπτό έφτασε σε πέμπτο γκολ. Ο Άντονι Γεωργίου εκτέλεσε το κόρνερ με τον Λαίφη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με όμορφη κεφαλιά. Απ εκεί και πέρα η Εθνική μας έριξε τους ρυθμούς του αγώνα, βρήκε ακόμα δύο ευκαιρίες με τους Λαίφη και Γεωργίου ωστόσο δεν εξελίχθηκαν σε γκολ. Το Σαν Μαρίνο περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο σε όλη την διάρκεια του παιγνιδιού και δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Παναγή  με εξαίρεση την φάση στο 75ο λεπτό όπου ο Ε. Γκολινούσι  δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση. Η Εθνική μας θα συνεχίσει τις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του Euro 2020 την Κυριακή αφού θα φιλοξενήσει το Βέλγιο, ενώ το Σαν Μαρίνο θα φιλοξενήσει την Σκωτία.

Το PROTATHLIMA ήταν στο γήπεδο και σας μεταφέρει όλα όσα έγιναν.

Το φίλμ του αγώνα:

Τέλος αγώνα.

4 λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

83′ Καλή στιγμή για την Εθνική μας. Ο Γεωργίου έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή ωστόσο ο Μπενεντεντίνι απομάκρυνε με υπερένταση.

75′ Μεγάλη ευκαιρία για το Σαν Μαρίνο. Ο Ε. Γκολινούσι έκανε το πλασέ από πλεονεκτική θέση ωστόσο έστειλε την μπάλα απελπιστικά έξω.

74′ Τρίτη αλλαγή για το Σαν Μαρίνο. Ο Λουναντέι πήρε την θέση του Γκιάρντι.

73′ Δυνατό σουτ από τον Λαίφη, απομάκρυνε με υπερένταση ο Μπενεντεντίνι.

70′ Κίτρινη κάρτα στον Παλάτσι.

65′ Ολοκληρώνει τις αλλαγές της η Εθνική μας. Ο Μερκής πήρε την θέση του Δημητρίου.

56′ ΓΚΟΛ για την Εθνική μας με τον Λαϊφη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με όμορφη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γεωργίου.

54′ Αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Σπόλιαριτς πήρε την θέση του Παπουλή.

46′ Διπλή αλλαγή για το Σαν Μαρίνο. Ο Βιταϊόλι πήρε την θέση του Νάνι και ο Χιρτς την θέση του Ρινάλντι.

Έναρξη β’ μέρους.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

1 λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

38′ Καλή στιγμή για την Εθνική μας. Ο Παπουλής έδωσε στον Κούσουλο, με τον τελευταίο να μην μπορεί να νικήσει από κοντά τον Μπενεντεντίνι.

33′ Μεγάλη ευκαιρία για την Κύπρο. Ο Ιωάννου έκανε το γύρισμα, ο Μακρής έκανε την κοντινή προβολή, ωστόσο έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

31′ ΓΚΟΛ για την Εθνική μας με τον Εφραίμ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής.

27′ Αναγκαστική αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Μακρής πήρε την θέση του Πιέρου που αποχώρησε τραυματίας.

26′ ΓΚΟΛ για την Εθνική μας με τον Κούσουλο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ εντός περιοχής.

25′ Καλή στιγμή για την Εθνική μας. Ο Δημητρίου έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

23′ ΓΚΟΛ  για την Εθνική μας με τον Πιέρο να ευστοχεί για δεύτερη φορά από τα έντεκα βήματα.

23′ Πέναλτι για την Εθνική μας μετά από ανατροπή του Δημητρίου.

19′ ΓΚΟΛ για την Εθνική μας με τον Πιέρο να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα.

18′ Πέναλτι για την Εθνική μας μετά από χέρι του Σιμοντσίνι.

14′ Η Εθνική μας έχει αναλάβει τον έλεγχο του αγώνα και ανανεώνει συνεχώς τις επιθετικές της προσπάθειες.

10′ Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας. Ο Παπουλής έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

8′ Καλή στιγμή για την Εθνική μας. Ο Γεωργίου έκανε το δυνατό σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Μπενεντεντίνι.

5′ Καλή επιθετική προσπάθεια από τον Σαν Μαρίνο. Ο Μπεράρντι έκανε το πλασέ ωστόσο ήταν αδύναμο και δεν δυσκόλεψε τον Παναγή.

1′ Έναρξη αγώνα.

Συνθέσεις:

Κύπρος: Παναγή, Ιωάννου, Δημητρίου(65′ Μερκής), Εφραίμ, Μυτίδης, Πιέρος(27΄ Μακρής), Κούσουλος, Παπουλής(54′ Σπόλιαριτς), Αρτυματάς, Λαίφης, Άντονι Γεωργίου.

Στον πάγκο: Πάρντο, Μιχαήλ, Τζούνιορ, Μερκής, Βασιλείου, Αντωνίου, Αβραάμ, Μακρής, Σπόλιαριτς, Μαρκάσα, Κάστανος, Γουήλερ.

Σαν Μαρίνο: Μπενεντεντίνι, Παλάτσι, Σιμοντσίνι, Νάνι (46′ Βιταϊόλι), Μουλαρόνι, Γκιάρτι(74 Λουναντέι ), Μπατιστίνι, Σέβολι, Ρινάλντι(46′ Ρινάλντι), Μπεράρτι, Γκολινούντσι.

Στον πάγκο: Ζάβολι, Μπενεντεντίνι, Σεσαρίνι, Μίχαελ Μπατιστίνι, Λουναντέι, Βιταϊόλι, Γκραντόνι, Μπρόλι, Γκολινούντσι, Λ. Σενσόνι, Χιρτς, Τομαντσίνι.

EΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

*55 ομάδες έχουν χωριστεί σε 10 ομίλους αποτελούμενους από 5 η 6 ομάδες. Από κάθε όμιλο θα προκριθούν οι δύο πρώτες ομάδες. Με αυτή την διαδικασία θα προκριθούν συνολικά 20 ομάδες. Τέσσερις ομάδες έχουν εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση τους μέσω του UEFA Nations League.

*Η Κύπρος βρέθηκε αντιμέτωπη τέσσερις φορές με τον Σαν Μαρίνο μετρώντας το απόλυτο σε νίκες.

*Το Σαν Μαρίνο δεν κατάφερε να σκοράρει σε καμία από τις τέσσερις προηγούμενες αναμετρήσεις.

*Tην επόμενη αγωνιστική, η Κύπρος θα φιλοξενήσει το Βέλγιο, ενώ το Σαν Μαρίνο θα φιλοξενήσει την Σκωτία.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:  /Σιμοντσίνι, Γκολινούντσι, Γκιάρτι, Παλάτσι