Προκρίθηκε και βλέπει Λέφσκι η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ κέρδισε με 0-1 την Πετροκούμπ στο Κισινάου με αυτογκόλ και σε συνδυασμό με τη νίκη της με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι «σφράγισε» την πρόκριση για τον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ όπου την περιμένει η Λέφσκι.

ΠΡΟΚΡΙΣΗ για την Λέφσκι και περιμένει την… ΑΕΚ

Από την αρχή της αναμέτρησης η ΑΕΚ είχε την κατοχή και την υπεροχή έναντι της Πετροκούμπ ωστόσο δεν είχε το καθαρό μυαλό στην τελική πάσα για να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Οι Λαρνακείς απείλησαν στα πρώτα λεπτά με τον Τρισκόφσκι ωστόσο η κεφαλιά του στο 5’ ήταν πάνω στον τερματοφύλακα της Πετροκούμπ, Άβραμ ο οποίος κατάφερε και μπλόκαρε.

Η γηπεδούχος είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο παιχνίδι με ένα σουτ του Κοτζοκάρι στο 28’ ωστόσο ο Τόνιο ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

Στο 34’ η ΑΕΚ έχασε την μεγαλύτερη της ευκαιρία όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ έφτασε η μπάλα στον Τέτε εκτός περιοχής ο οποίος έκανε ένα εξαιρετικό σουτ όμως ήταν άτυχος αφού η μπάλα κατέληξε στην συμβολή των δοκαριών.

Στα πρώτα στάδια της επανάληψης η ΑΕΚ δεν πατούσε καθόλου καλά με την Πετροκούμπ να απειλεί τρεις φορές με ισάριθμα σουτ από τον αρχηγό της τον Άμπρος αλλά να μην βρίσκει στόχο.

Στο 72’ ο Γιάννου έκανε μια έξυπνη πάσα στον Τρισκόφσκι όμως ο Άβραμ πρόλαβε και πάλι να μπλοκάρει και να μην επιτρέψει στον Σκοπιανό να απειλήσει.

Η ΑΕΚ απείλησε ξανά στο 80’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σάστρε ο Μοϊσόφ έκανε την δυνατή κεφαλιά όμως ήταν άστοχη.

Στο 87’ άλλη μια καλή στιγμή για την ΑΕΚ με τον Χέφελ να κάνει μια πανέξυπνη πάσα, ο Τρισκόφσκι έκανε την κίνηση το πλασέ του ήταν αδύναμο και απέκρουσε ο Άβραμ

Ο Ασούμπρε έμελλε να κρίνει το τελικό αποτέλεσμα αν και δεν πιστώθηκε το γκολ. Στο 92′ έκανε το πλασέ και ο Ποτίρνιτσε με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του για το 0-1 της ΑΕΚ που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Το PROTATHLIMA θα σας μεταφέρει τα πάντα γύρω από την αναμέτρηση:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

92′ ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Ασούμπρε έκανε το πλασέ και ο Ποτίρνιτσε με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του

3 λεπτά ο χρόνος καθυστερήσεων

90′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Χέφελ έξω, Ασούμπρε μέσα

87′ Πανέξυπνη πάσα του Χέφελ, ο Τρισκόφσκι έκανε την κίνηση όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο και απέκρουσε ο Άβραμ

83′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Γιάννου έξω, Φλοριάν μέσα

Εκτελεί ο Σάστρε, κεφαλιά του Μοϊσόφ άστοχη

80′ Κόρνερ για την ΑΕΚ

77΄Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ακοράν έξω, Ρουίθ μέσα

Εκτελέστηκε το κόρνερ, πέρασε ανεκμετάλλευτο

76΄Κόρνερ για την ΑΕΚ

Εκτελέστηκε το κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Άμπρος που έκανε το σουτ όμως ήταν άστοχο

75΄Κόρνερ για την Πετροκούμπ

72′ Πάσα του Γιάννου στον Τρισκόφσκι, πρόλαβε και μπλόκαρε ο Άβραμ

70′ Αλλαγή για την Πετροκούμπ. Τάρας έξω, Μπογκντάνοβιτς μέσα

70′ Εκτελεί ο Κουλτσέακ , διώχνει με κεφαλιά ο Μοϊσόφ

Εκτελέστηκε το φάουλ, διώχνει σε κόρνερ ο Γκονζάλεζ

69′ Φάουλ για την Πετροκούμπ

61′ Αλλαγή για την Πετροκούμπ.Τζάρνταν έξω, Κουλτσέακ μέσα

Επαναρχίζει το παιχνίδι

Μικρή διακοπή στο παιχνίδι αφού μπήκε ένας οπαδός της Πετροκούμπ στο γήπεδο με μια σημαία και έπρεπε να τον απομακρύνει το προσωπικό ασφαλείας

51′ Σουτ του Γιάννου, άστοχο

51′ Σουτ του Άμπρος, πέφτει και μαζεύει ο Τόνιο

49′ Τεράστια ευκαιρία για την Πετροκούμπ. Ο Άμπρος έκανε το τελείωμα στην περιοχή, λίγο άουτ η μπάλα

48′ Σουτ του Άμπρος από πλάγια θέση, άστοχο

-Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο με την Πετροκούμπ στην σέντρα

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

44′ Εκτελέστηκε το κόρνερ, διώχνει με γροθιές ο Τόνιο και πιο μακριά ο Ακοράν

43′ Κόρνερ για την Πετροκούμπ

Εκτέλεσε ο Κοτζοκάρι, έδιωξε η άμυνα της ΑΕΚ

41′ Φάουλ σε καλό σημείο για την Πετροκούμπ

34′ ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ! Εκτελέστηκε το κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Τέτε μετά από κεφαλιά πάσα που έκανε το εντυπωσιακό σουτ όμως βρήκε τη συμβολή των δοκαριών

34΄Παρολίγο αυτογκόλ για την Πετροκούμπ! Ο Κάσες έκανε μια εξαιρετική μπαλιά ο Μούντρατς έδιωξε και έστειλε την μπάλα μόλις κόρνερ

31′ Κίτρινη στον Κάσες

31′ Εκτελεί ο Τρισκόφσκι, στο τείχος η μπάλα

29′ Κίτρινη κάρτα στον Ντζου

29′ Φάουλ για την ΑΕΚ σε καλό σημείο

28′ Σουτ του Κοτζοκάρι, μπλοκάρει σταθερά ο Τόνιο. Πρώτη καλή στιγμή για την Πετροκούμπ

25′ Σέντρα του Χέφελ, προλαβαίνει και μαζεύει ο Άβραμ

22′ Η ΑΕΚ είναι η ομάδα που έχει την κατοχή της μπάλας ωστόσο της λείπει η καλή τελική πάσα για να δημιουργήσει ευκαιρίες

11΄Κάθετη του Γιάννου στον Τρισκόφσκι, ο Σκοπιανός άνοιξε πολύ το κοντρόλ και η μπάλα πέρασε έξω

5′ Εκτέλεσε το φάουλ ο Σάστρε, κεφαλιά του Τρισκόφσκι, στην αγκαλιά του Αβράμ

5′ Φάουλ για την ΑΕΚ από πλάγια θέση