Προσπάθησε η Εθνική μας ωστόσο «μίλησε» η ποιότητα των Βέλγων (pics)

Του Άντρου Ιωάννου

Η Εθνική μας προσπάθησε απέναντι στο ανώτερο Βέλγιο ωστόσο δεν τα κατάφερε, αφού δέχθηκε την ήττα με 2-0 στο «ΓΣΠ». Για τους Βέλγιο σκόραραν οι Αζάρ (10’) και Μπατσουαγί (18’).

Στο πρώτο μέρος το Βέλγιο ανέλαβε από νωρίς τον έλεγχο του παιγνιδιού και μόλις στο 10ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Αζάρ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο φαλτσαριστό σουτ. Η Εθνική μας προσπαθούσε να κρατήσει μπάλα ωστόσο η πίεση που ασκούσαν οι Βέλγοι δεν της επέτρεπαν να διατηρήσει την κατοχή. Στο 18ο λεπτό το Βέλγιο έφτασε και σε δεύτερο γκολ. Ο Μπατσουαγί έφυγε πίσω από την άμυνα της Εθνικής μας, πέρασε τον Πάρντο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας. Οι Βέλγοι απείλησαν ακόμη δυο φορές με τους Μπατσουαγί και Μέρτενς ωστόσο ο Πάρντο απομάκρυνε τον κίνδυνο. Η Εθνική μας πέρα από ένα σουτ του Παπουλή στο 38ο λεπτό δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Κουρτουά.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά σε σχέση με το πρώτο μέρος. Η Εθνική μας κρατούσε περισσότερο την μπάλα ωστόσο δεν μπορούσε να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την αντίπαλη εστία. Οι Βέλγοι έριξαν αισθητά την απόδοση τους έχοντας προβάδισμα δύο τερμάτων με την Εθνική μας να φτάνει κοντά στο γκολ στο 88ο λεπτό. Ο Λαίφης έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από την εστία του Κουρτουά. Απ εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι στο παιγνίδι με την Εθνική μας να γνωρίζει την πρώτη της ήττα στα προκριματικά του EURO 2O20. Την επόμενη αγωνιστική, η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Σκωτία, ενώ το Βέλγιο θα βρεθεί αντιμέτωπο με το Καζακστάν εντός έδρας.

Το PROTATHLIMA ήταν στο γήπεδο και σας μεταφέρει όλα όσα έγιναν.

Το φίλμ του αγώνα:

Τέλος αγώνα.

89′ Αλλαγή για το Βέλγιο. Ο Πράετ πήρε την θέση του Μπατσουαγί.

88′ Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας. Ο Λαίφης έκανε την κεφαλιά ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

81′ Τρίτη αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Μακρής παίρνει την θέση του Αντωνίου.

75′ Αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Σπόλιαριτς πήρε την θέση του Εφραίμ.

68′ Αλλαγή για το Βέλγιο. Ο Καράσκο μπήκε στην θέση του Θ. Αζάρ.

68′ Καλή στιγμή για τους Βέλγους. Ο Μπατσουαγί έκανε το πλασέ ωστόσο ο Πάρντο απομάκρυνε με δυσκολία.

56′ Αλλαγή για το Βέλγιο. Ο Γιανουζάι πήρε την θέση του Μέρτενς.

54′ Μακρινό σουτ από τον Τίλεμανς, η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

48′ Σουτ από τον Καστάν, η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία του Πάρντο.

46′ Αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Γεωργίου πήρε την θέση του Τζούνιορ.

Έναρξη β’ μέρους.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45′ Σουτ από τον Μέρτενς, απομάκρυνε με δυσκολία ο Πάρντο.

38′ Καλή στιγμή για την Εθνική μας. Ο Παπουλής έκανε το φαλτσαριστό σουτ ωστόσο ο Κουρτουά μάζεψε εύκολα την μπάλα.

36′ Ο Μπατσουαγί έκανε το διαγώνιο πλασέ, ωστόσο ο Πάρντο ήταν στην σωστή θέση και μάζεψε την μπάλα.

34′ Σουτ από τον Αλντερβάιρελντ, μάζεψε ο Πάρντο.

28′ Προσπαθεί να κρατήσει μπάλα η Εθνική μας, ωστόσο δυσκολεύεται στο αντίπαλο μισό με την πίεση που ασκούν οι Βέλγοι.

18′ Γκολ για το Βέλγιο. Ο Μπατσουαγί έφυγε πίσω από την άμυνα της Εθνικής μας, πέρασε τον Πάρντο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας.

15′ Παράλληλη πάσα από τον Μπατσουαγί, απομάκρυνε ο Λαίφης.

10′ Γκολ για το Βέλγιο με τον Αζάρ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με φαλτσαριστό σουτ στα όρια της περιοχής.

7′ Κόρνερ για το Βέλγιο, απομάκρυνε την τελευταία στιγμή ο Μερκής.

1′ Δυνατό σουτ από τον Αντωνίου, η μπάλα πέρασε πολύ πάνω από την εστία του Κουρτουά.

1′ Έναρξη αγώνα.

Συνθέσεις:

Κύπρος: Πάρντο, Τζούνιορ(46′ Γεωργίου), Ιωάννου, Μερκής, Εφραίμ(75′ Σπόλιαριτς), Αντωνίου(81′ Μακρής), Κούσουλος, Παπουλής, Μαργκάσα, Αρτυματάς, Λαΐφης.

Στον πάγκο: Παναγή, Μιχαήλ, Βασιλείου, Δημητρίου, Μυτίδης, Σωτηρίου, Αβραάμ, Μακρής, Σπόλιαριτς, Κάστανος, Γεωργίου, Γουήλερ.

Βέλγιο: Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Βερμάλεν, Ντεντόνκερ, Τίλεμανς, Εντέν Αζάρ, Μέρτενς(56′ Γιανουζάι), Θόργκαν Αζάρ(68′ Καράσκο), Καστάν, Μπατσουαγί(89′ Πράετ)

Στον πάγκο: Μινιολέ, Καστέλς, Ντενάγιε, Βάνακεν, Τροσάρντ, Καράσκο, Μέσελε, Οριζί, Γιανουζάι, Πράετ, Μπεντέκε, Τσαντλί.

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

*Από το 1980 και μετά, η Εθνική μας αντιμετώπισε 11 φορές το Βέλγιο. Από τα έντεκα παιγνίδια, το αντιπροσωπετικό μας συγκρότημα κατάφερε να αποσπάσει βαθμό μόλις μια φορά το 1995, όπου εξήλθε ισόπαλο 1-1 με τους Βέλγους.

*Η Εθνική μας προέρχεται από την νίκη με 5-0 κόντρα στο Σαν Μαρίνο. Την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Σκωτία.

*Το Βέλγιο προέρχεται από την νίκη με 3-1 κόντρα στην Ρωσία. Την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εντός έδρας το Καζακστάν.