Προβάδισμα Καρμιώτισσας, ζωντανός ο Εθνικός στο 89′

Η Καρμιώτισσα πήρε προβάδισμα πρόκρισης στον επόμενο γύρο του κυπέλλου καθώς επικράτησε με σκορ 2-1 του Εθνικού Άχνας, ωστόσο το τέρμα που πέτυχε η ομάδα του Γιώτη Εγκωμίτη στο φινάλε άλλαξε τα δεδομένα ενόψει της ρεβάνς.

Η Καρμιώτισσα παρουσιάστηκε καλύτερη και προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο. Στο 30′ ο Χριστοφή άνοιξε το σκορ με κτύπημα φάουλ, όμως φέρει μεγάλη ευθύνη ο Λοΐζου που έκανε κακή έξοδο, η μπάλα του ξέφυγε και κατέληξε στα δίκτυα.

Οκτώ λεπτά αργότερα η Καρμιώτισσα σκόραρε και δεύτερο τέρμα με τον Μασίνουα που με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Λοΐζου, μετά από ωραία κάθετη πάσα του Παναγίδη.

Η Καρμιώτισσα είχε και δοκάρι στο 11ο λεπτό με τον Βαττή, ενώ δοκάρι είχε και στο 41′ ο Κυπριανού με κεφαλιά.

Ο Εθνικός κυνήγησε την μείωση στην επανάληψη, όμως οι γηπεδούχοι έκαναν σωστή διαχείριση του σκορ. Ωστόσο στο 89′ ο Κυπριανού ανατράπηκε στην περιοχή από τον Βαττή και υποδείχθηκε πέναλτι. Ο Κυπριανού το εκτέλεσε και σκόραρε το σημαντικό εκτός έδρας γκολ που θα παίξει ρόλο ενόψει της ρεβάνς.

Η εξέλιξη του αγώνα:

*Έναρξη πρώτου ημιχρόνου.

11′ Δοκάρι για την Καρμιώτισσα. Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Βαττή να επιχειρεί το σουτ, ο Λοΐζου απέκρουσε όμως η μπάλα στην συνέχεια προσέκρουσε στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

30′ ΓΚΟΟΟΛ. Η Καρμιώτισσα σκοράρει με εκτέλεση φάουλ του Χριστοφή, όμως φέρει μεγάλη ευθύνη ο Λοΐζου που έκανε κακή έξοδο, η μπάλα του ξέφυγε και κατέληξε στα δίκτυα.

38′ ΓΚΟΟΟΛ. Δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχος με τον Μασίνουα που με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Λοΐζου.

41′ Δοκάρι για τον Εθνικό. Ευκαιρία για την ομάδα της Άχνας με την κεφαλιά του Κυπριανού που κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Καϊρίνου.

*Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

*Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

53′ Χαμένη ευκαιρία για τον Εθνικό με τον Κυπριανού, που βρέθηκε μόνος απέναντι στον Καϊρίνο, όμως το πλασέ που επιχείρησε απέκρουσε ο Κύπριος τερματοφύλακας.

89΄ ΓΚΟΟΟΛ. Μειώνει ο Εθνικός με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κυπριανού. Ο σκόρερ κέρδισε το πέναλτι σε ανατροπή από τον Βαττή.