Σφράγισαν την τετράδα Αναγέννηση και ΑΠΟΕΛ

Η υπόθεση ποιοι θα συμπληρώσουν την τετράδα στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών έκλεισε τελεσίδικα την 13η αγωνιστική. Μια αγωνιστική πριν από το φινάλε της ρέγκιουλαρ – σίζον Αναγέννηση Δερύνειας και ΑΠΟΕΛ εξασφάλισαν το εισιτήριο και θα συνοδέψουν στην τετράδα διεκδίκησης του τίτλου την Ομόνοια και τον Green Air Παφιακό.

Στο ντέρμπι που θα έκρινε την τετράδα ή θα παρέτεινε την αγωνία, έγινε το πρώτο, αφού η Αναγέννηση Δερύνειας κέρδισε μέσα στο «Σπύρος Κυπριανού» με 3-2 τη Νέα Σαλαμίνα και την άφησε τελεσίδικα στην 5η θέση. Το ΑΠΟΕΛ έχασε μετά από ένα πολύ ενδιαφέρον αγώνα από τον Green Air Παφιακό με 3-2 στη Σάλα «Αφροδίτη» αλλά με τον βαθμό «κλείδωσε» την τετράδα. Ο Green Air Παφιακός πέτυχε δεύτερη νίκη επί του ΑΠΟΕΛ είναι στη δεύτερη θέση και ετοιμάζεται για το ντέρμπι κορυφής με την Ομόνοια τη Δευτέρα.

Στους άλλους αγώνες η Ανόρθωση συνέχισε να παίζει πολύ καλό βόλεϊ το 2019, πέτυχε δεύτερη σερί νίκη, με νέο θύμα την ΑΕ Καραβά, αφού την κέρδισε με 3-0 στο «Θεμιστόκλειο». Εξάλλου, η Ομόνοια σε μια ώρα ξεμπέρδεψε με τον Εθνικό Λατσιών στο «Στάδιο Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» με νίκη 3-0. Πλέον επικεντρώνεται στο ντέρμπι της Δευτέρας με τον Green Air Παφιακό.

Στην τετράδα η Αναγέννηση
«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: NΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 2-3 (19-25, 19-25, 25-20, 25-16, 12-15)
Στην τετράδα και με βούλα είναι η Αναγέννηση Δερύνειας από την Παρασκευή το βράδυ. Οι «πράσινοι» άνκαι δυσκολεύτηκαν αφάνταστα, κέρδισαν με 3-2 στο Αθλητικό Κέντρο «Σπύρος Κυπριανού» τη Νέα Σαλαμίνα και την άφησε 5η. Η Νέα Σαλαμίνα γύρισε τα σε βάρος της δεδομένα, ισοφάρισε σε 2-2 σε ένα πολύ καλό αγώνα που απόλαυσαν οι τηλεθεατές, αλλά το δίποντο κατέληξε στην Αναγέννηση.

Δυνατό το ξεκίνημα της Αναγέννησης στο παιχνίδι και κατάφερε στο πρώτο σετ να ξεφύγει και να κερδίσει 25-19 εξασφαλίζοντας προβάδισμα ψυχολογίας στο ντέρμπι.

Τα δεδομένα δεν διαφοροποιήθηκαν στο δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να παρουσιάζουν πάνω – κάτω το ίδιο πρόσωπο και τους «πράσινους» να επιβάλλονται εκ νέου 25-19 και να αυξάνουν το προβάδισμά τους σε 2-0 σετ. Η Νέα Σαλαμίνα δεν μπόρεσε να αντιδράσει όταν «στράβωσε» το σετ.

Η Νέα Σαλαμίνα έδωσε άλλη τροπή στο ντέρμπι τετράδας. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αποφασιστικοί στο τρίτο σετ και κατάφεραν να μείνουν ζωντανοί αφού επιβλήθηκαν 25-20 και μείωσαν σε 2-1 σετ. Η Αναγέννηση ήταν ισοδύναμη αλλά δεν κατάφερε να κλείσει τον αγώνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τα πάνω τους και στο τέταρτο σετ ήταν το αφεντικό του σετ και επιβλήθηκαν με 25-16 ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 2-2.

Ανοικτό ήταν το τάϊ – μπρέικ που κατέληξε τελικά στην Αναγέννηση Δερύνειας με 15-12 και εξασφάλισε το χρυσό δίποντο κερδίζοντας 3-2.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΦΡ. ΜΠΡΟΥΚΣ): Παφίτης, Χρυσοστόμου, Σιαπάνης, Ζηκάκης, Λαρραχόντο – Λίμπερο: Αντωνίου .Αλλαγές: Bαρνάβα, Λιοτατής, Καλαφάτης, Γκουϊμοντ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Τόφιας, Κοσλόφσκι, Τοντόροβιτς, Καραγιάννης, Αργκίλαγος, Αποστόλου – Λίμπερο: Χρ. Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Στέκας, Φελάχογλου, Ντουβαρτζί, Πέτρου.

Άντεξε στο τέλος ο Green Air Παφιακός
«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΠΟΕΛ 3-2 (25-13, 27-25, 20-25, 22-25, 15-08)
Σε ένα πολύ ενδιαφέρον πραγματικό ντέρμπι ο Green Air Παφιακός επιβλήθηκε το βράδυ της Παρασκευής του ΑΠΟΕΛ με 3-2 για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Η Παφιακή ομάδα βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 31 βαθμούς και αναμένει το μεγάλο ντέρμπι με την Ομόνοια όπου θα παίξει ρέστα κορυφής τη Δευτέρα. Παράλληλα, έκανε το 2-0 σε βάρος των «γαλαζοκιτρίνων».Το ΑΠΟΕΛ που έχανε 0-2, αλλά οδήγησε τα παιχνίδι στο τάϊ – μπρέικ με 23 βαθμούς βρίσκεται στην 4η θέση, την οποία εξασφάλισε και διεκδικεί την 3η την 14η αγωνιστική.

Ο Green Air Παφιακός ήταν ανώτερος στο πρώτο σετ. Μετά το αναγνωριστικά πρώτα στάδια του σετ όπου το ΑΠΟΕΛ ήταν κοντά 08-05, η ομάδα του Αλεξάντερσεν ξέφυγε για να κερδίσει 25-13 γράφοντας το 1-0.

Το ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε καλύτερο στο δεύτερο σετ και είχε συνεχώς το «πάνω χέρι». Μάλιστα, στο δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ προηγήθηκε 16-13. Ακολούθως, ο Green Air Παφιακός αντέδρασε και το παιχνίδι άλλαξε μορφή. Οι δυο ομάδες πάλεψαν στα ίσα με την παφιακή ομάδα να κερδίζει στους έξτρα πόντους 27-25 και να αυξάνει το προβάδισμά της σε 2-0 σετ.

H ομάδα του Λούη Λοϊζου ήταν ουσιαστική στο τρίτο σετ. Μετουσίωσε την υπεροχή της σε νικηφόρο σετ αφού κέρδισε με 25-20 και μείωσε σε 2-1. Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν με 20-16 και έλεγξαν το σετ.

To AΠΟΕΛ ήταν αποφασιστικό στο τέταρτο σετ, προηγήθηκε 14-11 για να κερδίσει 25-22 και να ισοφαρίσει σε 2-2 το ντέρμπι.

Στο τάι – μπρέικ ο Green Αir Παφιακός παρουσιάστηκε πιο «φρέσκος» κατορθώνοντας να πάρει το σετ και το δίποντο κερδίζοντας με 3-2 τον αγώνα.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Τ. ΑΛΕΞΑΝΤΕΡΣΕΝ): Οικονομίδης, Ευσταθίου, Ουϊλιαν, Ασπιώτης, Χους, Κνέζεβιτς – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

ΑΠΟΕΛ (Λ.ΛΟΙΖΟΥ): Κασαμπαλής, Δημητρίου, Χρυσοστόμου, Γεωργίου, Χάλαντα, Ράμμα – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Αβερκίου.

Με όλη του την άνεση το «τριφύλλι»
ΣΤΑΔΙΟ «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΤΣΙΩΝ 3-0 (25-13, 25-08, 25-17)
Η Ομόνοια δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει τον Εθνικό Λατσιών στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» στην 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών. Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν με 3-0 σε μια ώρα και βλέπουν το ντέρμπι της Δευτέρας με τον Green Air Παφιακό. Ο Εθνικός δεν κατάφερε να φανεί απειλητικός, αλλά ήταν ένας αγώνας εκτός… προγράμματος.

Οι «πράσινοι» που αγωνίστηκαν χωρίς τον λίμπερο Γιώργο Πλατρίτη κέρδισαν τα σετ 25-13, 25-08 και 25-17.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ.ΣΑΒΒΑ): Ρεϊνάλντο, Σωτ. Πετρακκίδης, Άλβες, Ελευθερίου, Αλεξίου, Αχ. Πετρακκίδης – Λίμπερο: Mιράντα. – Αλλαγές: Χριστοφή, Αντωνιάδης, Προδρόμου.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΤΣΙΩΝ (Δ. ΠΑΜΠΑΚΑΣ): Γεωργίου, Παμπακάς, Βραχίμης, Κουλέντης, Χατζηφιλίππου, Κυπριανού – Λίμπερο:Κ. Προύσαλης – Αλλαγές: Kουντούρης, Χριστοφορίδης, Λαγού, Αντωνόπουλος.

«Φουριόζα» ξανά η Ανόρθωση
«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-0 (25-16, 25-10, 25-15)
Η Ανόρθωση με σφραγίδα ανωτερότητας κέρδισε στο «Θεμιστόκλειο» την ΑΕ Καραβά με 3-0 και πέτυχε άλλη μια νίκη δείχνοντας ότι το 2019 της πάει… Οι «κυανόλευκοι» μόνο με θαύμα μπαίνουν τετράδα, αλλά τα δίνουν όλα σε κάθε αγώνα. Η ΑΕ Καραβά έκανε άλλη μια κακή εμφάνιση και έμεινε στην 7η θέση με 04 βαθμούς.
Η ομάδα του Γιαπάνη κέρδισε τα σετ με 25-16, 25-10 και 25-15 καθαρίζοντας εύκολα τον αγώνα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Στρουγκάρεβιτς, Αμπουϊλα, Κοντός, Παγιάν, Ερνάντεζ, Χριστοφόρου – Λίμπερο: Xαραλαμπίδης. – Αλλαγές: Χατζηδημητρίου, Παναγιωτίδης, Χρυσοστόμου.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ(ΝΤ. ΛΕΤΣΙΕΦ): Αχιλλέως, Καμίνσκι, Καρακατσάνης, Ιωαννίδης, Π. Μιχαήλ, Κωνσταντίνου – Λίμπερο: Β. Μιχαήλ. – Αλλαγές: Θεοδούλου.