Στα προημιτελικά με… ΤΡΙΑΡΑ (pics)

Του Άντρου Ιωάννου

Το ΑΠΟΕΛ έκανε το καθήκον του στο «Μακάρειο», κέρδισε με την Δόξα με 3-0 και κλείδωσε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Coca-Cola. Για την ομάδα της Λευκωσίας σκόραραν οι Μπάλογκ (11’, 67’ ) και Αλωνεύτης (13’).

Στο πρώτο μέρος το ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο παιγνίδι και κατάφερε να πάρει από  νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο 11ο λεπτό, ο Μπάλογκ άνοιξε το σκορ με προβολή μέσα από την περιοχή, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Αλωνεύτης έγραψε το 2-0 με πλασέ μέσα από την περιοχή. To ΑΠΟΕΛ ανέλαβε τον έλεγχο του παιγνιδιού και στο 30ο λεπτό απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να τριπλασιάσει τα τέρματα του. Ο Ζαχίντ έφυγε μόνος απέναντι στον Λοίζου, ο Κύπριος τερματοφύλακας απέκρουσε, ενώ στην επαναφορά ο Ζαχίντ έστειλε την μπάλα έξω. Από την άλλη πλευρά, η Δόξα δεν κατάφερε να φανεί απειλητική σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Δόξα ήταν η ομάδα που έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ. Ο Χατζηβασίλη βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι στον Ρομό, ωστόσο το σουτ του χτύπησε στον Ζάτλ με αποτέλεσμα να χαθεί η ευκαιρία. Στο 67ο λεπτό ο Μπάλογκ εκμεταλλεύτηκε πλήρως το γύρισμα του Αλωνεύτη στέλνοντας με κοντινό πλασέ την μπάλα στα δίχτυα. Απ εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι στο παιγνίδι, με το ΑΠΟΕΛ να κλειδώνει σχετικά άνετα το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Coca-Cola.

Το PROTATHLIMA  σας μεταφέρει όλα όσα θα έγιναν.

Το φίλμ του αγώνα:

Τέλος αγώνα.

2 λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

81′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Καρλάο πήρε την θέση του Ιωάννου.

73′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Γκέντσογλου πήρε την θέση του Ζαχίντ.

70′ Αλλαγή για την Δόξα. Ο Μουκτάρης μπαίνει στην θέση του Τίνκου.

68′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Αρτεμίου πήρε την θέση του Μπάλογκ.

67′ Γκολ για το ΑΠΟΕΛ. Ο Αλωνεύτης έκανε το γύρισμα με τον Μπάλογκ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ.

64′ Αλλαγή για την Δόξα. Ο Περέιρα μπήκε στην θέση του Νελσίνιο.

60′ Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Αρτυματάς έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Λοίζου.

58΄Σουτ από τον Παπαφώτη, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Ρομό.

55′ Αλλαγή για την Δόξα. Ο Φερνάντες πήρε την θέση του Ζάτλ.

50′ Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μοράις έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, ωστόσο ο Λοίζου απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

48′ Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα. Ο Χατζηβασίλη έκανε το σουτ από πολύ καλό σημείο ωστόσο βρήκε τον Ζατλ.

Έναρξη β’ μέρους.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

44′ Κίτρινη κάρτα στον Αρτυματά που είναι στο όριο και θα χάσει τον επόμενο αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ σε περίπτωση που το ΑΠΟΕΛ πάρει την πρόκριση.

42′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ρουέδα, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Λοίζου.

40′ Mεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ζαχίντ έφυγε μόνος απέναντι στον Λοίζου, ο Κύπριος τερματοφύλακας απέκρουσε, ενώ στην επαναφορά ο Ζαχίντ έστειλε την μπάλα έξω.

34′ Σουτ από τον Μοράις, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Λοίζου.

31′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ζαχίντ, απομάκρυνε η άμυνα της Δόξας.

23′ Σουτ από τον Ζάτλ, η μπάλα πέρασε έξω.

14′ Κίτρινη κάρτα στον Παβόφ.

13′ Γκολ για το ΑΠΟΕΛ με τον Αλωνέυτη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ μέσα από την περιοχή.

11′ Γκολ για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μπάλογκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με προβολή μέσα από την περιοχή.

5′ Χωρίς την μεγάλη ευκαιρία πέρασαν τα πρώτα λεπτά του αγώνα.