Τέσσερις νίκες, μία ήττα και μία ισοπαλία

Τέσσερις νίκες, μία ήττα και μία ισοπαλία ήταν ο απολογισμός των επίλεκτων ομάδων της Ακαδημίας της ΟΜΟΝΟΙΑΣ το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε:

“Μεγάλη νίκη πέτυχε η ΟΜΟΝΟΙΑ U19 καθώς επιβλήθηκε της ΑΕΛ με 5-0 στο «Ηλίας Πούλλος» για την 20η αγωνιστική. Το πρώτο ημίχρονο τέλειωσε χωρίς γκολ, με την ομάδα μας να ανεβάζει στροφές στο δεύτερο μέρος και να φτάνει σε μια ευρεία νίκη που την διατηρεί στην κορυφή στο +4 από τον δεύτερο ΑΠΟΕΛ. Δύο γκολ πέτυχε ο Γιώργος Ποντικός ενώ από ένα οι Χαράλαμπος Χαραλάμπους, Λοΐζος Λοΐζου και Γιώργος Κακουλλής. Η νίκη αυτή ανέβασε την ΟΜΟΝΟΙΑ U19 στους 50 βαθμούς με απολογισμό 16 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες.

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η ΟΜΟΝΟΙΑ U17. Το «τριφύλλι» επιβλήθηκε εντός έδρας με 1-0 της Δόξας για την 7η αγωνιστική της δεύτερης φάσης και ανέβηκε στην 3η θέση. Το νικητήριο γκολ πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο ο Ανδρέας Ποντικός. Η νίκη αυτή έφερε την ΟΜΟΝΟΙΑ στους 12 βαθμούς και στην 3η θέση.

Δεν κατάφερε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα η ΟΜΟΝΟΙΑ U16 στην 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα μας ηττήθηκε εντός έδρας από τη Δόξα με 0-3. Πλέον, η ΟΜΟΝΟΙΑ βρίσκεται στους επτά βαθμούς με απολογισμό δύο νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα, ενώ έχει και παιχνίδι λιγότερο (εξ αναβολής με τη Νέα Σαλαμίνα).

Άλλη μία νίκη πανηγύρισε η ΟΜΟΝΟΙΑ U15. Οι «πράσινοι» κέρδισαν τη Δόξα με 0-2 στην Περιστερώνα για την 7η αγωνιστική της δεύτερης φάσης και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας. Το σκορ άνοιξε ο Δημήτρης Σπυριδάκης ενώ το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Κυριακίδης. Το τρίποντο αυτό ανέβασε την ΟΜΟΝΟΙΑ U15 στους 17 βαθμούς και «οδηγεί» σταθερά την κούρσα την κούρσα του πρωταθλήματος, στο +2 από τον δεύτερο Απόλλωνα.

Την έκτη νίκη της στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος πανηγύρισε η ΟΜΟΝΟΙΑ U14. Το «τριφύλλι» κέρδισε το ντέρμπι κορυφής, της 7ης αγωνιστικής, απέναντι στη Δόξα με 0-1 εκτός έδρας και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, στο +2 από το σημερινή της αντίπαλο. Ο Λάμπρου στο 68ο λεπτό σκόραρε και χάρισε το «τρίποντο» στην ΟΜΟΝΟΙΑ. Πλέον, το «τριφύλλι» βρίσκεται στην κορυφή με 18 βαθμούς και απολογισμό έξι νίκες και μία ήττα.

Στην ισοπαλία χωρίς τέρματα έμεινε η ΟΜΟΝΟΙΑ U13 απέναντι στον ΑΠΟΕΛ (κλιμάκιο Λεμεσού) εκτός έδρας. Η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο και ήταν αυτή που άξιζε τη νίκη. Μάλιστα, προς το τέλος του αγώνα έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, όμως δύο φορές το δοκάρι δεν επέτρεψε στο «τριφύλλι» να ανοίξει το σκορ. Αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός για την ΟΜΟΝΟΙΑ U13 στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος.