Την νίκησε… και την προσπέρασε η «Αθάνατη»!

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής η ΑΛΚΗ στο “Αμμόχωστος” κόντρα στην Ένωση με 2-0 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των πλέι οφ. Η κόκκινη του Αγγελή Αγγελή στο 5΄ και το πέναλτι άλλαξαν πολύ γρήγορα τα δεδομένα καθώς το συγκρότημα του Κώστα Σακκά μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ.

Η φιλοξενούμενη ομάδα στο 2΄ έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Ουντόζι με τον Πάρντο να διώχνει σωτήρια. Τρία λεπτά αργότερα ο Αγγελή ανέτρεψε στον Ιβάν Κάρλος με τον Βασιλή Δημητρίου να αποβάλει τον Κύπριο στόπερ και να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο επιθετικός της “αθάνατης” δεν αστόχησε και έγραψε το 1-0 για την ομάδα του.

Η Ένωση προσπάθησε να αντιδράσει με την πάροδο στου χρόνου ωστόσο δυσκολευόταν να φτάσει στην εστία του Ούργκο Πάρντο. Στο 28΄ ο Μπελαμεϊρί έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πέτρου. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ακόστα βρήκε το δεξί δοκάρι της Ένωσης ενώ αμέσως μετά ο Μπελαμεϊρί έκανε το γυριστό σουτ ωστόσο ο τερματοφύλακας των “βυσσινί” φώναξε παρόν.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45΄ ο Ιβάν Κάρλος έδωσε έτοιμο γκολ στο Μπελαμεϊρι ο οποίος έχασε σίγουρο γκολ ενώ στην τελευταία φάση ο Βραζιλιάνος βρήκε το δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε ένα πάρα πολύ κακό παιχνίδι, χωρίς φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες καθώς κυριάρχησε πάρα πολύ η δύναμη και οι προσωπικές μονομαχίες. Την νίκη για τους γηπεδούχους “κλείδωσε” ο Μάριος Ηλία στο 86΄ όταν με προσωπική ενέργεια κέρδισε τον Πέτρου και έγραψε το τελικό 2-0.

LIVE:

-Ξεκίνησε ο αγώνας

– Στο 2΄ ο Ουντόζι εκτέλεσε από κοντά αλλά ο Πάρντο έσωσε.

– Αποβολή για τον Αγγελή στο 5΄ και πέναλτι για την ΑΛΚΗ.

– Ο Ιβάν Κάρλος νικάει από τα έντεκα μέτρα τον Πέτρου και γράφει το 1-0.

– Στο 18΄ ο Ζάρατε βρήκε χώρο και έκανε το σουτ εκτός περιοχής το οποίο ωστόσο πήρε πορεία μακριά από την εστία.

– Ο Τριμπο στο 28΄ σέντραρε στην περιοχή όπου ο Μπελαμεϊρί πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πέτρου.

– Στο 33΄ ο Μπελαμεϊρί συνδυάστηκε ωραία με τον Ακόστα αλλά το πλασέ του σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

– Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον πρωταγωνιστή και πάλι τον Μπελαμεϊρι ο οποίος με ωραίο γυριστό έκανε το σουτ αλλά ο Πέτρου έδιωξε σε κόρνερ.

– Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΛΚΗ στο 45΄! Ο Ιβάν Κάρλος έδωσε έτοιμο γκολ στον Μπελαμεϊρι ο οποίος έχασε τεράστια ευκαιρία αφού έστειλε την μπάλα άουτ.

– Τελευταία φάση στο πρώτο ημίχρονο με την Ιβάν Κάρλος να βρίσκει το δοκάρι του Πέτρου.

– Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο

– Κακό το παιχνίδι μέχρι στιγμής, χωρίς πολλές φάσεις.

– Στο 57′ ο Ενόχ έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά αυτό έφυγε πολύ ψηλά.

– 68′ Ο Μηνάς Αντωνίου πήρε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας την μπάλα ψηλά.

– Παραμένει το 1-0 για την ΑΛΚΗ στο 81΄ σε ένα ημίχρονο πολύ κακό.

– Ο Μάριος Ηλία με προσωπική ενέργεια κάνει το 2-0 στο 86΄.

Οι εντεκάδες:

Αλκή: Πάρντο, Σερφά, Ιβάν Κάρλος (77′ Ηλία), Μπελαμεϊρί, Χαρής, Σπόλιαριτς (90′ Γκαντάτσια), Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι, Ακόστα, Κυπριανού, Τριμπό (67′ Κωνσταντίνου)

ΕΝΠ: Πέτρου, Φυτανίδης, Ριέρα, Ένοχ, Ζάρατε (58′ Γκοζλάν), Αγγελή, Ουντότζι, Αντωνίου, Κυριάκου (82′ Γκλάβινα), Μαϊσουράτζε (46′ Ολίβα), Πίττας

Κίτρινες: Μπελαμεϊρί, Σπόλιαριτς, Ηλία / Κυριάκου, Ουντότζι

Κόκκινες: – / Αγγελή

ΑΚΡΙΤΑΣΑΣΙΛ ΛΥΣΗΣΕΝΑΔ ΠΟΛΗΣ ΧΡΥΣΟΧΟΥΣΕΝΠΕ.Ν.Υ. ΔΙΓΕΝΗΣ ΥΨΩΝΑΑΟΑΝ ΑΓΙΑΣ ΝΑΠΑΣΔΙΓΕΝΗΣ ΜΟΡΦΟΥΠ.Ο. ΑΧΥΡΩΝΑΣ-ΟΝΗΣΙΛΟΣΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΜΕΑΠ ΠΕΡΑ ΧΩΡΙΟΥΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29 ΜΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΠΑΕΕΚ ΚΕΡΥΝΕΙΑΣΠΕΓΕΙΑ 2014Π.Ο. ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ 2006