ΤΡΕΛΟ ματς με 7 γκολ, ανατροπή και νικητή τον ΕΘΝΙΚΟ

Ο Εθνικός πέτυχε μεγάλη νίκη 4-3 επί της Ένωσης στο “Τάσος Μάρκου” στο καλύτερο και πιο απολαυστικό παιχνίδι της πρεμιέρας του πρωταθλήματος CYTA.

Με επιθετικές αρετές αλλά και πολλές αμυντικές αδυναμίες οι δύο ομάδες. Ο Εθνικός ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια και δίκαια πήρε τη νίκη. Πρωταγωνιστές οι Κονέ και Μιγκελίτο που έκαναν την διαφορά για την ομάδα της Άχνας που παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ βρήκε τον τρόπο και πήρε τη νίκη με ανατροπή.

Δύο γκολ για τους νικητές σημείωσε ο Μιγκελίτο (30΄ και 45΄+1), μια φορά βρήκε δίκτυα ο Κονέ (53΄), ενώ το πρώτο γκολ προήλθε από αυτογκόλ του Αμπαρτζουμιάν (20΄). Για την ΕΝΠ που έδειξε πολλές αδυναμίες στην αμυντική γραμμή δύο γκολ πέτυχε ο Σεπάνιακ (40΄ και 52΄), ενώ το σκορ είχε ανοίξει ο Ριέρα στο 14΄.

Η εξέλιξη του αγώνα:

ΤΕΛΟΣ

88΄ Σέντρα σουτ από τον Βαλλιάνο, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι

73΄ Διαγώνιο σουτ του Κοστόφσκι, η μπάλα πέρασε έξω.

62΄ Κακώς υποδείχθηκε οφ σάιντ ο Κονέ, ο οποίος δέχθηκε πάσα στην μικρή περιοχή της Ένωσης και βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση για να σκοράρει. Λάθος από τον β΄ βοηθό διαιτητή Χαράλαμπο Χαραλάμπους.

61΄ Ωραίο φαλτσαριστό σουτ από τον Μιγκελίτο, εντυπωσιακή απόκρουση ο Κλέιμαν

53΄ ΓΚΟΟΟΟΛ Κάθετη πάσα του Χριστοφή στον Κονέ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και κάνει το 3-4 για τον Εθνικό.

52΄ ΓΚΟΟΟΛ Φάουλ του Βαρέλα, πιο ψηλά από όλους ο Σεπάνιακ, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 3-3.

47΄ Πέναλτι ζήτησε η ΕΝΠ σε κράτημα του Μαρκόσκι στον Βαρέλα. Υπήρχε παράβαση και κακώς δεν υποδείχθηκε το πέναλτι.

Άρχισε το β΄ ημίχρονο

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45’+2΄ ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Εθνικό! Απίστευτο ματς στο Τάσος Μάρκου. Ο Κυπριανού έκανε το γύρισμα και ο Μιγκελίτο με πλασέ έκανε το 2-3 για τους φιλοξενούμενους

2 λεπτά καθυστερήσεις

Εκτελέστηκε το κόρνερ, επιθετικό φάουλ σφυρίζει ο Νεοκλέους

43′ Ευκαιρία για την Ένωση! Ο Βαλλιάνος έκανε το σουτ, εξαιρετική άμυνα από τον Λαμπάν που στέλνει την μπάλα σε κόρνερ.

40′ ΓΚΟΟΟΟΛ για την Ένωση. Ο Στεπάνιακ με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Μπογκατίνοφ για το 2-2

36′ Κίτρινη στον Κυπριανού

30′ ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Εθνικό που γυρίζει το παιχνίδι! Ο Μιγκελίτο με σουτ μέσα από την περιοχή κάνει το 2-1

25′ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Κονέ μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ και απέκρουσε ο Κλέιμαν ασταθώς. Η μπάλα έφτασε στον Κοστόφσκι ο οποίος προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα άουτ

20′ ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Εθνικό. Ο Κονέ έκανε το γύρισμα και ο Αμπαρτζουμιάν στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

14′ ΓΚΟΟΟΟΛ για την Ένωση. Οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ με σουτ του Ριέρα

9′ Εκτελεί το κόρνερ ο Βαρέλα, πίσω η μπάλα στον Ριέρα που κάνει το σουτ, άουτ

9′ Κόρνερ για την Ένωση

5′ Ευκαιρία για τον Εθνικό. Σουτ του Χουντόβιακ, αποκρούει ο Κλέιμαν

1′ Ευκαιρία για την Ένωση. Έγινε η μακρινή μπαλιά προς τον Στεπάνιακ, λάθος υπολογισμός από τον Μπογκατίνοφ, μόλις έξω η μπάλα

-Ξεκινά το παιχνίδι με την Ένωση στη σέντρα

ΕΝΠ (Γιώργος Κοσμά): Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Βαλλιάνος, Μιτρέφσκι, Κυριάκου, Ριέρα (46΄ Αγκίρι), Μαϊσουράτζε, Βαρέλα, Θεοδώρου (56΄ Ρουσιάς), Ουντότζι (79΄ Σταρόκιν), Σεπάνιακ

Στον πάγκο: Πέτρου, Μουλαζίμης, Κουμής, Ελευθερίου, Κολοκούδιας

ΕΘΝΙΚΟΣ (Γιώτης Εγκωμίτης): Μπογκατίνοφ, Μαρκόσκι (77΄ Φοινοίρης), Γκλομπάρ, Κυπριανού (58΄ Ευθυμίου), Χριστοφή, Λαμπάν, Παπαγεωργίου, Μιγκελίτο, Κονέ, Κουντόπιακ, Κοστόφσκι

Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Κ. Ηλία, Χαραλάμπους, Καπαρτής, Α. Ηλία, Κάτζιης, Μαρκόφσκι

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νικόλας Νεοκλέους (Μιχάλης Σωτηρίου – Χαράλαμπος Χαραλάμπους), 4ος: Κωνσταντίνος Φελλάς, Παρ.: Μάριος Τσαγγάρης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αμπαρτζουμιάν / Κυπριανού