Ζωντανή με Τζιωνή η Εθνική – Με το δεξί ο Κετσπάγια! (pics)

Η Κύπρος νίκησε την Ελλάδα με 1-0 στο ντεμπούτο του Τιμούρ Κετσπάγια στον πάγκο της Εθνικής, χάρις στο γκολ του Τζιωνή στο 18′ και παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της 3η θέσης για τον Β’ όμιλος της Γ’ κατηγορίας του Nations Leagues. Πλέον στην ισοβαθμία με την Βορεια Ιρλανδία, όμως στην τελευταία θέση για την διαφορά γκολ.

Ο αγώνας:

Η Ελλάδα μπήκε καλύτερα στον αγώνα και δημιούργησε γρήγορα τις προϋποθέσεις για να σκοράρει πρώτη.

Στο 7′ ο Τσιμίκας σέντραρε από τα αριστερά, ο Μπακασέτας γύρισε την μπάλα στον Δουβίκα που από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να πιάσει σωστά την κεφαλιά.
Τρία λεπτά αργότερα ο Μασούρας συνεργάστηκε με τον Μπάλντοκ, όμως το σουτ του πρώτου ήταν αδύναμο.
Στο 12′ ο Μπακασέτας βρέθηκε φάτσα με τον Παναγή όμως το πλασέ του από πλάγια θέση κατέληξε σε κόρνερ.

Από το 17′ και έπειτα η Κύπρος πήρε τα ηνία στο ματς και αρχικά έχασε απίστευτη ευκαιρία με τον Λοίζου να μην μπορεί να βρει στόχο σε τετ-α-τετ με τον Βλαχοδήμο. Δευτερόλεπτα αργότερα από εξαιρετική κάθετη του Κάστανου, ο Τζιωνής μπροστά στον τερματοφύλακας της Ελλάδας δεν αστόχησε για το 1-0.

Στην συνέχεια η Ελλάδα ισοζύγισε τον αγώνα, έψαξε κάποιες ευκαιρίες για την ισοφάριση μέχρι το ημίχρονο, χωρίς κάτι το σημαντικό.

Β ημίχρονο:

Με γκολ του Κάστανου ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, όμως χρησιμοποίησε το χέρι και ακυρώθηκε.

Η Ελλάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο με την Κύπρο να αμύνεται και να αφήνει χώρο στους φιλοξενούμενους.

Στο 63′ ο Φούντος έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ο Παναγή έβαλε τα χέρια στην μπάλα και την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι, κρατώντας το μηδέν.

Ένα λάθος του Κάστανου στο 72′ λίγο έλειψε να στοιχήσει αφού ο Ιωαννίδης πήρε μπάλα, πάτησε περιοχή και με δυνατό σουτ απείλησε τον Παναγή που απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 87′ η Ελλαδα σκόραρε όμως ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ.

Εντεκάδες:

Κύπρος: Παναγή, Ιωάννου (76΄ Αντωνιάδης), Κατελάρης, Χάμπος, Πιέρος (76΄ Κακουλλής), Ρομπέρζ, Λοϊζου (58΄ Χαραλάμπους), Αρτυματάς, Ανδρέου, Τζιωνής (64΄ Καρώ), Κάστανος (76΄ Γκόγκιτς)

Ελλάδα : Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Τσιμίκας, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Σιώπης (46΄ Μπουχαλάκης), Κουρμπέλης (77΄ Χατζηγιοβάνης), Μασούρας, Μπακασέτας (58΄ Ιωαννίδης), Πέλκας (77΄Αλεξανδρόπουλος), Δουβίκας (46΄ Φούντας)