Αμφίρροπος αγώνας, με νικήτρια την ΑΕΚ

Σε ένα αμφίρροπο αγώνα που το διεκδίκησαν επί ίσοις όροις «κιτρινοπράσινες» και «ερυθρόλευκες» η ΑΕΚ επικράτησε στο «ΚΙΤΙΟΝ» για την 8η αγωνιστική, πρεμιέρα στο Β Γύρο της Νέας Σαλαμίνας με 3-2  σετ σε 92’.  Η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε δυο φορές, αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε και εν τέλει ήταν καλύτερη στο τάϊ – μπρέικ και πήρε το δίποντο.

Οι δυο ομάδες είναι κοντά και μετά τη «μοιρασιά» θα επιχειρήσουν στο Β Γύρο το κάτι παραπάνω.

Η Νέα Σαλαμίνα έπαιξε πολύ καλά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 09-14 αυξάνοντας τη διαφορά με την ΑΕΚ να χάνει την επαφή της με το σκορ. Έτσι οι «ερυθρόλευκες» κέρδισαν σε 22’ 16-25 και προηγήθηκαν 0-1 σετ.

Η ΑΕΚ αντέδρασε στο δεύτερο σετ. Προηγήθηκε 07-01  με τη Νέα Σαλαμίνα να προσπαθεί να ανακάμψει 12-07. Οι «κιτρινοπράσινες» ήταν ανώτερες και διαμόρφωσαν το 16-09. Η ΑΕΚ «επέστρεψε» στον αγώνα, αφού με το υπέρ της 25-14 σε 20’ ισοφάρισε σε 1-1.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν «φουριόζες» όπως στο πρώτο σετ και βρέθηκαν να προηγούνται 00-04, αλλά η ΑΕΚ είχε απαντήσεις και μείωσε σε 04-06. H Νέα Σαλαμίνα ξέφυγε 08-12, αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε σχεδόν αμέσως 14-14. Οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν 16-20 δείχνοντας να είναι κοντά στο σετ. Η ΑΕΚ όμως μείωσε στο -2 20-22, αλλά η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε 21-25 σε 26’ και ξαναπροηγήθηκε 1-2.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ βρέθηκε στο +8 15-07 και διατηρούσε τα υπέρ της δεδομένα 18-13 για να επιβληθεί 25-18 σε 23’ και να οδηγήσει το παιχνίδι σε τάϊ – μπρέικ.

Η ΑΕΚ μτά την ισοφάριση ήταν ανώτερη στο πέμπτο σετ και το τέλειωσε σε 14’ με 15-07 εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-2.

ΑΕΚ(Σ. ΤΣΑΓΓΑΡΙΔΟΥ):Χαραλάμπους, Condotta, Shevchuk, Χατζηπέτρου, Santana, Στυλιανού – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Γ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Leshenkina, Θεοδούλου, Πέτρου, Strefling, Palmieri, Kόκκινου – Λίμπερο: Στεφάνου – Αλλαγές: Προκοπίου

Διαιτητές: Α. Δανιήλ – Π. Σαράντης