Ανατροπή της ανατροπής και «πράσινα» χαμόγελα

ΓΗΠΕΔΟ ΔΗΜΟΥ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: ΓΗΠΕΔΟ ΔΗΜΟΥ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Ε.Ν.Π. – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.  2-3 (23-25, 28-26 , 25-21, 22-25, 08-15

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος αφού η μια ανατροπή διαδεχόταν  την άλλη η  Αναγέννηση Δερύνειας κέρδισε στο «παλατάκι» του Δήμου Παραλιμνίου με 2-3 την Ε.Ν.Π. σε 127’. Στο  ντέρμπι  διαφήμιση των Κοκκινοχωριών έγιναν δυο ανατροπές αφού η Αναγέννηση προηγήθηκε, η Ένωση πήρε το προβάδισμα, αλλά τον τελευταίο λόγο είχε η Αναγέννηση που κέρδισε το τάϊ – μπρέικ.

Η Αναγέννηση έστω με το δίποντο πήρε μια σημαντική νίκη, ενώ η Ε.Ν.Π. εξασφάλισε ένα βαθμό, αλλά έχασε για 6η σερί αγωνιστική.

Το ντέρμπι των Κοκκινοχωριών δικαίωσε τη φήμη του στο πρώτο σετ. Η Αναγέννηση προηγήθηκε 07-09, αλλά η Ε.Ν.Π. προσπέρασε 16-15. Στην τελική ευθεία οι δυο ομάδες ήταν στα ίσα 21-21, 23-23. Το σετ κατέληξε στους «πράσινους» με 23-25 σε 24’ και προηγήθηκαν 0-1 σετ.

H E.N.Π. ήταν πιο αποτελεματική στις πρώτες φάσεις του δεύτερου σετ και προηγήθηκε 03-01. Το σετ συνέχισε να είναι αμφίρροπο με τους «βυσσινί» να προηγούνται 08-07.  Η ομάδα του Δ. Μαρκάκη ανέβηκε και προηγήθηκε 16-13, αλλά μετά το τάϊμ – άουτ του Γ. Μέλκα η Αναγέννηση ισοφάρισε 17-17 και προηγήθηκε 19-20 με την Ένωση όμως να παίρνει δυο πόντους και να προηγείται 21-20. Στα τελικά στάδια του σετ οι δυο ομάδες πήγαν χέρι – χέρι 23-23. Το  σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους . Η Αναγέννηση προηγήθηκε 25-26, αλλά η Ε.Ν.Π. έκανε ανατροπή κερδίζοντας με 28-26 σε 33’ και ισοφάρισε 1-1.

Η Ε.Ν.Π. ήταν καλύτερα στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ και προηγήθηκε 06-03 ,με τους Παραλιμνίτες να διατηρούν το υπέρ τους σκορ άνκαι η Αναγέννηση ήταν πολύ κοντά 11-10. Η Ένωση αύξησε σε 16-13, αλλά δεν το κράτησε, αφού η Αναγέννηση μείωσε στον πόντο.  Οι «βυσσινί» όμως ξέφυγαν ξανά με τρεις 20-17 , αλλά οι «πράσινοι» πίεσαν και βρέθηκαν στο -1 22-21.Με σερί 03-00 η Ένωση ανέτρεψε το σκορ, αφού κέρδισε το τρίτο σετ με 25-21 σε 28’ και προηγήθηκε 2-1.

Οι παίκτες του Δημήτρη Μαρκάκη ξεκίνησαν καλύτερα και στο τέταρτο σετ με το υπέρ τους 03-01, αλλά η Αναγέννηση Δερ. προηγήθηκε 03-05. Οι «πράσινοι» έδειχναν σταθερότητα και διαμόρφωσαν το 07-10, 10-13, αφού κανένας πόντος δεν έμενε αναπάνττητος είτε από τη μια ή από την άλλη πλευρά. Η Αναγέννηση διατηρούσε το υπέρ της σκορ με αυξομειώσεις  και κέρδισε 22-25 σε 27’ ισοφαρίζοντας σε 2-2 το ντέρμπι.

Στο τάϊ – μπρέικ η Αναγέννηση πήρε τους δυο πρώτους πόντους 00-02. Ταυτοχρόνως, διατηρούσε το μομέντουμ 02-05 και 03-07 ανακτώντας ψυχολογική ώθηση για τη συνέχεια. Ο Δ. Μαρκάκης πέρασε στο σετ τον Βραζιλιάνο Costa αντί του Γαβριήλ Γεωργίου, αλλά η Αναγέννηση ξέφυγε 04-11 και κατάφερε να ολοκληρώσει το σετ με 08-15 σε 14’ κερδίζοντας με 2-3 σετ.

Ε.Ν.Π.(Δ. ΜΑΡΚΑΚΗΣ): Mαρούλης, Coutinho, Costa, Ιακώβου, Παπανδρέου, Σαββίδης – Λίμπερο: Πάπας. – Αλλαγές: Σαράντης, Γεωργίου.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ (Γ. ΜΕΛΚΑ):.Antonic, Αποστόλου, Κούρμουζος, Flores, Τorres, Fellahoglou – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Στέκας, Βερεϊς,, Χρυσοστόμου,  Τόφια.

ΑΚΡΙΤΑΣΑΣΙΛ ΛΥΣΗΣΕΝΑΔ ΠΟΛΗΣ ΧΡΥΣΟΧΟΥΣΕΝΠΕ.Ν.Υ. ΔΙΓΕΝΗΣ ΥΨΩΝΑΑΟΑΝ ΑΓΙΑΣ ΝΑΠΑΣΔΙΓΕΝΗΣ ΜΟΡΦΟΥΠ.Ο. ΑΧΥΡΩΝΑΣ-ΟΝΗΣΙΛΟΣΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΜΕΑΠ ΠΕΡΑ ΧΩΡΙΟΥΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29 ΜΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΠΑΕΕΚ ΚΕΡΥΝΕΙΑΣΠΕΓΕΙΑ 2014Π.Ο. ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ 2006