Απόδραση για «Κυρία»

ΓΗΠΕΔΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.- ΑΝΟΡΘΩΣΗ 1-3 (26-28, 27-25, 25-21, 23-25)

Με «απόδραση» έμοιαζε η νίκη της Ανόρθωσης επί της Αναγέννησης στην πρεμιέρα του Β’ Γύρου του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών με 1-3 σετ στη Δερύνεια. Η «Μεγάλη Κυρία» παραμένει αταθερά στην τριάδα, ενώ απομακρύνθηκε από την Αναγέννηση. Ο σπουδαίος αγώνας με δυο σετ να κρίνονται στους έξτρα πόντους είχε διάρκεια 125΄.

Από τα αρχικά στάδια η Ανόρθωση κατάφερε να προηγείται με μικρή διαφορά την οποία διατήρησε στους τρεις πόντους (12-15, 14-17). Ο αγώνας στη συνέχεια απέκτησε φοβερό ενδιαφέρον με την Αναγέννηση να προηγείται 23-22 αλλά να μη τελειώνει το σετ που οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με την Ανόρθωση τελικά να παίρνει το σετ 26-28 σε 38’.

Η Αναγέννηση προσπάθησε να επιβάλει το νόμο της στο δεύτερο σετ (04-01). Ωστόσο, η Ανόρθωση συνήλθε και πέρασε μπροστά 07-09. Η Ανόρθωση με σωστές επιλογές ξέφυγε και άλλο 11-15. Οι παίκτες του Μέλκα όμως με σερί 05-02 μείωσαν 16-17. Το σετ πρόσφερε πολλές συγκινήσεις με την «Μεγάλη Κυρία» να προηγείται 19-21, αλλά την Αναγέννηση με μικρό σερί 03-00 να ισοφαρίζει 21-21. Όπως και στο πρώτο σετ τα πάντα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με την Ανόρθωση να κερδίζει σε 34’ 25-27 και να διαμορφώνει μέσα στη Δερύνεια το 0-2.

Η Αναγέννηση φάνηκε να θέλει πολύ το σετ, άλλωστε δεν είχε άλλη επιλογή και προηγήθηκε 08-05 στο τρίτο σετ. Οι «πράσινοι» το ήθελαν και το πήραν 25-21 σε 29’ μειώνοντας σε 1-2.

Η μείωση στο σκορ αφύπνισε την Ανόρθωση που ξεκίνησε με εμφαντικό τρόπο το τέταρτο σετ 03-09. Η Αναγέννηση επιδίωξε να μειώσει και το σκορ διαμορφώθηκε στο 06-10,ενώ μείωσε και άλλο 09-10 με σερί 06-01. Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 11-11 με το σετ να είναι στην πλήρη ισοδυναμία. Τα δεδομένα δεν διαφοροποιήθηκαν στο αμέσως επόμενο διάστημα. Η Ανόρθωση σταδιακά κατάφερε να ξεφύγει 15-18 δείχνοντας να αντέχει την πίεση. Η Αναγέννηση όμως επέστρεψε ξανά και μείωσε στον πόντο 18-19 και ισοφάρισε 21-21. Οι λεπτομέρειες έκριναν το σετ με την Ανόρθωση να κερδίζει 23-25 και να εξασφαλίζει τη σπουδαία νίκη με 1-3.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.-(Γ. ΜΕΛΚΑ): Αποστόλου, GarchetTodorovicShvalev, Φελάχογλου, Καραγιάννης – Λίμπερο: Παπαϊωάννου [-Αλλαγές: Τόφιας, Ιακώβου.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Rumanutti, Σαββίδης, Στρουγκάρεβιτς, Haapakoski, Κοντός, Χριστοφόρου – Λίμπερο: Xαραλαμπίδης – Αλλαγές: Τorres, Δημητρίου, Χρυσοστόμου.

Διαιτητές: Γ. Παπαγεωργίου – Α. Δανιήλ

Επόπτες: Σ. Καρκίδης – Π. Σαράντης

Σημειωτές: MKασιουρή – Μ. Χαραλάμπους

Παρατηρητής Διαιτησίας: Π. Τοφή

Παρατηρητής Αγώνα: A. Καλλής