Δείτε τι έγινε στα παιχνίδια του βόλεϊ.

Αναλυτικά:

Έδειξε… φάϊναλ – φορ

ΓΗΠΕΔΟ ΔΗΜΟΥ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Ε.Ν.Π. – ΑΠΟΕΛ 0-3  (19-25, 22-25, 28-30)

Νίκη που ανοίγει το δρόμο για το φάϊναλ – φορ του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Ανδρών έδειξε… το ΑΠΟΕΛ στο Παραλίμνι. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν μέσα στο Παραλίμνι την Ε.Ν.Π. με 3-0 σετ σε 90’ και έκαναν αποφασιστικό βήμα πρόκρισης με δεδομένο ότι ο επαναληπτικός της Παρασκευής θα γίνει στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ». Η Ε.Ν.Π. από την άλλη θα πάει στη Λευκωσία για να κερδίσει 3-0 ή 3-1 διεκδικώντας την πρόκριση στο «χρυσό σετ».

Στο πρώτο σετ το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε 15-21 και κέρδισε 19-25 σε 24’. Στο δεύτερο σετ έγινε ντέρμπι με τις δυο ομάδες να μην ξεφεύγουν οι «γαλαζοκίτρινοι» όμως επικράτησαν 22-25 σε 30’ και αύξησαν σε 2-0 σετ.

Στους έξτρα πόντους κρίθηκε το τρίτο σετ με την ομάδα του Ρουμελιώτη να επικρατεί 28-30 σε 36’ σε ένα σετ που συμβάδιζαν οι δυο ομάδες  επικρατώντας με 3-0 σετ.

Ε.Ν.Π. (T. GALIMBERTI): Ιακώβου, Costa, Σαββίδης, Σαράντης, Μαρουλλής, Coutinho – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Γεωργίου, Καρκίδης.

ΑΠΟΕΛ (Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Στρουγκάρεβιτς, Jansons, Vanags, Κυπριανού, Dodic, Πέτρου – Λίμπερο: Παντελη – Αλλαγές: Παναγίδης, Αντωνιάδης, Σκορδής.

Διαιτητές: Ανδρέας Δανιήλ – Δημήτρης Κουκούνης

Πέρασαν από τη Δερύνεια οι πρωταθλητές

ΓΗΠΕΔΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – ΟΜΟΝΟΙΑ 1-3 (18-25, 14-25, 25-22, 21-25)

Δυο όψεις είχε ο πρώτος προημιτελικός μεταξύ Αναγέννηση Δερ. – Ομόνοια στο Γήπεδο Δερύνειας με τους πρωταθλητές να επικρατούν 3-1 σε 104’ βάζοντας βάσεις νταμπλ. Οι πρωταθλητές που παρουσιάστηκαν χωρίς τον προπονητή τους Σάββα Σάββα λόγω ασθένειας, αλλά τον βοηθό του Άκη Βανέζο έκκαν το πρώτο βήμα για το νταμπλ, αφού ο επαναληπτικός της Παρασκευής είναι στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ». Η Αναγέννηση θα πάει στη Λευκωσία διεκδικώντας τη νίκη 3-0 ή 3-1 ώστε να οδηγήσει την πρόκριση σε «χρυσό σετ».

Η Ομόνοια ήταν πολύ καλύτερη στα δυο πρώτα σετ και προηγήθηκε 0-2 κερδίζοντας με 18-25 και 14-25. Στο τρίτο σετ σε ένα κλειστό σετ η Αναγέννηση πήρε αυτό που ήθελε αφού το κέρδισε 25-22 και μείωσε 1-2.

Στο τέταρτο σετ οι πρωταθλητές προηγήθηκαν 08-13 και παρά την πίεση της Αναγέννησης κέρδισαν 21-25 εξασφαλίζοντας τη νίκη.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Γ. ΜΕΛΚΑ): Fellahoglu, Antonic, Jackson, Καραγιάννης, Shvalev, Αποστόλου – Λίμπερο: Παπαϊωάννου -Αλλαγές: Τόφια, Κούρμουζος, Τόφια, Βερέϊς, Μπέης.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Α. ΒΑΝΕΖΟΣ): Sooyza, Αλεξίου, Ελευθερίου, Leontyev, Προδρόμου,Lescov – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Αχ. Πετρακκίδης,

Διαιτητές: Χρ. Μαϊφόσιης – Σ. Φλουρής

Όλα ανοικτά στον πρόωρο «Τελικό»

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 2-3 (23-25, 25-22, 21-25 25-23, 12-15)

Στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» θα κριθούν τα πάντα όπως ήταν αναμενόμενο στον πρόωρο Τελικό Green Air Παφιακός – Ανόρθωσις. Στον πρώτο προημιτελικό στην Κλειστή Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ», η Ανόρθωσις πήρε απλά ένα μικρό προβάδισμα κερδίζοντας σε 121’ 3-2. Ο επαναληπτικός της Παρασκευής θα τα έχει όλα με τις δυο ομάδες να κυνηγούν μια καθαρή νίκη. Δεν αποκλείεται τελικά η πρόκριση εφόσον ο Green Air Παφιακός επιβληθεί 3-2 να κριθεί στο «χρυσό σετ».

Το ντέρμπι πρόωρος Τελικός της Πάφου ήταν πολύ κλειστό με την Ανόρθωση να προηγείται 0-1 κερδίζοντας το πρώτο  σετ 23-25. Ο Green Air Παφιακός βρήκε το αντίδοτο και ισοφάρισε 1-1 κερδίζοντας το δεύτερο σετ 25-22. Ωστόσο, η «Μεγάλη Κυρία» αντέδρασε και κέρδισε το τρίτο 21-25 και ξαναπροηγήθηκε 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 10-10, αλλά η ομάδα της Πάφου ξέφυγε 22-19 και 24-22 για να ισοφαρίσει κερδίζοντας 25-23. Στο τάϊ – μπρέικ προηγήθηκε 09-05 και 12-09 για να επικρατήσει 15-12 κερδίζοντας τον προημιτελικό.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (J. CANNESTRACCI): Ευσταθίου, Οικονομίδης, Acosta, Χρυσοστόμου, Ασπιώτης, Viller- Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Χριστοφή, Μιχαήλ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(K. XΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Ηalanda, Zηκάκης, Pepic, Bjelica, Κνέζεβιτς, Α. Χρυσοστόμου – Λίμπερο: Πλατρίτης – Αλλαγές: Κοντός, Χριστοφόρου, Δημητρίου.

Διαιτητές: Ανδρέας Κωνσταντινίδης – Ιωάννης Μιτσής

Οι «ερυθρόλευκοι» μια ανάσα από το φάϊναλ -φορ

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-0 (25-20, 25-21, 25-13)

Μια ανάσα από το φάϊναλ – φορ βρίσκεται η Νέα Σαλαμίνα. Στο προσφυγικό ντέρμπι που έγινε στην κοινή προσωρινή έδρα των δυο ομάδων το «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» κέρδισε την ΑΕ Καραβά με 3-0 σετ σε 72’ και βρίσκεται μια ανάσα από το φάϊναλ – φορ του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Ανδρών. Τα πάντα όμως θα κριθούν την Παρασκευή με γηπεδούχο την ΑΕ Καραβά που θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1 για να οδηγήσει την πρόκριση στο «χρυσό σετ».

Ο αγώνας ήταν ντέρμπί στα δυο πρώτα σετ με την ΑΕ Καραβά στο πρώτο να προηγείται 20-19 αλλά τη Νέα Σαλαμίνα να επικρατεί 25-20. Στο δεύτερο σετ η Νέα Σαλαμίνα είχε σταθερά μεγάλες διαφορές όμως η ΑΕ Καραβά  μείωσε στους τέσσερις  χάνοντας 21-25. Στο τρίτο σετ η Νέα Σαλαμίνα «καθάρισε» εύκολα με 25-13 και κέρδισε 3-0 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Bruque, Barreto, Νικολάου, Balaque, Σαββίδης, Παφίτης – Λίμπερο: Ιωάννου, Τουμπή – Αλλαγές: Xατζηβασίλη, Χριστοφή, Σαββίδης, Αγαπίου, Χρίστου, Αχιλλέως.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (A. HERREERA): Herrera, Φιλοκράτους, Σοφοκλέους, Ramma, Καρακατσάνης, Χατζηδαμιανού – Λίμπερο: Βαρνάβα – Αλλαγές: Felipe.

Διαιτητές: Μέμνων Αντώρκας , Ιωάννης Σοφοκλέους